Elon Musk už jaz­dí so svo­jou Tes­lou v móde auto­pi­lot

Michal Sorkovský / 11. júna 2015 / Lifehacking

Zatiaľ čo Goog­le budu­je samo­jaz­dia­ce autá, ani ostat­né auto­mo­bil­ky nech­cú zaspať na vav­rí­no­ch. Dokon­ca aj samot­né auto­mo­bil­ky postup­ne pra­cu­jú na tom, aby bolo jaz­de­nie bez šofé­ra súčas­ťou najb­liž­šej budúc­nos­ti. Tes­la sa ale k tej­to budúc­nos­ti pri­bli­žu­je pod­stat­ne rých­lej­šie ako ostat­ní.

 

Na každoročnom meetingu akcionárov Tesly prezradil CEO spoločnosti Elon Musk, že on sám už testuje mód autopilota na svojej Tesle a to každý týždeň. Musk však zostáva opatrný, ale je optimistický a verí, že tento mód bude čoskoro pripravený pre členov verejného beta-testing programu, ktorý má Tesla v pláne spustiť koncom júna.     

Nečakajte ale, že uvidíte niekoho driemať za volantom. Počas módu autopilot musí šofér Tesly aj naďalej sledovať cestu a v prípade, ktorý si to bude vyžadovať, bude musieť vodič zakročiť. Musk hovorí, že "začiatočná verzia autopilota Tesly je veľmi podobná ako autopilot v lietadle." Tesla s autopilotom by mala obsahovať adaptívny tempomat, mechanizmy na predchádzanie nehodám,samoparkovanie a čoskoro teda aj samoriadenie. 

 

Autopilot Tesly je však obmedzovaný hardvérom auta. Tesla Model S s autopilotom využíva čelnú kameru, čelný radar a 360 stupňový sonar. Samoriadiaci mód je závislý od viacerých počítačov pracujúcich v sériách, z ktorých ak zlyhá jeden, zlyhajú všetky. Vlastne, celkovo teda nie je jasné, či autopilot od Tesly je dokonalejší, než technológia od Mercedesu s názvom Intelligent Drive systém. Niekoľko ďalších výrobcov áut tiež pracuje na podobných systémoch, avšak Výhodou Tesly by mal byť jej agresívnejší prístup.

Napríklad, Tesla sa netají tým, že jej autopilot bude obsahovať aj „summoning“ funkciu, ktorá stlačením tlačidla vodičovi umožní privolať svoje zaparkované auto k sebe. Niečo takéto, pohyb vozidla bez vodiča, samozrejme nastoľuje právne prekážky, ktoré iných tvorcov od takejto funkcie odrádzajú. Tesla ale obchádza tieto problémy ustanovením, že túto funkciu bude možné používať iba na súkromnom pozemku.

Ak sa Tesle dokáže premeniť jej snahu o autopilota na realitu a ten bude pracovať bezchybne, bude to znamenať veľký krok vpred. Elon Musk testuje autopilota už tera každý týždeň a je veľký predpoklad, že spoločnosť by mala napredovať, keďže funkcia by mala byť stále dokonalejšia. Samojazdiace autá by sa mohli stať dlhodobým cieľom pre Teslu, keďže Musk verí, že za pár rokov bude táto technológia natoľko dokonalá, že si vodič bude môcť počas jazdy pokojne pospať. Obľúbený CEO spoločnosti tiež verí, že na to, aby ľudia zverili riadenie áut do rúk počítačom, tie musia vedieť riadiť automobily minimálne desať krát bezpečnejšie ako ľudia.

 

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)