Elon Musk má ťažké srdce na Čínu. Na jeho sťažnosti zareagoval aj prezident Trump

  • Čína je momentálne v kurze a každá poriadna spoločnosť chce obsadiť tento lukratívny trh
  • Elon Musk má však smelšie plány. Po vstupe na čínsky trh plánuje v krajine vyrábať vozidlá Tesla
  • Vďaka pravidlám, ktoré tu panujú, bude však tento krok poriadne ťažkým orieškom
trump
Flickr/OnInnovation, unsplash.com, Flickr/UNLV Free Press
  • Čína je momentálne v kurze a každá poriadna spoločnosť chce obsadiť tento lukratívny trh
  • Elon Musk má však smelšie plány. Po vstupe na čínsky trh plánuje v krajine vyrábať vozidlá Tesla
  • Vďaka pravidlám, ktoré tu panujú, bude však tento krok poriadne ťažkým orieškom

Ani taký podnikateľ ako Elon Musk nemá všade dvere otvorené. Príkladom je Čína. Krajinu, ktorá sa pomaly ale isto mení na najväčšiu ekonomiku sveta, jednoducho nejaký Elon nezaujíma a nemieni robiť ústupky. Musk plánuje v Číne vyrábať vozidlá Tesla, avšak kvôli prísnym pravidlám to nebude také jednoduché. Svoju nespokojnosť dal najavo na sociálnej sieti Twitter niekoľko hodín pred televíznym vystúpením prezidenta Trumpa. Ten jeho tweet následne prečítal v televíznom oznámení o zavedení cla na oceľ a hliník. Čínu potom poriadne skritizoval.

Čína príčinou obchodnej vojny?

Elonovi Muskovi sa nepáčia neprávosti, ktoré Čína pácha, a tak sa rozhodol svoje pocity zdieľať s celým svetom. Aké sú tieto nedostatky? Na rozdiel od Spojených štátov amerických má Čína zavedené neskutočne vysoké clo na automobily dovážané z USA. Na jeden dovezený automobil je uvalené clo vo výške 25%. Američania sú pritom na Čínu pomerne mierni. Čínsky automobil dovezený na územie USA je zaťažený iba 2,5-percentným clom.

Druhým problémom, ktorý Elon vidí, sú podmienky, ktorým čelia zahraniční záujemcovia o výrobu automobilov na území krajiny. Čínska vláda ich núti do partnerstva s domácimi výrobcami vozidiel. V tweete Elon požaduje rovnaké podmienky na oboch stranách. Obrovské množstvo diskutujúcich dalo Elonovi za pravdu. Výška cla by mala byť podľa neho rovnaká v oboch krajinách.

Najlepším riešením by však bolo podľa neho nulové clo. Na Muskovu otázku odpovedal aj samotný Trump. Samozrejme po svojom. Namiesto spolupráce na znížení poplatkov chce pravý opak, a to zrkadliť výšku poplatkov, ktoré aplikovala Čína. Mierové riešenie jednoducho u Trumpa nehrozí. Prezident podpísal uvalenie 25% cla na oceľ a 10% na hliník pre takmer všetky krajiny, ktoré do Ameriky dovážajú. Toto rozhodnutie nadobudne platnosť za 15 dníEurópska únia chce odpovedať po svojom a zvýšiť clo na niektoré americké produkty.

Japonsko považuje krok Ameriky za poľutovaniahodný a upozornilo na možné zhoršenie vzťahov medzi oboma krajinami. Čína má na celé divadlo amerického prezidenta svoj názor. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi označil krok USA za chybu, ktorá spôsobí len a len problémy. „Ak budú mať clá dopad na Čínu, krajina bude musieť nevyhnutne a oprávnene zareagovať,“ povedal.

 zdroj: theverge.com , theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech