Elon Musk získal svoju životnú zákazku. Zostrojí najväčšiu batériu na svete

  • Batéria, ktorú by mal vyrobiť Elon Musk má byť určená pre chystaný projekt obrovskej solárnej farmy Cleve Hill
  • Tá by mala vyrásť vo Veľkej Británií v grófstve Kent na pobreží a mala by zaberať plochu 600 futbalových štadiónov
  • Proti farme intenzívne protestujú ochranárske organizácie. Na mieste totiž žije množstvo chránených zvierat
musk
flickr
  • Batéria, ktorú by mal vyrobiť Elon Musk má byť určená pre chystaný projekt obrovskej solárnej farmy Cleve Hill
  • Tá by mala vyrásť vo Veľkej Británií v grófstve Kent na pobreží a mala by zaberať plochu 600 futbalových štadiónov
  • Proti farme intenzívne protestujú ochranárske organizácie. Na mieste totiž žije množstvo chránených zvierat

Veľká Británia patrí medzi najväčších zástancov zelenej energie. Na pobrežiach a vo vodách vyrastajú obrovské veterné farmy, ktoré sú doplnené solárnymi. Posledný projekt predstavuje solárna farma Cleve Hill, ktorá by mala vyrásť v grófstve Kent. Ak by tento projekt prešiel, tak by pripravil o životné prostredie množstvo vzácnych vtákov, ktoré zvyknú v tejto oblasti hniezdiť. Proti výstavbe sa tak zdvihla masívna vlna kritiky. Farma totiž nebude trpaslíkom, ale mala by byť až päťkrát väčšia, ako tá najväčšia, ktorá sa nachádza v grófstve Wiltshire.


Chystaný projekt by mal pokryť plochu 600 futbalových štadiónov. Na mieste by malo byť nainštalovaných takmer milión kusov solárnych panelov, ktoré budú umiestnené na stojanoch vo výške 3,6 metra. Cena celého projektu je rekordných 400 miliónov libier, čo je v prepočte 452 miliónov eur. Táto solárna farma bude atypická aj umiestnením solárnych panelov. Väčšina fariem má totiž všetky panely natočené smerom na juh. Táto bude iná, jej panely budú natočené striedavo smerom na východ a na západ.

Kritici tvrdia, že toto usporiadanie bude pripomínať strechu obrovskej fabriky a jednoducho sa na toto miesto nehodí. Každá solárna farma by mala disponovať úložiskom energie. Obrovské množstvo energie zo solárnych panelov je totiž potrebné skladovať. Práve preto bude potrebné pri farme vybudovať obrovskú batériu. Bude sa jednať o najväčšiu batériu na svete. Kto sa na túto náročnú úlohou podujme? Podľa všetkého to bude Elon Musk, ktorý má s podobnými projektami bohaté skúsenosti.

Obrovská batéria bude výzvou

Elon sa totiž špecializuje aj na slnečnú energiu. Tesla kúpila v roku 2016 dcérsku spoločnosť SolarCity, ktorá vyrába solárne panely a batériové riešenia Powerwall v spolupráci so spoločnosťou Panasonic. V minulom roku Musk inštaloval obrovskú batériu v Južnej Austrálii. Tá mala kapacitu 129 megawatthodín.

Chystaná batéria by mala mať kapacitu 350 megawatthodín, čo je sedemnásobne viac v porovnaní s inými solárnymi farmami v Anglicku. Mala by obsahovať okolo 7660 batériových jednotiek. Obrovská batéria zaberie plochu pätnástich futbalových štadiónov. Vyrobená elektrická energia by sa mala následne predávať.

Vybudovanie elektrárne na jednej strane umožní výrobu čistej energie, ale na druhej strane ublíži prírode. Proti stavbe spojili svoje sily ochrancovia prírody, ktorí bežne solárnu energiu schvaľujú. Ochranárka Vicky Ellis povedala: „Podporujeme obnoviteľné zdroje energie na správnom mieste, to znamená na strechách priemyselných a hospodárskych budov. Nepodporujeme však ničenie územia a stratu farmárskej pôdy za účelom zisku.“ Podobné názory zdieľajú aj iné organizácie.

Hovorkyňa spoločnosti Hive Energy, ktorá má projekt na starosti aj napriek tomu verí, že vďaka intenzívnej komunikácii s týmito organizáciami sa podarí dospieť k vzájomnej dohode a projekt sa stane skutočnosťou.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK