Éra lietajúcich kuriérov sa môže začať. Na svete je prvý dron, ktorý funguje na vodík

  • Drony sú v súčasnosti v hojnej miere využívané v oblasti tvorby videa. Ich použitie však môže byť vďaka novému objavu omnoho širšie
  • Vodík bude tým, čo konečne raz a navždy umožní dronom lietať dlho, ale aj nosiť náklad. Éra lietajúcich kuriérov sa môže začať
dron
Productiv
  • Drony sú v súčasnosti v hojnej miere využívané v oblasti tvorby videa. Ich použitie však môže byť vďaka novému objavu omnoho širšie
  • Vodík bude tým, čo konečne raz a navždy umožní dronom lietať dlho, ale aj nosiť náklad. Éra lietajúcich kuriérov sa môže začať

Drony sú v súčasnosti hojne využívané pri tvorbe kvalitného video obsahu. Využívajú ich nielen youtuberi, ale aj veľké filmové spoločnosti. V pravidelných intervaloch sa stretávame s novými modelmi. V súčasnosti takmer každá elektronika funguje na batérie a drony nie sú výnimkou.

Tie najvýkonnejšie modely sa dokážu udržať na jedno nabitie batérie vo vzduchu aj viac ako dvadsať minút. Na prvý pohľad to vyzerá ako dosť dlhý čas na to, aby človek zachytil všetko, čo potrebuje. Niekedy to však naozaj nestačí. Množstvo múdrych hláv z celého sveta sa preto snažilo prísť na to, čo môže jednoducho nahradiť batérie, nestojí to veľa a dron vydrží fungovať omnoho dlhšie.

V minulosti sme sa stretli s vodíkovou možnosťou pohonu pre automobily. Vodík je dobrý v tom, že je pomerne lacný a pri jeho spaľovaní nevznikajú žiadne emisie, iba obyčajná voda. Práve výhodu vodíka si uvedomili v agentúre Batcam, ktorá sa vyžíva v natáčaní profesionálnych videí. Tá sa rozhodla, že vytvorí nový dron, ktorý dokáže fungovať práve na vodík.

Spojila preto sily s ďalšími dvoma spoločnosťami. Jednou z nich je spoločnosť Productiv, ktorá sa zaoberá realizáciou zaujímavých riešení v oblasti ekologických technológií. Zostrojila kompletného drona. Druhou je Innovative UK, ktorá dokáže vybaviť na podobné inovatívne projekty finančné prostriedky.

Výsledkom spolupráce týchto troch spoločností je prerastená verzia drona na vodíkový pohon. Prebehli už dokonca aj prvé testy. Výsledná výdrž poriadne prekvapila. Dron sa totiž udržal vo vzduchu rekordných 70 minút. Tento čas by mohol byť pravdepodobne ešte vyšší, pretože testovaný dron bol zaťažený naviac váhou vo výške päť kilogramov.

To znamená, že dron by mohol pracovať nielen ako pomocník pri natáčaní videa, ale zároveň by mohol slúžiť ako letecká prepravná služba tovaru. Takýto rýchly kuriér by nebol vôbec zlým pomocníkom. Využití je však omnoho viac.

Samotnú nádrž na vodík navrhla spoločnosť Intelligent Energy. Jedná sa o zásobník s kapacitou 6 litrov. Podľa Davida Woolhousa z Intelligent Energy bude práve vodík prelomový pri posune výdrže dronov na vyšší level. Spoločnosť dokonca pilne pracuje na zásobníkoch novej generácie.

zdroj: aviationtoday.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech