Europoslanec Hojsík: Kuriózne stretnutie mocných. Za jeden stôl si sadli dve rozoštvané krajiny

Martin Hojsík v Binariu
Startitup/Matej Hlbočan

Autor komentáru je europoslancom za Progresívne Slovensko.

V Egypte prebieha ďalšia klimatická konferencia tohto druhu s poradovým číslom 27. Každý, kto to s ochranou klímy myslí vážne, sa právom obával.

Energetická kríza, sabotovanie vývozu obilia do rozvojových krajín z Ukrajiny a inflácia mohli zatieniť obavy o klímu. Práve to by bola katastrofa, obzvlášť preto, že všetky témy spolu úzko súvisia.

Rozhádané krajiny za jedným stolom

Práve prebiehajúca konferencia je v symbolickej rovine naozaj významná. Za jeden stôl si v záujme ochrany klímy sadli krajiny, ktoré sú dokonca vo vzájomnom vojenskom konflikte. Príkladom môže byť Izrael a Libanon. Dve krajiny, ktoré sú fakticky vo vojnovom stave, spoločne hľadajú riešenia, ako ochrániť klímu. Dobrá správa.

Tá zlá správa je, že čoraz viac vedcov a vedkýň teraz verejne priznáva, že sú vystrašení nedávnymi klimatickými extrémami, ako sú záplavy v Pakistane. Tie si vyžiadali 1 717 obetí z toho 639 detí. Nasledujú suchá a horúčavy v Európe a východnej Afrike či nekontrolovateľné topenie ľadovcov. Sci-fi to nie je, je to klimatická kríza v roku 2022.

Martin Hojsík v Binariu
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Pod hladinou 1,5 stupňa

Podľa vedcov a vedkýň sme na tom horšie, ako sa predpokladalo. Práve vyššie spomenuté udalosti sú dôvodom na obavy. „Bol som prekvapený a znepokojený rekordnými teplotami a záplavami, ktoré sme videli na mnohých miestach po celom svete – s oteplením iba o 1,1 °C,“ hovorí jeden z popredných klimatických vedcov profesor Brian Hoskins.

Práve z toho dôvodu musí svetové spoločenstvo spraviť všetko preto, aby sa oteplenie podarilo udržať pod hladinou 1,5 stupňa. Na COP27 si veľkú pozornosť konečne získali aj malé štáty, ktoré sú v prvej línii dopadov klimatickej krízy. Napríklad malé ostrovné štáty sú prvé „na rane“ pri stúpajúcich hladinách oceánov.

Konferencie majú svoj význam

Právom požadujú, aby sa ropné giganty podieľali na sanácii problémov, ktoré vyrobili, a to nie len svojím podnikaním. Dvojnásobne to platí v morálnej rovine. Dlhé roky sa snažili zmenu klímy popierať či bagatelizovať. Konferencie klímu nezachránia.

Ale majú svoj význam, pretože sú základom medzinárodnej spolupráce. Nesmú však byť jediným prejavom snahy zvrátiť klimatickú krízu. Nesmieme dopustiť, aby sa stali jediným výsledkom boja proti klimatickej kríze. Pretože dopady v týchto dňoch vidíme dvojnásobne. Vo svete, v Európe aj na Slovensku.

Dlhé nadužívanie fosílnych palív v dôsledku vojny vystriedali abstinenčné príznaky. Toto musíme zmeniť pomocou energetickej efektívnosti a používaním zelenej energie. Priemysel sa dusí, domácnosti sa boja a štáty vynakladajú miliardy, aby sme fosílny absťák zvládli. Do toho aj na Slovensku v týchto dňoch riešime utečeneckú krízu.

Často v dôsledku vojny, inokedy za lepším životom, no už dnes časť migrantov opúšťa svoje domovy práve kvôli klimatickej kríze. Pretože rastúcimi teplotami v niektorých kútoch sveta klesá produkcia potravín alebo prístup k pitnej vode. Ak nič nespravíme, bude klimatických utečencov pribúdať. Je nesmierne dôležité, že sa na konferencii nahlas pomenujú problémy.

Ešte dôležitejšie je upozorniť na dôsledky nečinnosti. No kľúčové je, aby sme neostali len pri tom, ale konali pri znižovaní emisií, ale aj adaptácii a pomoci rozvojovým krajinám. Záchrana klímy je o záchrane budúcnosti. Ja spravím všetko preto, aby sme tento cieľ splnili.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá