EXPERIMENT: Mesiac som sa sprchovala v studenej vode, život sa mi doslova zmenil

  • Aj ty všade počúvaš, že studená sprcha je plná výhod a prínosov pre tvoje zdravie?
  • Prínosom síce môže byť, no málokto si vie odoprieť horúci kúpeľ
  • Vyskúšala som si to za teba a takéto sú výsledky
Studená sprcha
Unsplash/Onne Beauty, Hannah Xu
  • Aj ty všade počúvaš, že studená sprcha je plná výhod a prínosov pre tvoje zdravie?
  • Prínosom síce môže byť, no málokto si vie odoprieť horúci kúpeľ
  • Vyskúšala som si to za teba a takéto sú výsledky

Vždy som obdivovala ľudí, ktorí sa dokázali sprchovať v studenej vode a ešte si to aj pochvaľovali. V novembri minulý rok som sa stala milovníčkou otužovania, o ktorom si môžeš prečítať v predošlom článku. Síce je otužovanie samo o sebe výzva, studená sprcha bola pre mňa ešte väčšia. I keď občas som sa odhodlala otočiť kohútik do opačnej strany.

O účinkoch studenej sprchy som sa dozvedela už dávno. Ľadová voda má povzbudzujúci účinok, dodáva energiu, pomáha uvoľniť stuhnuté svaly a zmierniť zápal. O pozitívnych účinkoch ľadovej vody ma presvedčilo otužovanie. Síce niet nad teplú sprchu, ráno ti studená sprcha naozaj pomôže naštartovať organizmus a prebudiť sa. Preto som sa konečne rozhodla prekonať sa a mesiac sa ráno sprchovať v studenej vode. 

1. týždeň

Prvé dni boli ťažké. Bolo mi jasné, že ma studená voda zaskočí a nebude to nič príjemné. Nezačala som nárazovo s úplne chladnou vodou, ale po pár minútach v horúcej vode som sa odvážila otočiť kohútik. Nečakala som však, že to bude horšie ako otužovanie. Totižto chlad v sprche tebou prechádza pomaly, pričom pri otužovaní to je nárazové. Celé sprchovanie som sa snažila urýchliť, aby som spod studenej vody čo najskôr vyšla. 

Po sprchovaní mi bola najskôr celkom zima, no cítila som sa zobudená. Omnoho viac, ako keby som na seba 10 minút púšťala prúd horúcej vody. Prvých pár dní som prechádzala z horúcej vody do studenej, no posledné dni môjho mesačného experimentu som sa rozhodla začať rovno so studenou vodou

Koniec prvého týždňa so sebou priniesol aj prvé malé výsledky. Studená voda mi ráno pomohla naštartovať sa, pričom naopak po teplej sprche som sa vždy cítila rozospatá. Vďaka studenej sprche som sa rýchlejšie prebrala, i keď mi bolo ráno chladno, moje telo si na studenú vodu začalo zvykať. 

2. týždeň

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je bezplatne dostupný po prihlásení
Čítaj dnes Startitup PREMIUM úplne zadarmo
Zdroj: Pubmed

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech