Elon Musk si nepotrpí na tituly svojich nových zamestnancov. Uprednostňuje zručnosti

  • Elon Musk je jeden z mála šéfov, pre ktorých je pri výbere zamestnancov dôležitejšie, čo naozaj dokážu než to, čo sa nachádza pred menom
  • Podľa jeho názoru výška dosiahnutého vzdelania nezaručí to, že dosiahneš v živote výnimočné veci
Elon-Musk-Graduation
TechWafer
  • Elon Musk je jeden z mála šéfov, pre ktorých je pri výbere zamestnancov dôležitejšie, čo naozaj dokážu než to, čo sa nachádza pred menom
  • Podľa jeho názoru výška dosiahnutého vzdelania nezaručí to, že dosiahneš v živote výnimočné veci

Množstvo mladých ľudí dnes študuje na vysokých školách. Výsledkom je nespočetné množstvo študentov, ktorí pyšne mávajú diplomom. Znamená to však, že každý človek s vysokoškolským vzdelaním dosiahne v živote všetko na, čo si len pomyslí? Nie, skutočnosť je taká, že množstvo vysokoškolákov končí na úplne iných pozíciách, než aké vyštudovali. Okrem toto, bez praxe sa nie je jednoduché dostať na lukratívnu pozíciu. Jedná sa tak o začarovaný kruh. Kvalita študentov je taktiež otázna, keďže určitá skupina ľudí študuje len kvôli titulu.

Väčšia časť šéfov spoločností si dnes vyberá zamestnancov len na základe dosiahnutého vzdelania a to je poriadna chyba. Toto si uvedomuje aj Elon Musk, ktorý to samozrejme robí po svojom. Ak nemáš titul z prestížnej univerzity, nevadí. Na lukratívne miesto v spoločnosti Tesla alebo SpaceX sa môžeš dostať aj ty.

Elon má totiž zaujímavý odkaz pre ľudí, ktorí si myslia, že tituly pred menom sú zárukou úspechu, a taktiež aj pre spoločnosti, ktoré svojich zamestnancov vyberajú len na základe tohto ukazovateľa. Už v roku 2014 sa na túto tému vyjadril a povedal to isté, čo hovorí aj dnes. Pri otázke na to, aká univerzita je pre neho pri výbere zamestnancov dôležitá Musk povedal, že titul síce môže byť signálom toho, že daná osoba má nejaké schopnosti. Vôbec to však neznamená, že dosiahne naozaj veľké veci.

Tie najžiarivejšie mená veľkého biznisu nepotrebovali k vybudovaniu úspešného impéria žiadnu univerzitu. Príkladom môže byť Steve Jobs či Larry Elison z Oracle. V dnešnej dobre však panuje v oblasti ľudských zdrojov nasledovný trend: Aby personalisti nemuseli prácne čítať obrovské množstvo životopisov, často vyžadujú v požiadavkách zbytočné tituly. V skutočnosti by si na danej pozícii zamestnanec poradil úplne bez nich. Okrem toho musí zamestnávateľ uchádzačovi s titulom zaplatiť viac.

Paradoxom je, že personalisti môžu nasledovne premeškať skutočný talent, ktorý by bol obrovským prínosom pre spoločnosť len preto, že nemá ten správny titul. Pre večných študentov, ktorí zbierajú tituly je tu nasledujúca rada. Ak sa sústredíš len na dosahovanie týchto mét, takmer isto sa dostatočne nesústredíš na získavanie zručností, ktoré znamenajú v pracovnom svete omnoho viac.

zdroj: inc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech