Facebook opúšťa šéf bezpečnosti Alex Stamos. Spoločnosť zatiaľ náhradu nemá

  • Spoločnosť Facebook opúšťa šéf bezpečnosti Alex Stamos
  • Dôvody jeho konca sú všeobecne známe
  • Jeho stolička však zatiaľ zostane prázdna, Facebook totiž neplánuje okamžité obsadenie tejto pozície
stamos
flickr
  • Spoločnosť Facebook opúšťa šéf bezpečnosti Alex Stamos
  • Dôvody jeho konca sú všeobecne známe
  • Jeho stolička však zatiaľ zostane prázdna, Facebook totiž neplánuje okamžité obsadenie tejto pozície

Alex Stamos sa nadobro rozlúči so spoločnosťou Facebook koncom tohto mesiaca. Jeho kariéra na pozícii šéfa bezpečnosti sa tak nadobro uzavrie. Definitívne oznámenie presného odchodu prišlo len pár dní po tom, ako Facebook spoločne so Stamosom zverejnili, že na sieti sa pohybuje skupina ľudí, ktorá využíva sociálnu sieť na manipulovanie politických diskusií a organizovanie aktivít v Spojených štátoch.

Prekvapením je to, že Facebook za Stamosa nehľadá žiadnu náhradu a jeho stolička zostane prázdna. Práve preto mnohí sledujú, ako si sociálna sieť bez „hlavy“ bezpečnosti poradí s bezpečnostnými rizikami. Postup Facebooku je nanajvýš zaujímavý. Namiesto budovania veľkého bezpečnostného tímu, aký existoval za vlády Stamosa, ho postupne rozpustil.

Svet vysokých funkcií nadobro opúšťa

Bezpečnostní pracovníci sú tak odosielaní do iných oddelení v rámci firmy. Jedná sa hlavne o inžinierske a produktové tímy. Odchod Stamosa bude pomerne veľkou stratou. Šéf bezpečnosti bol totiž veľmi otvorený a načúval aj hlasom zvonku. Často komunikoval na Twitteri o bezpečnostných rizikách. Stamos sa na pozícii šéfa bezpečnosti dlho neohrial. Do Facebooku nastúpil v roku 2015. Predtým pracoval v spoločnosti Yahoo na rovnakej pozícii.

Tú však opustil po zistení, že v Yahoo vytvorili systém, ktorý slúžil na skenovanie emailovej komunikácie. Stamos sa rozhodol svet veľkých spoločností a zodpovedných funkcií nadobro zanechať. Po jeho odchode by mal 17.augusta nastúpiť na Stanford University, kde bude pracovať ako pedagóg a výskumník.

O odchode Stamosa sa verejnosť dozvedela v marci. Facebook však chcel, aby zostal až do augusta. Dôvodom odchodu Stamosa bol interný spor ohľadom bezpečnosti a reakciách na tieto riziká. V jadre konfliktu boli dve osoby, Stamos a prevádzková riaditeľka Sheryl Sandbergová. Stamos bol totiž za prešetrenie podozrivých činností Rusov na sociálnej sieti. S tým však Sandbergová nesúhlasila.

Pravdepodobne preto bola pozícia Stamosa v spoločnosti postupne oslabovaná a mnohé jeho právomoci pripadli na iných pracovníkov. Členovia jeho bezpečnostného tímu boli prerozdeľovaní na iné oddelenia. Z jeho 120 členného tímu tak v súčasnosti zostali len traja ľudia. Bolo len otázkou času, kedy Stamos zakýva na rozlúčku.

Zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech