Experti tvrdia, že cvičenie je nám zbytočné, ak sa nezbavíme cukru

  • Moderná civilizácia má v súčasnosti všetko, čo si len zažiada na dosah ruky. Paradoxom je, že zdravotný stav ľudí aj napriek tomu upadá
  • Experti však prišli na to, kde je problém. Tým problémom má byť konzumácia cukru
cvičenie
flickr
  • Moderná civilizácia má v súčasnosti všetko, čo si len zažiada na dosah ruky. Paradoxom je, že zdravotný stav ľudí aj napriek tomu upadá
  • Experti však prišli na to, kde je problém. Tým problémom má byť konzumácia cukru

Moderná doba nám priniesla množstvo komfortu, ale na druhej strane nám odniesla zdravie. Počet ľudí so zdravotnými problémami stúpa každým rokom. Je všeobecne známe, že ľudia sú dnes menej aktívni. Práve z nedostatku pohybu vznikajú mnohé vážne zdravotné ťažkosti. Logicky by to teda malo byť tak, že ak pridáme do svojho života viac pohybu, mali by sme byť zdravší. Nemusí to však byť tak.

Množstvo ľudí však začalo zaraďovať do svojho života aspoň trošku pohybu v snahe zbaviť sa prebytočných kilogramov či zlepšiť kardiovaskulárne zdravie. Takéto osoby sa delia na dve skupiny. Prvá je tá, ktorej pohyb naozaj pomôže, prinesie štíhlu líniu a zdravie. Druhá skupina je tá, ktorá síce naoko robí všetko preto, aby sa dopracovala k lepšiemu zdraviu, ale výsledky sú neviditeľné.

Cukor je veľmi silným súperom

Problém tejto skupiny sa podľa expertov skrýva úplne inde. Treba povedať, že samotný šport nemusí zaručiť schudnutie. Má však pozitívne vplyvy na organizmus, znižuje riziko kardiovaskulárnych problémov, cukrovky druhého typu a niektorých druhov rakoviny. Človek však dokáže schudnúť jedine vtedy, ak zmení aj svoj jedálniček.

V priebehu posledných tridsiatich rokoch cvičenie nabralo na popularite, avšak obezita stúpla. Príčina tak musí byť niekde inde. Áno nachádza sa v tom, čo konzumujeme. Posledné desaťročia je to hlavne cukor a sladené nápoje. Ak sa teda stravuješ nevhodne a tvoja strava obsahuje množstvo cukru, môžeš cvičiť, byť štíhly ako špageta a aj napriek tomu nezdravý. Takmer 40 % ľudí s normálnym BMI má nábeh na problémy, ktoré sú typické skôr pre obéznych ľudí. Jedná sa napríklad o vysoký tlak, stukovatenie pečene a kardiovaskulárne problémy.

Pravdou teda je, že za obezitu nie je zodpovedný nedostatok pohybu, ale hlavne to, čo konzumujeme. Kalórie, ktoré získame z cukru prispievajú k ukladaniu tuku a zvýšeniu pocitu hladu. Ako to zmeniť? V prvom rade by sme mali viac sledovať, čo sa kde píše. Všeobecne sa tvrdí, že sacharidy sú pre nás dobré. Verejnosť by mala byť upozorňovaná na to, že celozrnné a prírodné jedlá sú tou najlepšou cestou ku zdraviu. Ak chceš zhodiť a zlepšiť zdravie, mal by si teda znížiť množstvo cukru v strave a skombinovať to s aktívnym športom.

zdroj: forbes.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech