Elon Musk práve spravil najlepší strategický krok pre Teslu

Rudolf Nečas / 4. apríla 2017 / Biznis

Trh elektromobilov sa stále rozširuje a Tesla má na tom veľký podiel

Elon nikdy nezabudol, aké bolo žiť na podnikateľskej hrane. V roku 2008 Tesla takmer skrachovala. Len investícia na poslednú chvíľu odvrátila, aby Chapter 11 získala spoločnosť, ktorej dnešná trhová hodnota je 47 miliárd dolárov. Neskôr by Musk predal podiely v automobilke spoločnostiam Daimler a Toyota, čím by získali pohonné jednotky navrhnuté Teslou.

foto: foter.com

Teslu znova čaká veľká výzva, pretože v najbližších mesiacoch má predstaviť Model 3, elektromobil dostupný pre masy. Musk a jeho tím plánujú minúť 2,5 miliardy dolárov, čo je takmer všetka hotovosť spoločnosti, aby nový model priviedli na trh a dokázali ho vyrábať vo veľkom. Tak veľké míňanie vyžadovalo kapitálové navýšenie o viac ako 1 miliardu dolárov v marci, ako aj iný strategický ťah, pripomínajúci obchod Tesly s Daimlerom a Toyotou.

Čínsky Tenscent minulý týždeň oznámil, že kúpil 5% podiel v Tesle v hodnote 1,8 miliardy dolárov. Čínska spoločnosť má byť pasívnym investorom, ale BBC ohlásila, že Musk očakáva radu, ako rozšíriť pôsobenie jeho spoločnosti v Číne a jej 18-tich provinciách. Je to potenciálne obrovský trh pre automobilku, od ktorej sa očakáva, že svoj ročný predaj oproti terajším 20 miliónom vozidiel poriadne zvýši.

foto: foter.com

Musk niekedy vyzerá, že veci vymýšľa za chodu. Nedávno založil spoločnosť na kopanie tunelov, ktorá má za úlohu odľahčiť dopravu v Los Angeles, ale je tiež človekom, ktorý zvykne pozerať ďaleko do budúcnosti. Stratégie pre Teslu vymýšľa podľa toho, čo vidí.

Obchod s Tencent je toho príkladom. Elektromobily sú doteraz skôr sklamaním. Ich predaj celosvetovo tvorí asi 1% z predaja áut a Tesla je jediná spoločnosť, ktorá sa osvedčila ako výrobca elektromobilov so slušným dojazdom. Práve Model 3 bude skúškou, či existuje masový trh pre elektromobily.

A Musk si nechce túto príležitosť nechať ujsť. Preto myslí na Čínu, ktorej trh je jednoducho obrovský a kde sa očakáva, že vláda vo veľkom podporí elektromobily. Už dlhšie sa hovorilo, že rok 2017 bude pre Teslu veľký. A investícia od Tencent ho rozhodne podporí.

foto: foter.com

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)