ESET: Zrodenie slovenského unicornu

Jakub Jablonický / 21. júla 2016 / Zo Slovenska

Odkedy Miroslav Trnka a Peter Paško naprogramovali svoj prvý antivírusový program, ubehlo už takmer 30 rokov. Prinášame ti prehľad histórie asi najznámejšej slovenskej spoločnosti, ktorá začala v garáži a dnes má viac ako 100 miliónov užívateľov v 180 krajinách na celom svete.

1987 – Miroslav Trnka a Peter Paško objavili jeden z prvých počítačových vírusov na svete a vytvorili program na jeho detekciu. Nazvali ho NOD, čo znamenalo “Nemocnica na Okraji Disku”.

dos02

Foto: nod32ru.narod.ru

1992 – Po odhalení ďalších vírusov dostali nápad vytvoriť univerzálne softvérové riešenie, ktoré by proti nim chránilo. Spolu s Rudolfom Hrubým teda založili spoločnosť ESET.

1

Foto: Archív ESET

1998 – Po niekoľkých rokoch od založenia sa ESET dočkal uznania od celosvetovej antivírusovej komunity v podobe prestížneho ocenenia VB100. Znamenalo to, že ESET NOD 32 odhalil všetky vírusy, ktoré boli redakciou Virus Bulletin určené na testovanie.

3

Foto: virusbulletin.com

1999 – Po vstupe Antona Zajaca do spoločnosti začal ESET svoju globálnu expanziu. Prvá pobočka mimo Slovenska bola založená v americkom San Diegu.

4

Foto: hnonline.sk

2004 – O 5 rokov neskôr sa ESET rozširuje aj do Latinskej Ameriky. Centrála pre tento región bola založená v Buenos Aires.

5

Foto: lonelyplanet.com

2010 – Úspechy v Amerike boli podčiarknuté, keď Inc. magazine označil ESET za jednu z najrýchlejšie rastúcich spoločností v Amerike už štvrtý rok po sebe.

6

Foto: glassdoor.com

2010 – Globálna expanzia ESETu pokračuje založením pobočky pre Áziu v Singapure.

7

Foto: shortsideoflong.com

2011 – Rok po tom, ako bol Richard Marko (vtedy ešte v pozícii CTO) vyhlásený za jedného z top 25 svetových technologických lídrov, sa stáva CEO spoločnosti.

8

Foto: businesswire.com

2012 – V roku 2012 oslávil ESET 20 rokov od svojho založenia. V tom istom roku otvoril technologický hub na kampuse prestížnej École Polytechnique Montréal.

9

Foto: Behance / Sendy Fiala

2015 – Po 23 rokoch od prijatia prvej zamestnankyne, ktorá ešte stále v ESETe pôsobí, prijíma ESET svojho tisíceho zamestnanca.

10

Foto: Archív ESET

2016 – Odhadovaná hodnota spoločnosti je viac ako 1,4 miliardy dolárov. Slovenský unicorn nejaví žiadne známky únavy.
maxresdefault

Foto: YouTube / ESET

Zdroj titulnej fotografie: YouTube /ESET

 

Pridať komentár (0)