Výskum Slnka na veľkých teleskopoch a družiciach a jeho vplyv na našu planétu

banner2_b
Popis udalosti

Prednáška bude o modernom výskume Slnka pozemskými veľkými slnečnými teleskopmi a špecializovanými kozmickými laboratóriami. Študenti sa oboznámia s najmodernejšími výsledkami vo výskume Slnka za posledných 10-15 rokov, ktoré predstavia našu najbližšiu hviezdu ako zložité vesmírne teleso, na ktorom hrajú kľúčovú úlohu magnetické polia, a ktoré významne ovplyvňuje našu technologickú civilizáciu.

Na záver hosť vedeckej cukrárne predstaví celoeurópsky projekt výstavby obrieho slnečného ďalekohľadu s priemerom hlavného zrkadla 4 m (za 200 miliónov EUR), na ktorom participuje aj Slovenská republika, a ktorý dá perspektívu mladým slovenským vedcom (fyzikom, astronómom, slnečným fyzikom a technikom) pre účasť na zaujímavej vedeckej práci.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2017. Festival vedy Európska noc výskumníkov 2017 otvorí vedeckú jeseň podujatí zameraných na  popularizáciu vedy a výskumu. Festival sa uskutoční v piatok 29. septembra 2017 v 6 slovenských mestách Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica, Poprad a Tatranská Lomnica. Veda a inovácie nám dennodenne umožňujú používať technické a technologické vymoženosti, ktoré už považujeme za samozrejmé. Každý deň sa presviedčame, že veda lieči, veda spája a veda chráni. Ale veda aj tvorí a prináša emócie. Práve vďaka vede a inováciám dnes dokážeme oveľa viac. Všetko okolo nás si zaslúži nálepku Made by Science.