Experimentálna vakcína dokáže zničiť nádory u myší takmer so stopercentnou úspešnosťou

  • Rastúci trend rakovinových ochorení po celom svete spustil obrovskú lavínu výskumov
  • Podľa vedcov je chemoterapia prežitkom a budúcnosť má imunoterapia, napríklad v podobe injekcií
  • Zistilo sa totiž, že ľudský imunitný systém stačí len trošku povzbudiť a dokáže hotové zázraky
rakovina
facebook.com/pixabay.com
  • Rastúci trend rakovinových ochorení po celom svete spustil obrovskú lavínu výskumov
  • Podľa vedcov je chemoterapia prežitkom a budúcnosť má imunoterapia, napríklad v podobe injekcií
  • Zistilo sa totiž, že ľudský imunitný systém stačí len trošku povzbudiť a dokáže hotové zázraky

O imunoterapii sa v posledných rokoch hovorí čoraz viac. Je to pomerne nová metóda, ktorá by mala nahradiť nebezpečnú a veľmi neobľúbenú chemoterapiu. Chemoterapia totiž robí všetko sama bez zapojenia schopností imunitného systému. Tento náš obranný štít okrem toho v priebehu liečby rapídne oslabí. Takže ak nezaberie, tak sa pacient vystavuje v prípade agresívnych foriem rakoviny riziku smrti. Oslabený imunitný systém totiž nedokáže bojovať.

Imunoterapia ide na to iným štýlom. Pacient nie je pasívnou figúrkou, čo čaká na zázrak. Do boja je totiž zapojený priamo imunitný systém, ktorý má obrovské schopnosti, keď sa zaktivizuje na potrebnú úroveň. Podľa všetkého dokáže zničiť aj nádory. Stačí ho len naviesť tým správnym smerom. Vďaka kombinácii látok na prebudenie imunitného systému a látok, ktoré odhalia ukrývajúce sa nádorové bunky tu máme veľmi silnú zbraň. Sila našej imunity je totiž prekvapivá. Stačí ju len nasmerovať na to správne miesto.

Neskutočná sila imunity

Posilnenie imunitného systému je tak pomerne jednoduché. Stačí dodať do tela látky, ktoré vplývajú na receptory bielych krviniek a aktivizujú ich. Nabudený imunitný systém sa následne zameria na postihnuté miesta. Výhodou oproti chemoterapii je šetrnosť takejto liečby, keďže zasahuje iba nezdravé bunky v tele.

Testy prinášajú čoraz prekvapivejšie výsledky. Posledný šokoval ešte viac. Jeho úspešnosť bola takmer stopercentná. Vedci zo Stanfordovej univerzity otestovali vakcíny s dvoma látkami na posilnenie imunitného systému. Tieto zaviedli priamo do miesta nádoru. Výsledok bol šokujúci. Nádor bol nielen úplne zlikvidovaný, ale boli kompletne zničené aj metastázy v celom tele pokusnej myši. Jednoducho povedané imunitný systém zničil všetko zlé, čo sa v tele nemalo nachádzať.

Pokusu sa zúčastnilo 90 myší, ktoré boli infikované rakovinou lymfatického systému. Z toho 87 sa vyzdravelo úplne. Rakovina sa však vrátila v troch prípadoch. Druhé kolo liečby chorobu nadobro zlikvidovalo aj u tejto trojice myší. Každopádne testy budú pokračovať. Zistilo sa totiž, že systém zaberá len u niektorých druhov rakoviny. V prípade rakoviny hrubého čreva sa zlepšenie nedostavilo. Imunoterapia sa však v budúcnosti pravdepodobne stane extrémne účinnou metódou a počet nevyliečiteľne chorých poklesne na úplné minimum.

zdroj: iflscience.com , cancer.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech