Exot a zároveň prezident, ktorý nemá problém strieľať svojich občanov či vyhadzovať ľudí z vrtuľníka

  • „Zastreľte ich!“ znel príkaz filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ak ľudia opäť porušia karanténu
  • Jeho boj proti drogám si vyžiadal tisícky mŕtvych. Mnohé z tiel nechali ležať na ulici s výstražnými tabuľami
  • Za korupciu v úrade vás vyhodí z vrtuľníka. „Už som to urobil,“ odkázal prezident
  • Keď v jeho meste znásilnili misionárku, reagoval, že ako starosta mal byť medzi prvými
Rodrigo Duterte filipínsky prezident Startitup
TASR/ AP Photo/ Bullit Marquez a Aaron Favila
  • „Zastreľte ich!“ znel príkaz filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ak ľudia opäť porušia karanténu
  • Jeho boj proti drogám si vyžiadal tisícky mŕtvych. Mnohé z tiel nechali ležať na ulici s výstražnými tabuľami
  • Za korupciu v úrade vás vyhodí z vrtuľníka. „Už som to urobil,“ odkázal prezident
  • Keď v jeho meste znásilnili misionárku, reagoval, že ako starosta mal byť medzi prvými

Pred pár dňami sme vám priniesli článok o jednom z najbohatších panovníkov a ľudí sveta – Hassanalovi Bolkiahovi, ktorý najskôr žil ako playboy a dnes zavádza šaríu vo svojej krajine.

Predtým ste sa mohli dočítať o kontroverznom, modernom tureckom sultánovi Erdoganovi či o podivnom a trochu zvrhlom thajskom kráľovi Mahovi.

Prinášame vám ďalšiu zaujímavú postavu zo svetovej politiky – filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ktorého si takmer 100-miliónový filipínsky národ zvolil pred 4 rokmi.

Podľa prieskumov mu dôverovalo vyše 90 % obyvateľov, čo z neho spravilo najpopulárnejšieho politika, akého sa kedy krajina rozhodla nasledovať.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Aaron Favila

Pripomíname, že Filipíny sú prezidentskou republikou, teda moc prezidenta je tam oveľa väčšia než u nás. Duterte doslova riadi celú krajinu a sám sa netají tým, že to robí ako diktátor. Raz sa dokonca sám prirovnal k Hitlerovi.

V mene očistenia krajiny od drog, kriminality a korupcie je ale jeho diktátorský a tvrdý prístup podľa neho v tomto prípade ospravedlniteľný.

Duterte sa „očistenia Filipín“ chopil naozaj svojsky a podľa mnohých reakcií z celého sveta by jeho praktiky už nemali mať v 21. storočí svoje miesto. V krajine boli v mene boja proti drogám zavraždené tisíce ľudí, pričom niet pochýb, že medzi nimi je aj mnoho nevinných.

Prezident dal taktiež počas pandémie príkaz strieľať do hladných ľudí, ktorí chceli počas miestneho lockdownu protestovať a z vrtuľníka nad mestom vraj už vyhodil úradníkov, ktorých príliš zlákala vôňa peňazí.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Bullit Marquez

Na koronu je dobrý benzín. A zbrane

Svet sa celý rok pasuje s korona vírusom. Každá krajina zvolila trochu iný prístup a iné metódy, niektorí boli úspešnejší, iní menej. Nikoho, kto už trochu pozná a sleduje filipínskeho prezidenta preto neprekvapilo, že aj v tomto boji zvolil naozaj kontroverzný prístup a slovník.

Najskôr šokoval tým, keď odporúčal svojim krajanom proti korone použiť benzín. Otvorene vyzýval ľudí, aby sa zastavili na čerpacích staniciach a dali si pár kvapiek benzínu do svojich rúšok. „Je to dezinfekcia,“ prehlasoval.

zdroj: TASR/ Toto Lozano, Malacanang Presidential Photographers Division via AP

Neskôr si zrejme nechal poradiť, že naliať si či nakvapkať benzín do rúška je skôr životu nebezpečné. Jeho hovorca potom vysvetľoval, že prezident o benzíne žartoval, hoci sám Duterte počas svojich benzínových prejavov zdôrazňoval, že nejde o žart.

Benzín nemôžete použiť na dezinfekciu. Jeho vdýchnutie môže spôsobiť ujmu na zdraví a môže viesť k ďalším problémom, ako napríklad k respiračným ochoreniam,“ zachraňoval vo verejnom prejave situáciu predseda filipínskej lekárskej komory José Santiago.

Najbizarnejší svetový panovník má viac ako 30 miliárd dolárov, 4 manželky a 20 „prostitútok.“ Jeho príbeh je k neuvereniu

Keď sa situácia zhoršovala a vláda začala ľudí posielať do karantén či zavádzať lockdown – napríklad úplne odrezala hlavné mesto Manila od zvyšku Filipín, prezident opäť nezabudol šokujúco prehovoriť.

„Ak bude niekto robiť problémy, zastreľte ich,“ odkázal policajtom a vojakom. Išlo o reakciu na protesty v miestnom slume, kde boli ľudia zavretí bez jedla a vody.

Sme tu, aby sme požiadali o pomoc, pretože sme hladní. Nedostali sme žiadne jedlo, ryžu, potraviny ani peniaze. Nemáme prácu. Na koho sa máme obrátiť?“ obletelo svet vyjadrenie jednej z protestujúcich, do ktorej prezident nariadil strieľať.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Bullit Marquez

Posadnutý bojom proti drogám

Samotný „boj proti drogám“ by uvítala verejnosť asi všade po svete, no pri štýle, akým to začal robiť Duterte na Filipínach, sa dá hovoriť skôr o jeho posadnutosti voči tomuto problému.

Ak poznáte nejakého drogovo závislého, radšej ho zabite, pretože jeho rodičia by to nedokázali, bolo by to pre nich veľmi bolestivé,“ vyzval ľudí hneď v deň svojej inaugurácie.

Postupne polícia, ktorej začali veliť jeho ľudia, i novo vytvorené milície rozbehli doslova hon na ľudí, ktorí sú alebo by mohli byť s drogami nejako spojení.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Aaron Favila

Celkovo si tento zbesilý lov vyžiadal už v prvých mesiacoch tisíce ľudských životov. „Za prvých 100 dní prezidentovania Rodriga Duterteho bolo zabitých viac ako 3 500 ľudí podozrivých z užívania drog, závislých, dílerov a prevádzačov,“ informoval britský denník Independent.

Prezident však už počas svojej kampane tvrdil, že v tomto boji ráta so 100 000 mŕtvymi. Počet životov, ktoré si vyžiadal boj proti drogám na Filipínach, neustále rastie a podľa niektorých zdrojov už dosahuje päťciferné čísla.

V krajine sa stalo bežné, že na ulici nájdete mŕtve telá, ktoré majú pri sebe výstražné tabuľky s jasným odkazom – toto sa s vami stane, ak budete brať či nebodaj predávať drogy.

„Bezvládne telá sa podľa reportérov povaľujú na chodníkoch, pri odpadkových kontajneroch, na koľajniciach, pred školou, na trhoviskách i v domoch, kam samozvaní strážcovia zákona či policajti vtrhnú,“ opisujú Filipíny zahraniční reportéri. Ich svedectvá prebrali aj niektoré české či slovenské médiá.

V krajine funguje takzvaný Zoznam smrti – ako ho niektorí volajú, kde sa ocitnete tak, že vás niekto, trebárs váš sused, udá, že beriete či predávate drogy.

Čaká vás veľmi nemilá návšteva, prísna prehliadka i vypočúvanie a opäť nie je ničím výnimočným, ak niektorí túto návštevu neprežijú. Polícia tvrdí, že dotyčných strieľa len v sebaobrane, aj keď mnohé prípady hovoria niečo iné.

Obeťou takejto návštevy sa stalo napríklad aj 5-ročné dievčatko, ktoré omylom zasiahla guľka. „Muži si prišli pre jej dedka, ktorý sa priznal, že bol drogovo závislý. Keď na muža vystrelili tri guľky, zasiahla jedna i malú Danicu May Garciovú,“ prevzal túto správu aj český idnes.cz.

Zabíjal aj sám prezident?

Rodrigo Duterte sa takto prehnane nezameral len na boj proti drogám, ale i proti ďalším kriminálnym prvkom, ktoré trápili krajinu.

Ďalšou na muške sa stala napríklad korupcia na úradoch a v politike, kde nový prezident prehlásil, že ak sa u niekoho potvrdí, osobne toho človeka vyhodí nad hlavným mestom z helikoptéry.

„Už som to urobil, tak prečo by som to nemohol urobiť zas?“ pokračoval vo svojom vyjadrení.

O tom, že Duterte si vie aj sám zašpiniť ruky a zavraždiť človeka, dnes azda nikto nepochybuje. Na povrch vyšli informácie, že ľudí – zločincov i tých, ktorí mu nejakým spôsobom stáli v ceste, napríklad novinárov – dával dnešný prezident zabíjať už ako starosta mesta Davao City, ktoré predtým riadil vyše 20 rokov (od 1988 do 2013).

zdroj: TASR/ AP Photo/ Aaron Favila

Nájomný vrah Edgar Matobato pri spomínaní na tieto časy, keď pre dnešného prezidenta zabil okolo 50 ľudí, prezradil aj to, ako vtedy Duterte osobne vystrieľal dva zásobníky zo samopalu uzi do agenta Národného vyšetrovacieho úradu, ktorý sa ocitol s Dutertem v jednej pouličnej prestrelke.

zdroj: TASR/ AP. Edgar Matobato

Matobatu ale označili za blázna, tvrdenia za nepotvrdené nezmysly a celé vyšetrovanie za politickú kampaň proti prezidentovi. „Komisia pre ľudské práva to už dávnejšie vyšetrovala a neboli vznesené žiadne obvinenia,“ zareagoval na tieto informácie prezidentov hovorca.

