Facebook investuje miliardu dolárov do výstavby megalomanského datacentra

  • Spoločnosť Facebook sa chystá vybudovať svoje prvé miliardové datacentrum v Ázii
  • Voľba padla na Singapur. Pridá sa tak k spoločnosti Google či Microsoft, ktoré postavili svoje datacentrá na rovnakom mieste
datacentrum
cnet
  • Spoločnosť Facebook sa chystá vybudovať svoje prvé miliardové datacentrum v Ázii
  • Voľba padla na Singapur. Pridá sa tak k spoločnosti Google či Microsoft, ktoré postavili svoje datacentrá na rovnakom mieste

Ostrovný mestský štát Singapur priťahuje veľké spoločnosti ako magnet. Bodaj by aj nie, keď sa jedná o výnimočné miesto na Zemi. Je symbolom Ázie 21. storočia. Práve na takýchto miestach si západné technologické spoločnosti stavajú svoje sídla alebo napríklad aj datacentrá.

Datacentrum nebude posledné

Na mieste má svoje servery umiestnený Microsoft alebo Google. Facebook bude treťou veľkou spoločnosťou v poradí, ktorá na rovnakom mieste vybuduje svoje datacentrum. Keďže Facebook je priam závislý na úložnom priestore je jasné, že sa nebude jednať o nič miniatúrne. Pôjde o kolosálny objekt zaberajúci plochu 170 000 štvorcových metrov. Facebook vďaka datacentru vytvorí v Singapure stovky nových pracovných miest.

V stanovisku spoločnosť okrem iného objasňuje výber miesta. Singapur má totiž nielen vynikajúcu infraštruktúru, ale aj výhodné podmienky pre podnikateľov a malému štátu nevadia ani datacentrá, na ktoré je priam háklivá Čína alebo napríklad India. Podobný názor ako Facebook zdieľa aj spoločnosť Google, ktorá sa rozhodla pre stavbu už tretieho úložiska dát. Tá okrem toho tvrdí, že Singapur má ešte jednu výhodu, a tou je jeho umiestnenie v srdci Juhovýchodnej Ázie, ktorá predstavuje jeden z najrýchlejšie rastúcich internetových trhov na svete.


Stačí sa pozrieť na čísla. Za posledné roky pribudlo v Juhovýchodnej Ázii 70 miliónov užívateľov internetu. Celkovo je tu viac ako 330 miliónov užívateľov internetu, čo je viac ako počet obyvateľov Spojených štátov. Facebook mal zatiaľ úložiská len v Európe a USA. Toto bude jeho prvé úložisko v Ázii. Do budúcna však plánuje výstavbu ďalších, pravdepodobne na to istom mieste.

Signapur je veľmi zaujímavý aj svojim prístupom k automobilom. Zatiaľ čo v iných štátoch ich počet neudržateľne rastie, mestský štát chce ich nárast úplne zastaviť. Dôvody sú viaceré. Prvým je hustota obyvateľstva a rozloha. Na množstvo ciest tu jednoducho nie je miesto. Druhým dôvodom je uprednostňovanie zelene. Minimálne znečisťovanie ovzdušia sa odrazilo aj na dĺžke života, ktorá patrí medzi najvyššie na svete. Práca na totálnom zastavení prírastku vozidiel začala už vo februári tohto roka.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech