Elon Musk sa dal na vertikálnu integráciu. Je mu jedno, že ostatní podnikatelia sa jej vyhýbajú

Timotej Vančo / 5. novembra 2016 / Business

Aké budú ďalšie kroky Elona Muska v jeho biznis pláne s Teslou a SolarCity?

Tesla a SolarCity sú dve rozdielne spoločnosti, ktoré Elon Musk spojil do jednej. Spoločnosť na výrobu áut spájať dokopy so spoločnosťou pre solárne panely, nemusí na prvý pohľad dávať veľký zmysel. Niekomu to možno nedáva žiadny význam, ale CEO Tesly, Elon Musk, má na to úplne iný pohľad a verí tomu, že to Teslu dvihne hore. Tento systém podnikania sa volá vertikálna integrácia, a to je niečo, čo už mnoho moderných biznismenov nepraktikuje desiatky rokov.

Toto je úryvok z jedného najnovšieho blogu od Tesly:

Tesla a SolarCity majú obrovskú šancu vytvoriť vertikálne integrovanú spoločnosť, ktorá ponúka end-to-end produkty s čistou energiou. SolarCity, ktoré do spolupráce prináša solárne ponely na vysokej technologickej úrovni, po novom aj najnovšiu Powerwall 2, ktorá maximalizuje celý systém benefitov v kombinovaní s produktami od Tesly, akými sú Tesla Model S, Model X a najnovší model 3.

 elon-musk-is-borrowing-another-150-million-from-goldman-sachs-to-buy-more-tesla-stock

Foto: thinkapple.sk

Mnoho výrobcov automobilov by urobilo hocičo, aby sa vyhli tomuto kroku. Už 30 rokov je štýl výroby automobilov „na presný čas“ cieľ mnohých výrobcov. Prišli s tým Japonci a zvyšok len nasledoval. Komponenty pre výmenu problémových častí áut sa objavujú po celom svete za nízke náklady, čo umožňuje výrobcom jednoduchú reklamáciu.

Musk to ale nechce robiť touto cestou a medzičasom sa aj stal najznámejším prominentným advokátom pre vertikálnu integráciu. Štýl starej školy, ktorý sa hodí na vizinárskeho CEO, ktorý chce ovplyvniť čo najväčší aspekt svojich produktov.

Elon Musk, chairman of SolarCity and CEO of Tesla Motors, speaks at SolarCity's Inside Energy Summit in Manhattan, New York October 2, 2015. REUTERS/Rashid Umar Abbasi/File Photo

Foto: ft.com

Pre Teslu je možno zbytočné, že získava SolarCity pre ich solárny biznis plán. Naopak Musk vidí Teslu a SolarCity ako ekosystém, ktorý predáva autá jazdiace na solárnej energii zachytenej solárnymi panelmi a uschovanej v batériách. Musk určite nie je hlúpy, ale popri tom, ako sľúbil, že bude stíhať výrobu áut (čo zatiaľ nestíha) investovať do iných biznisov a dúfať v pozitívnu odozvu na spojenie Tesly a SolarCity u zákazníkov, ktorí si kúpia všetky produkty je zatiaľ vysoký risk. Ja mu verím a dúfam, že svet o niekoľko rokov nebude závyslý na fosílnych palivách tak, ako je dnes.

Zdroj článku: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: youtube.com

Pridať komentár (0)