Eastern Design Conference

Popis udalosti

Druhý ročník Eastern Design Conference bude platformou, na ktorej sa stretne globálny dizajn v lokálnom kontexte.

Vzťahu globálneho dizajnu s lokálnym biznisom bol venovaný prvý ročník Eastern Design Conference 2018. Druhý ročník má ambíciu posúvať hranice ešte ďalej – vytvoriť z konferencie platformu, ktorá prepojí globálny dizajn s jeho lokálnym kontextom. Eastern Design Conference 2019 sa uskutoční 8. a 9. novembra 2019 v Košiciach – v Tabačke Kulturfabrik. Organizátori pozvali na východ Slovenska úspešných grafických dizajnérov a ilustrátorov, celosvetovo známe dizajnérske štúdia, spisovateľku a všeumelca. Spolu sa účastníci môžu tešiť na 14 spíkrov zo 6 krajín Európy.

 

V druhom ročníku organizátori – košický dizajnér Roman Juhás a producent Ľuboš Bišto pokračujú v budovaní konferencie, na ktorú by sa sami ako účastníci tešili. “Posúvame sa od inšpirácie k zdieľaniu skutočných skúseností a zároveň chceme vytvárať ´Eastern´ komunitu,” vysvetlil Luboš Bišto. Od vzťahu globálneho dizajnu a lokálneho biznisu preto prechádzajú výhradne ku kontextu, v ktorom sa tieto skúsenosti a inšpirácie pretavujú. “Eastern je iný aj tým, že klišé o blízkosti k spíkrom konferencie skutočne platí. Možnosť stretnúť svetových dizajnérov v bežnom prostredí je súčasťou neformálneho vzdelávania, o ktoré sa pokúšame” dodal Roman Juhás.

Tohtoročný program Eastern Design Conference predstavuje hneď niekoľko línií. Účastníci sa môžu tešiť na dizajnérky a dizajnérov, ktorí zo svojich krajín odišli, pracujú na svetových projektoch a domov sa pravidelne vracajú zdieľať skúsenosti. Ďalšiu líniu predstavujú tí, ktorí síce ostali doma, pôsobia na globálnych projektoch, no doma sa im nedostáva rovnakej pozornosti. “Pri skladaní programu vždy premýšľame o tom, či prednáška bude relevantná pre náš kontext – či prednáška má aj praktické využitie. Nie je jednoduché aplikovať poznatky z prednášok o dizajne z New Yorku, pretože lokálne budgety, konvencie a myslenie je značne odlišné,” dodal Ľuboš Bišto. Rôzne formáty prezentácii sú nastavené tak, aby umožnili účastníkom dozvedieť sa od prezentujúcich čo najviac detailov.  Jazykom konferencie je angličtina, všetky prezentácie sú však simultánne prekladané do slovenčiny alebo naopak.

Viac informácii: https://www.facebook.com/events/1361298170687836/