Elon Musk má obavy. Saudská Arábia podporila konkurenciu Tesly miliardou dolárov

  • Automobilka Tesla už nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá vývojom elektromobilov
  • Do tejto neprebádanej oblasti sa púšťajú nielen veľké automobilky, ale aj menšie startupy
  • Veľmi úspešná je aj nová spoločnosť Lucid, ktorá dokonca dostala finančnú injekciu vo výške miliardy dolárov
lucid
flickr
  • Automobilka Tesla už nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá vývojom elektromobilov
  • Do tejto neprebádanej oblasti sa púšťajú nielen veľké automobilky, ale aj menšie startupy
  • Veľmi úspešná je aj nová spoločnosť Lucid, ktorá dokonca dostala finančnú injekciu vo výške miliardy dolárov

Budúcnosť spoločnosti Tesla nemusí byť vôbec ružová. Prečo je to tak? Pretože časy minulé, kedy bola Tesla jedinou spoločnosťou svojho druhu na svete, sa už skončili. Tesla bola prvá a otvorila elektromobilom cestu. Stala sa pokusným králikom. Veľké značky opatrne čakali ako sa situácia vyvinie. Keďže už vidia, že o elektromobily je veľký záujem, postupne začínajú pracovať na svojich verziách. Niektoré spoločnosti už svoje elektrické vozidlá predstavili, iné ich uvedú neskôr.

Potom sú tú malé spoločnosti, ktorých cieľom je ponúknuť to najlepšie v tejto oblasti. K takým patrí aj Lucid. Práve do tejto spoločnosti investovala Saudská Arábia rekordnú miliardu dolárov. Investíciu riešila pomocou štátneho fondu. Saudská Arábia v poslednom čase prejavuje vysoký záujem o elektromobily. Je to práve táto krajina, ktorá vlastní 5 percentný podiel v spoločnosti Tesla.

Elon Musk taktiež priznal, že Saudská Arábia sa ho snaží už dva roky presvedčiť, aby previedol Teslu do súkromného vlastníctva. Dokonca by mu celý prevod zafinancovali. Práve to bolo dôvodom, prečo Musk vydal v priebehu augusta prekvapivé stanovisko o možnej zmene Tesly z verejnej spoločnosti na súkromnú. Od tohto plánu však po zvážení pre a proti ustúpil.

Lucid je lepšou verziou Modelu S

Hlavným dôvodom prečo sa Saudská Arábia angažuje v investíciách do takýchto spoločností je teo, že chce diverzifikovať svoje portfólio. Nechce byť závislá len a len na rope. Dravá spoločnosť Lucid je vážnou konkurenciou Tesly. Prečo? Jej esom v rukáve je totiž exzamestnanec Tesly, bývalý technický riaditeľ a hlavný inžinier Peter Rawlinson. Ten spolupracoval na vývoji prelomového modelu S. Teslu opustil v roku 2012. To, čo sa naučil počas svojho pôsobenia v Tesle teraz maximálne využíva.

Za pomoci miliardovej investície bude môcť spoločnosť dokončiť svoj prvý automobil Lucid Air, vybudovať závod v Arizone a následne automobil predávať. Novinka by mala vziať všetko dobré, čo ponúkal Model S a zároveň by mala byť obohatená o prvky, ktoré prelomovému vozidlu chýbali. Výkon Lucid Air by mal byť minimálne na úrovni Modelu S, dojazd na jedno nabitie by mal byť okolo 644 kilometrov a rýchlosť viac ako 320 km/h. Cena za základný model by sa mohla pohybovať vo výške 60 000 dolárov, čo je menej ako Model S.

zdroj: cnn.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech