Táto talianska rodina trpí zvláštnou poruchou, ktorá fascinuje svet medicíny

  • Predstav si, žeby si necítil žiadnu bolesť.
  • Netypická rodina z Talianska by sa mohla nazvať rodinkou úžasných
  • Život bez bolesti má totiž viac výhod ako nedostatkov
Bez názvu
Youtube/screenshot
  • Predstav si, žeby si necítil žiadnu bolesť.
  • Netypická rodina z Talianska by sa mohla nazvať rodinkou úžasných
  • Život bez bolesti má totiž viac výhod ako nedostatkov

Navonok obyčajná talianska rodina nie je tak obyčajná ako vyzerá. Každý jeden z jej členov dostal od mamy do vienka nadprirodzenú schopnosť – poriadne posunutý prah bolesti. Aj keď to môže vyzerať ako pozitívnavlastnosť, nie je to úplne tak.

Bolesť hrá totiž v našom živote dôležitú úlohu. Bez nej jednoducho nemáme ani tušenia, že sa s nami niečo deje. A to je veľmi nebezpečná situácia. Stačí nahliadnuť do života členov usmievavej rodinky, ktorá pravdepodobne drží rekord v počte úrazov, o ktorých jej členovia vlastne ani nevedeli.

Bez bolesti je život krajší

54-ročná Letizia Marsili si všimla svoj vyšší prah bolesti, keď sa popálila. Pocit bolesti trval iba pár sekúnd. Následne vôbec nič necítila. To isté sa stalo aj v prípade zlomeniny. Táto „silná stránka“ sa preniesla aj na jej potomkov, ktorí majú tie isté vlastnosti. Letizia si prešla už mnohými úrazmi, od zlomeného ramena pri lyžovačke, až po poškodenie lakťa pri hraní tenisu.

V prvom prípade prišla na to, že niečo nie je v poriadku až na druhý deň, keď jej začali brnieť prsty. Po úraze lyžovala celý deň, ako keby sa nič nestalo. Jeden z jej synov má zvápenatené členky od nespočetných zranení pri hraní futbalu. Ďalší prešiel na bicykli viac ako 14 kilometrov po tom, čo si pri páde vážne poranil koleno. Najväčšia výhoda života bez bolesti sa však ukáže až na jeseň, keď starších ľudí trápia mnohé problémy.

Aj napriek navonok nesporným výhodám nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pokiaľ zranený človek necíti bolesť, môže si uškodiť ešte viac a zranená časť sa omnoho dlhšie hojí. Okrem toho môžu pri zanedbanom zranení vznikať v kostiach nebezpečné zápaly. Letizia to však berie pozitívne a aj napriek nespočetným zraneniam by sa tejto schopnosti nechcela vzdať. Musí sa však viac sledovať, aby nepodcenila prípadný vážnejší úraz.

Zaujímavá porucha natoľko vzrušila svet medicíny, že dostala pomenovanie „syndróm Marsili,“ presne po netypickej rodinke. Lekári si mysleli, že príčina bude v blokovaní stimulácie nervových zakončení v mieste zranenia. Všetci členovia rodiny majú podľa doktora Jamesa Coxa nervy v poriadku, len nepracujú tak ako majú. V priebehu štúdie, ktorú lekári zrealizovali, sa zistilo, že za túto nadprirodzenú schopnosť môže jeden gén ukrývajúci sa za názov ZFHX2.

Mutácia tohto génu spôsobuje rapídne zvýšenie prahu bolesti. Lekári sa objavu veľmi tešia. Môže to byť budúca cesta k vývoju liečiv, ktoré by na základe podobného fungovania pomohli zlepšiť život pacientov s chronickými bolesťami, ktorým nezaberajú bežne používané lieky proti bolesti.

zdroj: curiosity.com , bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK