Existujú štyri typy lídrov. Ktorý z nich si ty?

  • Líder môže viesť iných len vďaka svojim silným stránkam. Na to, aby to ale dokázal, musí najprv prísť na to, ktoré to sú. Nikto z nás síce nerozmýšľa úplne rovnako, no napriek tomu sa dajú lídri rozdeliť do štyroch skupín, podľa ich zmýšľania a správania sa. Do ktorej teda spadáš ty?
image_1440629769.png
  • Líder môže viesť iných len vďaka svojim silným stránkam. Na to, aby to ale dokázal, musí najprv prísť na to, ktoré to sú. Nikto z nás síce nerozmýšľa úplne rovnako, no napriek tomu sa dajú lídri rozdeliť do štyroch skupín, podľa ich zmýšľania a správania sa. Do ktorej teda spadáš ty?

 

V prípade, že by si bol prinútený čeliť zložitej situácií, čo je vec, od ktorej by si sa pravdepodobne chcel odraziť a ktorou by si chcel problém riešiť? Boli by to nejaké nápady, myšlienky a predstavy? Alebo logika, s pomocou ktorej rozohráš strategickú bitku rozumu? Vychádzal by si zo záujmu a starostlivosti o pocity ostatných? Alebo by si sa proste stopercentne zameral na to, aby sa veci v momente dali znovu do poriadku?

Neexistuje správna odpoveď na vyššie položenú otázku. Trénerka lídrov Wendy Caplandová, ktorá pracuje s problematikou ľudskej osobnosti avšak tvrdí, že práve odpoveď na túto otázku môže pomôcť odhaliť to, aký typ lídra človek je a teda aj to, ako môžeš využiť svoje silné stránky a ako môžeš pracovať s tými slabými. V tomto článku nájdeš informácie, ktoré som získala na kurzoch u Wendy Caplandovej, a ktoré môžu pomôcť aj tebe. Prvý krok, ktorý som podstúpila bolo vyplnenie jej prieskumu, za cieľom odhaliť, aký typ lídra som, aké sú moje silné stránky či správanie, ktoré sa dá odo mňa očakávať. Ak by si mal aj ty záujem spraviť si tento istý test , nájdeš ho na tejto adrese, pod heslom „leadership“.

Počas tej dlhej doby, ktorú sa Wendy venuje tréningu lídrov, už dala tento test do rúk tisíckam ľudí. Pracovali s ním riaditelia veľkých spoločností, ako aj ľudia, ktorí štartovali svoj vlastný, malý biznis. Respondenti sa dnes dajú rozdeliť na štyri skupiny:

 

1. Vizionári

 

Vizionári sú tí, ktorí hladia do budúcna úplne inak ako väčšina ľudí. Ignorujú akékoľvek limity a práve kvôli tomu dokážu prísť s kreatívnym riešením problémov, alebo s novými spôsobmi, ktorými sa dá o nich rozmýšľať. Vedia prísť s veľkými plánmi do budúcna, avšak ich realizáciu radšej nechávajú na iných. Stavím sa, že aj ty si už niekedy mal presne takéhoto šéfa.

Ja osobne som z testu vyšla ako vizionárka, čo ale v prípade writerky zase nie je také prekvapenie. Medzi vizionárov sa ale podľa Caplandovej radia taktiež často lídri z oblasti vedy, umenia či dokonca aj profesori. Zlé stránky takýchto lídrov ale sú, že sa často nevedia držať pri zemi, môžu byť nevyspytateľní a idealistickí. Taktiež sú to ľudia, ktorí viac hovoria, ako počúvajú. Najväčší záujem zrejme prejavia vtedy, keď príde reč na veľké plány do budúcnosti, s frázami, ako napríklad „čo ak“ a prípadným filozofovaním.

 

2. Analyzátori

 

 

Pri type lídrov, ktorí sa za týmto označením ukrýva, hovoríme o ľuďoch, ktorí sú disciplinovaní, cieľavedomí a zameriavajú sa výlučne na fakty. Majú radi určité systémy a tak isto aj predvídateľnosť s tým, že problémy riešia organizovane. Typickými príkladmi takýchto lídrov sú právnici, účtovníci či inžinieri.

Zlé stránky takýchto lídrov sú, že môže byť skeptickí, príliš opatrní, ich rozhodovanie je pomalé a neradi podstupujú risk. Ak človek chce získať ich pozornosť, mal by sa snažiť pôsobiť logicky a disciplinovane. Nie je príliš dobré nechávať na nich kreativitu, ale skôr pýtať si od nich konkrétne výsledky.

 

 3. Lídri, ktorí sa zameriavajú na pocity

 

V prípade týchto lídrov, hovoríme o ľuďoch, pre ktorých je vybudovanie dobrých vzťahov tou najväčšou prioritou. Sú to intuitívni ľudia, ktorí sa stopercentne zameriavajú na iných ľudí. Títo lídri sú empatickí, spontánni a priveľmi si nepotrpia na formality. Hovoríme tu zrejme o lídrovi, ktorého by si si aj ty zrejme želal namiesto svojho nepríjemného šéfa. Typickými príkladmi sú však zabávači, predajcovia či dokonca aj psychiatri.

Slabinou takýchto lídrov ale je, že môžu byť až priveľmi sentimentálni, príliš sa vedia ponoriť do minulosti a až priveľmi sa vedia vložiť do snahy o to, aby sa ostatní okolo nich cítili dobre. Sú často impulzívni a pri svojom rozhodovaní sa riadia skôr pocitmi ako faktami. Na takéhoto lídra sa dá zapôsobiť, tým, že si s ním človek vybuduje osobný vzťah, pričom môžu veľmi pomôcť spoločné kontakty.

 

4. Lídri, ktorí makajú

 

 

Títo lídri chcú mať svoju robotu hotovú, dobre a na čas. Zameriavajú sa výhradne na výsledky, sú energickí a vždy niečo robia. Sú to rozhodní a otvorení ľudia, ktorí dokážu niesť veľkú zodpovednosť a zvládať viac vecí naraz. Klasickými príkladmi takýchto lídrov sú atléti, doktori či velitelia v armáde.

Zlou stránkou týchto lídrov je, že môžu byť až príliš zaslepení dosiahnutím svojho cieľa a taktiež krátkozrakí. Navyše, keď už sa raz rozhodnú, je ťažké presvedčiť ich, aby svoje rozhodnutie prehodnotili. Spolupráca s takýmto lídrom nezahŕňa nejaké pauzičky na kávu s cigaretou, skôr len tvrdú prácu so zameraním na efektívnosť. Je lepšie povedať im celkom presne, čo pre nich dokáže človek spraviť a nie je dobre očakávať, že vždy prídu na čas.

Ktorý typ lídra si teda ty?

Niektorí sa na prvý pohľad môžu zdať skvelými a iní zase úplne mizernými. Keď sa nad nimi ale človek zamyslí komplexnejšie, uvedomí si, že každý z nich disponuje užitočnou vlastnosťou, vďaka ktorej je v určitej oblasti lepší, než ostatní. Môže sa ti zdať, že na teba spadajú vlastnosti viacerých lídrov, čo je samozrejme v poriadku, keďže každý človek je rozdielni. Toto rozdelenie ti ale okrem rozpoznania toho, aký líder si ty, môže pomôcť rozoznať osobnosti ľudí, s ktorými pracuješ, čo ti v konečnom dôsledku samozrejme pomôže aj k lepším výsledkom.

 

zdroj: inc.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá