Elon Musk odhalil identitu človeka, ktorý sa vydá na okružný let okolo Mesiaca

  • Prvým turistom, ktorý sa vydá na okružný let okolo Mesiaca, by sa mal stať miliardár Yusaku Maezawa
  • Ten nechce prvý let do vesmíru absolvovať sám, ale plánuje so sebou vziať šesť až osem umelcov
spacex
flickr
  • Prvým turistom, ktorý sa vydá na okružný let okolo Mesiaca, by sa mal stať miliardár Yusaku Maezawa
  • Ten nechce prvý let do vesmíru absolvovať sám, ale plánuje so sebou vziať šesť až osem umelcov

Čo Elon Musk sľúbil, to aj dodržal. Ešte v priebehu minulého týždňa oznámila spoločnosť SpaceX, že na pondelok chystá veľkolepé oznámenie. Mala povedať meno prvého vesmírneho cestovateľa, ktorý nebude školeným kozmonautom. Malo ísť o obyčajného človeka, ktorý by letel na menší výlet a pozrel sa na Mesiac zo všetkých strán. Dopraviť ho tam mala chystaná raketa Big Falcon Rocket, o ktorej sa toho ešte veľa nevedelo. Toto oznámenie svedčilo o tom, že Elon nezaspal na vavrínoch a na rakete naozaj pracoval.

Čo sľúbil, to aj splnil a v pondelok sa spoločne so zamestnancami a médiami stretol v sídle SpaceX v kalifornskom mestečku Hawthorne. Počas 90-tich minút trvajúcej konferencie predstavil nielen šťastlivca, ktorý sa vydá k Mesiacu po 50-tich rokoch, ale poodhalil detaily aj o chystanej rakete, ktorá ho k Mesiacu dopraví.

Presný dátum výletu sa môže posunúť

Odvážnym cestovateľom sa stane japonský miliardár Yusaku Maezawa, ktorý je zakladateľom módnej značky ZOZO, hudobníkom a zberateľom umenia. Tento človek tvrdí, že práve umenie je možnosťou ako na Zemi udržať mier. Na svoju cestu k Mesiacu chce vziať skupinku umelcov. Tento veľký zážitok totiž túži zdieľať s viacerými osobami.

Výlet by mal trvať okolo 4 až 8 dní. Yusaku Maezawa plánuje spolupracovať so spoločnosťou SpaceX pri výbere ďalších 6 až 8 cestovateľov. Samotný miliardár dokonca vyzval Elona Muska, aby sa misie taktiež zúčastnil. „Čo sa mňa týka, nie som si istý. Možno však budeme na palube obaja,“ povedal Musk.


Detaily o celom projekte budú postupne zverejňované pod hashtagom #dearMoon. Sumu, ktorú miliardár zaplatil nezverejnili. Samotná Big Falcon Rocket je stále vo vývoji. Prvé krátke testy by mohli prebehnúť už v priebehu budúceho roka. Raketa prvýkrát dosiahne obežnú dráhu v roku 2020 a v roku 2022 by mohla na Mesiac alebo Mars vyniesť nejakú formu nákladu. Musk na konferencii pripomenul, že turistická misia sa nemusí konať presne v roku 2023. Plány sa totiž menia. Raketa bola prepracovaná už trikrát v priebehu posledných troch rokov.

zdroj: cnn.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech