Elon Musk: Univerzálny príjem sa ľahko môže stať realitou

Dárius Polák / 30. novembra 2016 / Tech a inovácie

Žiadna práca a pravidelný mesačný príjem? Elon Musk je za!

Trend automatizácie robotov narastá a hrozí, že milióny ľudí v polovici tohto storočia stratia svoju prácu . Podľa Elona Muska, ekonomickým riešením by bolo jednoducho platiť ľudí rovnako, bez ohľadu na to, či si dokážu alebo nedokážu nájsť prácu. Ide o systém distribúcie statkov a bohatstva, ktorý sa nazýva univerzálny príjem.

Podľa Muska je dosť veľká šanca, že sa univerzálny príjem alebo niečo podobné kvôli automatizácii stane realitou. Výkonný riaditeľ Tesly a SpaceX nevidí zatiaľ nijaký iný spôsob a myslí si, že nastane práve toto.

Univerzálny príjem sa začal vo väčšom spomínať v minulom roku. Po prvýkrát bola táto myšlienka vyslovená v 60-tych rokoch 20. storočia a po dlhom čase letargie opäť nabrala na význame potom, čo sa tech podnikatelia a ekonómovia začali zaujímať, čo budeme robiť potom, keď roboti nahradia veľké množstvo ľudskej pracovnej sily.

titulna

foto: businessinsider.com

Podnikatelia, ktorí súhlasia s názorom Muska si myslia, že roboty by dokázali vytvoriť také množstvo bohatstva, že by peniaze boli skrátka nazvyš a žiadna práca by nebola nutná. Ľudia by mali čas robiť iné, komplexnejšie a zaujímavejšie veci. Skrátka by určite mali viac voľného času.

Musk sa pridal k narastajúcemu počtu podnikateľov, ktorí vidia v univerzálnom príjme význam.

V januári tohto roka prezident startupového inkubátora Y Combinator Sam Altman vydal príspevok na blogu, v ktorom hľadal hlavného výskumníka, ktorý by viedol experiment spoločnosti s univerzálnym príjmom. Experiment sa uskutoční od nového roka v Oaklande, kde bude stovka obyvateľov dostávať mesačný príjem 2 000 dolárov (cca 1900 eur). Altman týmto chce ľudí pripraviť na budúcnosť, kde každý obyvateľ dostane podobnú sumu, pretože tradičná manuálna práca už skrátka nebude potrebovať ľudí.

samaltman

foto: businessinsider.com

Ďalej sa pridal i Barack Obama, ktorý takisto poukázal na nevyhnutnosť univerzálneho príjmu v dôsledku automatizácie. Tento problém by malo USA riešiť v nasledujúcich 10 až 20 rokoch. Hoci debaty o univerzálnom príjme sú stále v rovine „Čo ak?“, čoraz viac ľudí o tejto situácii diskutuje, vďaka čomu získava pozornosť spoločnosti.

Faktom ostáva, že už v súčasnosti ľudia strácajú prácu kvôli automatizácii v gastronomickom odvetví, poľnohospodárstve alebo nákladných autách. A hoci to ešte nejaký ten čas potrvá, osobnosti biznisu už teraz poukazujú na potrebný plán, ktorý bude túto situáciu riešiť .

Čo si o tom myslíš ty? Ak by sa odstránili všetky manuálne práce, ľudia by sa museli preorientovať na duševné práce a viacej používať rozum. Otázkou je, či to však aj dokážu.

zdroj: businessinisder.com, zdroj fotografií: startitup.sk

Pridať komentár (0)