No objavili sa aj ďalší, ktorí sa rozhodli prehovoriť. Napríklad bývalý policajt Arthur Lascanas, ktorý sa počas výpovede rozplakal, keď hovoril, ako zabil svojich bratov, lebo užívali drogy.

Aj on sa teda priznal k podieľaniu na vražedných raziách voči kriminálnikom v meste Davao City, ktoré si vyžiadali minimálne stovky obetí – medzi nimi podľa bývalého policajta nechýbali ani tehotná žena či deti.

zdroj: SITA/ AP. Bývalý policajt Arthur Lascanas

Vzhľadom k tomu, čo sa pod vládou prezidenta v krajine deje, mnohí Matobatovym či Lascanasovym slovám veria, a prezident podľa nich len pokračuje v tom, čo robil ako starosta vo svojom meste. Veď koniec koncov, sám o pokračovaní svojej práce i zabíjaní ako starosta párkrát aj verejne hovoril.

Ak sa dostanem do prezidentského paláca, budem robiť presne to, čo som robil ako starosta. Takže vy, drogoví díleri, lúpežníci a povaľači, radšej sa straťte, lebo ako starosta by som vás zabil,“ hrdo predniesol počas prezidentskej kampane.

Vyjadrenia, ako chce telami kriminálnikov nakŕmiť ryby v Manilskom zálive, vtedy obleteli svet.

Najskôr divoké večierky s desiatkami „prostitútok,“ dnes zástanca šaríe. Toto je jeden z najbohatších ľudí sveta – sultán Hassanala Bolkiahu

Mal som ju znásilniť prvý a sukin syn pápež

Rodrigo Duterte má na konte plno ďalších kontroverzných až znepokojujúcich vyjadrení. Viackrát mu už bolo vyčítané, že skôr rozpráva, než rozmýšľa.

Tento svoj „talent“ predviedol už ako starosta, keď po znásilnení zahraničnej misionárky v jeho meste povedal, že ako starosta mal byť medzi prvými.

Keď bol pápež František na návšteve krajiny, vďaka čomu vznikli v hlavnom meste Manila dopravné zápchy, nazval pápeža sukin syn.

Rovnakého pomenovania sa dočkal i americký prezident Barack Obama. Naopak, chvály od Duterteho sa dočkal napríklad Donald Trump. „Ste ako ja. Sme si podobní,“ odkázal filipínsky prezident vtedy čerstvému americkému prezidentovi.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Bullit Marquez. Protesty proti Trumpovi na Filipínach

Na nervy zabrnkal aj Číňanom, s ktorými sa Filipíny naťahujú o niekoľko ostrovov. Kontroverzný vodca krajiny vtedy vyhlásil, že osobne pôjde na skútri na tieto ostrovy a sám do nich zapichne filipínsku vlajku. Neskôr už svoje vyjadrenia na túto otázku viditeľne miernil a hovoril o vyhnutí sa konfrontácii.

zdroj: TASR/ Pool Photo via AP/ Etienne Oliveau

Pre ľudí hrdina

Zaujímavé je, že napriek svojej povahe, slovníku, vyjadreniam či tisícom mŕtvych po uliciach, ktoré si vyžiadal jeho hon po drogách, výrazná väčšina Filipínčanov svojho 75-ročného diktátorského prezidenta stále nasleduje a verí mu.

Vidia v ňom riešenie problémov, ktoré trápia Filipíny, a snahu ochrániť slušných ľudí. „Tým, že polícia dostáva narkomanov z ulíc, chráni ľudí ako ja,“ odpovedal zahraničným reportérom filipínsky taxikár.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Aaron Favila. Aj keď väčšina Filipínčanov za svojim prezidentom stále stojí a vidia v ňom ochrancu, nájdu sa aj takí, ktorí s takouto vládou prezidenta nesúhlasia. Protest proti prezidentovi Rodrigovi Dutertemu.

„Je to Iron Man Filipín. Sme jeho podporovateľmi. V Davao City všetci videli, ako sa toto mesto vďaka jeho vedeniu stalo najsilnejším a najprogresívnejším mestom na Filipínach. Obnovil filipínsku demokraciu, ktorú kazí toľko korupcie.“

„Nie je jedným z tých politikov, ktorí majú veľa kampaní v televízii alebo kdekoľvek inde. Boli to ľudia, kto ho posúval za prezidenta, a to prostredníctvom sociálnych médií a ústneho podania až dovtedy, kým sa nestal virálnym. Ľudia ho sami doviedli, nie efektívne reklamné kampane. Máj 2016, keď bol zvolený, bol pre Filipíny slávnym obdobím,“ vysvetľujú pre Startitup filipínski priatelia autora článku. Podotýkame, že ide o vzdelaných ľudí. 

Najbližšie prezidentské voľby sú na Filipínach v roku 2022 a očakáva sa opätovné víťazstvo Rodriga Duterteho.

Zdroje: Denník N, Trend, Pravda, Idnes.cz, Wikipedia (anglická verzia), Independent

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK