Expert prezradil najväčšiu chybu Slovákov pri praní oblečenia: Nabudúce sa zamysli, či do práčky hodíš kapsulu
- Slováci robia pri praní základné chyby
- Jeden prací prostriedok je najhorší
- Experti na pranie prezradili, čomu sa vyhnúť
- Slováci robia pri praní základné chyby
- Jeden prací prostriedok je najhorší
- Experti na pranie prezradili, čomu sa vyhnúť
Pranie je základná činnosť, ktorú by mal ovládať každý samostatný človek. A aj napriek tomu, že väčšinu práce urobí kvalitná práčka, nevedome jej efekt kazíme. A doslova tým kazíme aj ju. Ak si chceš uľahčiť robotu ešte viac, pravdepodobne používaš pracie kapsuly.
Pozreli sme sa na tri najčastejšie chyby pri praní, ktoré poškodzujú drahý spotrebič aj samotné oblečenie.
Pracie kapsule
Expert na pranie Patric Richardson však tvrdí, že je to to najhoršie, čo môžeš do svojho bubna vhodiť. Informoval o tom portál huffpost.com. Richardson, známy ako The Laundry Evangelist, sa zamiloval do čistenia oblečenia, keď mal len 2 a pol roka. Teraz je považovaný za kráľa prania, ktorý o tejto činnosti nielenže napísal bestseller, ale dokonca má aj vlastné pracie produkty a reláciu HGTV „The Laundry Guy“.
Ako informuje portál, podľa Richardsona je najväčšou chybou pri praní používanie nesprávneho typu a množstva pracieho prostriedku. „Je mi jedno, či váš prací prostriedok prichádza ako prášok alebo tekutina, ale nemám rád kapsuly, pretože sa mi nepáči, že nemôžete kontrolovať množstvo,“ povedal.
„Nepotrebujete prací prostriedok v hodnote kapsuly… Myslím, že potrebujete iba dve polievkové lyžice pracieho prostriedku na jednu dávku, takže fľaša pracieho prostriedku vám môže vydržať rok, pretože potrebujete len pár polievkových lyžíc aby vaše oblečenie vyšlo čisté.“
Oblečenie je viac špinavé
Richardson odporučil, aby sa ľudia nad pracím prostriedkom zamýšľali ako nad soľou. Keď jej dáte trochu, robí to, čo má. Ak jej pridáte oveľa viac, v skutočnosti jedlo ničíte. To platí aj pri oblečení. Richardson tento efekt vysvetlil aj z vedeckého uhľa pohľadu.
Prací prostriedok má látku, ktorá na seba chytí špinu. Následne sa táto aktívna látka spolu so špinou počas prania vypláchne vodou. Ak však použiješ príliš veľa prostriedku, aktívna látka sa nevymyje dobre ale ostane na oblečení. Spoločne s nečistotami.
Expert na pranie za najlepšiu možnosť považuje mydlo na pranie. Je to mydlo, ktoré sa vyrába špecificky na bielizeň a potom sa strúha alebo melie. „Bude to najčistejšia a najšetrnejšia voľba. Môže byť ťažké ho nájsť, takže ak nie je k dispozícii, odporúčam kúpiť prací prostriedok vyrobený špeciálne na detské oblečenie, ktorý bude tiež jemný.“
Hrozí poškodenie práčky
Nadmerné množstvo pracieho prostriedku škodí aj práčke. Podľa portálu lifesimplified.gorenje.com nadmerné používanie pracích prostriedkov skracuje životnosť. Nadmerné množstvo prostriedku totiž znamená, že sa vytvára viac peny. A pena pôsobí pre bubon ako brzda.
Práčka potom vpúšťa pri praní viac vody, pridáva ďalšie pláchanie a prestávky. A to y dôvodu, aby prebytočnú penu odbúrala. Takto sa nielenže zbytočne spotrebováva viac energie, ale aj vody. Tým sa míňajú aj peniaze. Podľa Jany Neuszerovej, odborníčky Gorenje sa viac zaťažuje motor i čerpadlo.
Rozopni si zips, plavky neper
Chyby pri praní sa nerobia len pri výbere prostriedku. Nebadane sa dopúšťame aj toho, že si sami poškodzujeme oblečenie. Napríklad zapnutým zipsom. Ako informuje oficiálna webová stránka známej Marthy Stewartovej, pred praním sa uisti, že si zipsy na džínsoch, šatách a iných odevoch zazipsoval.
Otvorené zipsy totiž majú zuby, ktoré môžu obrusovať látky, keď spolu cirkulujú v práčke. To platí najmä pre kovové zipsy. Zipsovanie pred praním tak ochráni nielen samotný zips, ale aj zvyšnú bielizeň, ktorá by sa týmto mohla natrhnúť.
Na rozdiel od zipsov by si oblečene, ktoré má gombíky, mal nechať rozopnuté. Pomôže to nielen pri tom, aby sa oblečenie netrhalo, ale aj pri kvalitnejšom výsledku prania. Napríklad vnútorné strany golierov na košeliach môžu len benefitovať z väčšieho mechanického pôsobenia v práčke. Nečistoty, ktoré sa tam hromadia, sa lepšie vyperú.
Podobne sa robí chyba aj pri praní plaviek. V rýchlosti ich prirodzene vhodíme do práčky. Ak však chceš, aby ti látka vydržala nielen dlho krásna, ale aj pevná, nemal by si to robiť. Ako informuje eshop luxusnabielizen.sk praním sa elastický materiál či spandex ničí. Plavky by sa mali preto prať ručne s použitím jemného šampónu.
Zdroje: huffpost.com, Martha Stewart, luxusnabielizen.sk, lifesimplified.gorenje.com