Emisné normy sa stali katom pre ďalšie populárne a zaujímavé športové vozidlo

  • Tento rok motorovým vozidlám jednoducho nepraje, hlavným dôvodom sú nové emisné normy
  • Tie vstúpia do platnosti už v septembri tohto roka a prinesú so sebou množstvo noviniek
  • Automobilkám však spôsobili poriadne vrásky na čele a húfne pozastavujú výrobu niektorých modelov
peugeot-308gti-2017-420-fr-272274-20
Peugeot
  • Tento rok motorovým vozidlám jednoducho nepraje, hlavným dôvodom sú nové emisné normy
  • Tie vstúpia do platnosti už v septembri tohto roka a prinesú so sebou množstvo noviniek
  • Automobilkám však spôsobili poriadne vrásky na čele a húfne pozastavujú výrobu niektorých modelov

September tohto roka sa nebezpečne blíži a výrobcovia automobiliek rušia jeden model za druhým. Dôvodom sú chystané novinky v oblasti merania spotreby a emisií. Skratka WLTP sa totiž stala obrovským strašiakom. Prečo je tomu tak? „Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure“, ako sa nová norma nazýva, je totiž omnoho prísnejšia a nahradí starú NEDC. Od septembra tohto roka bude musieť byť každé nové vozidlo otestované práve podľa prísnejších pravidiel.

To spôsobuje komplikácie. Nové pravidlá sa totiž zameriavajú omnoho viac na reálne testy v reálnych podmienkach. Cieľom testov je dosahovanie vyššej spotreby. Celkovo by mohlo dôjsť k jej navýšeniu až o 12 percent. A práve orientácia na vyššiu papierovú spotrebu spôsobuje problém, pretože logicky navýši aj množstvo emisií, ktoré automobil vypustí do ovzdušia.

Nová norma prináša komplikácie

Každá automobilka má totiž stanovené priemerné množstvo emisií pre jednotlivé modely vozidiel. Práve WLTP môže spôsobiť zvýšenie množstva nameraných emisií, ktoré môžu následne preskočiť stanovené priemerné množstvo. A prekročenie sa trestá pomerne vysokými pokutami. Keďže žiadny automobilový výrobca neplatí pokuty rád, neostáva nič iné, ako produkciu niektorých vozidiel jednoducho pozastaviť.

Problém sa z veľkej častí týka hlavne luxusných značiek, ktoré vyrábajú výkonné vozidlá. Tieto majú obrovskú spotrebu benzínu, a tak je takmer isté, že normou stanovenú spotrebu 130g emisií na jeden kilometer jednoducho prekročia. Pozastavená bude výroba modelu BMW M3, ktorý by chystané pravidlá určite porušil. Podobne je na tom aj Audi, ktoré pozastavuje výrobu modelu SUV SQ7.

Problémy však majú aj výrobcovia automobilov pre masy. Typickým príkladom je Pegueot, ktorý má v ponuke model 308 GTi. Jeho výrobu sa rozhodla automobilka dočasne pozastaviť už od konca júna. Fanúšikovia značky však nemusia smútiť.

Nebude to totiž navždy. Model sa vráti opäť do predajní, len čo prebehnú potrebné úpravy. Modernizovaná verzia 308 GTi spĺňajúca prísnu emisnú normu by sa tak mala opäť objaviť na autosalóne v Paríži už v septembri tohto roka.

zdroj: motor1.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech