Epidemiologička: Druhá vlna prichádza, lebo sa otvorili hranice. Zatvárať ich však netreba

  • COVID-19 je kvapôčková infekcia, kontaktom sa šíri málokedy
  • Druhá vlna na Slovensko príde, musíme byť obozretní
Epidemiologička Alexandra Bražinová
TASR/AP/Cho Jung-ho/Yonhap, TASR/Dano Veselský
  • COVID-19 je kvapôčková infekcia, kontaktom sa šíri málokedy
  • Druhá vlna na Slovensko príde, musíme byť obozretní

Epidemiologička Alexandra Bražinová hovorí o tom, že druhá vlna tu síce ešte nie je, no mnohí odborníci sa spolu s ňou zhodujú na tom, že čoskoro príde. V rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou pre denník Sme vysvetlila, že  denný prírastok nových prípadov koronavírusu stále rastie nielen u nás, ale aj v zahraničí. 

Nové prípady si prinášame zo zahraničia

Na Slovensku sme si číselne dlho počínali veľmi dobre. Nepriaznivý vývoj ochorenia COVID-19 sme v našej krajine nevideli, neboli sme konfrontovaní s vysokou úmrtnosťou a v podstate ani s výrazným počtom samotných nakazených. Epidemiologička Bražinová ale aj iní oceňujú, aké opatrenia sa u nás v rámci prevencie a v snahe zabrániť šíreniu vírusu prijali. 

Najväčší problém nastáva teraz. Vo svete sa hovorí o druhej vlne. My už ale o strašení globálnou pandémiou počúvať nechceme. Naša osobná zodpovednosť sa spolu s opatreniami uvoľnila. 

23 nových prípadov za stredu. Veľké ohnisko sa tvorí v jedinom okrese

Každý teraz čaká na ekonomický dopad. Zdravotnú stránku už riešime menej. 

Pravda je taká, že vírus tu ostal. Aj u nás, aj inde vo svete. Neunikli sme mu. Bude to veľmi dlho a musíme sa naučiť s ním koexistovať,“ hovorí Bražinová.

zdroj: TASR/Dano Veselský

Reprodukčné číslo 

Toto číslo hovorí o tom, koľko nových pacientov dokáže nakaziť jeden človek. U nás bolo v sobotu doposiaľ najvyššie, a to 3,39. Prípady však každým dňom rastú. Toto efektívne reprodukčné číslo používa aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). 

V komentári pre Denník N hovorila Alexandra Bražinová  spolu s epidemiológom Martinom Pavelkom o takzvaných superšíriteľoch. Sú to ľudia, ktorí sa zúčastňujú akcií s veľkou koncentráciou ľudí. Práve tí môžu byť mnohokrát zodpovední za stúpajúci počet nových prípadov. Ak oni sami nevykazujú príznaky ochorenia, môžu byť veľmi jednoducho prenášačmi. To sa potvrdilo aj vo svete.

Netreba ísť cestou zatvárania hraníc, treba sa sústrediť na kritické body,“ vysvetľuje Bražinová a dodáva, že to znamená skôr sledovať domy sociálnych služieb, miesta s vysokou koncentráciou ľudí a testovať tých, ktorí už boli v zahraničí a majú príznaky, resp. tých, ktorí boli s takýmito ľuďmi v kontakte.

Druhá vlna by však podľa jej slov nemala byť horšia, pretože sme dobre pripravení a zabehnutí.

Epidemiologička radí, aby sme zvážili očkovanie proti chrípke, ktorá by mala na jeseň opäť prepuknúť.  Tento malý krok by mohol pomôcť ochrániť lekárov pred návalom prípadov chrípkového vírusu. 

Zdroje: video.sme.sk, dennikn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá