Facebook oslavuje veľkolepých 15 rokov. Čo sa podarilo a čo nie?

  • Facebook, ktorý pospájal ľudí na celom svete, oslavuje 15 rokov svojej existencie
  • Sociálna sieť z dlhodobého hľadiska uspela. Počas svojho úspešného rastu však spôsobila zopár obrovských škandálov
facebook
flickr
  • Facebook, ktorý pospájal ľudí na celom svete, oslavuje 15 rokov svojej existencie
  • Sociálna sieť z dlhodobého hľadiska uspela. Počas svojho úspešného rastu však spôsobila zopár obrovských škandálov

Facebook oslavuje 15 rokov. Vysmiaty Mark Zuckerberg je neprehliadnuteľnou tvárou a zakladateľom tejto úspešnej spoločnosti. Programoval už od útleho veku. Prvý poriadny malér spôsobil počas štúdia na Harvarde, keď naprogramoval aplikáciu Face Mash, ktorá umožňovala hlasovať či je nejaký študent univerzity sympatický alebo nie. Univerzita však neskôr požiadala o stiahnutie aplikácie. Následne sa pustil spolu s priateľmi do programovania Facebooku.

V roku 2004 sa stal Facebook realitou. Zrodila sa hviezda. Prišli prvé investície a firma neskutočne rástla. Zuckerberg bol v roku 2010 dokonca vyhlásený v magazíne Time za človeka roka. V tom istom roku bol o mladom programátorovi natočený film The Social Network.

Strmý vzostup, ale aj obrovské škandály

Dnes Facebook využívajú viac ako dve miliardy ľudí. Spoločnosť zarába miliardy dolárov každý jeden štvrťrok. V roku 2012 vstúpil Facebook na burzu a pri uvoľnení prvých akcií získal okamžite 16 miliárd dolárov. Mark je miliardár, avšak svoje peniaze plánuje v budúcnosti rozdať. Spolu zo svojou manželkou Priscillou, s ktorou sa zoznámil počas štúdia na univerzite, majú príkladný vzťah a dcéry Max a August.

Na prvý pohľad všetko, čoho sa Mark dotkol skončilo úspechom. Váhy sa však preklopili na druhú stranu v roku 2016. V tom čase sa konali voľby amerického prezidenta. Facebook sa stal terčom kritiky, pretože sa tu šírili tzv. falošné správy, ktoré vraj napomohli zvoleniu kontroverzného Trumpa. Zuckerberg túto kritiku spochybňoval. O rok neskôr vyplávala na povrch ďalšia špina. Facebook na sieti propagoval ruské reklamy. Jednalo sa o 3 000 objednaných reklám v hodnote 100 000 dolárov, ktoré boli zamerané na ovplyvňovanie mienky Američanov.

Ruské reklamy videlo okolo 126 miliónov Američanov. Ďalšie škandály sa však spoločnosti nevyhýbali, aj keď sľubovala nápravu. V marci 2018 prenikla na svetlo sveta informácia, že analytická spoločnosť Cambridge Analytica získala súkromné údaje o 50 miliónoch používateľoch. Toto číslo sa neskôr zvýšilo na 87 miliónov. Informácie boli získavané za účelom toho, aby mohli byť ovplyvňovaní voliči a dosiahlo sa víťazstvo Donalda Trumpa.

Toto bol vážny problém a Zuckerberg musel dokonca vypovedať pred americkým Senátom. Pred výpoveďou dokonca absolvoval tréning, aby dokázal plynule odpovedať na záludné otázky. Po škandále poklesli akcie spoločnosti o 18 %. Facebook sľúbil nápravu. Tá však bola podľa niektorých nedostatočná a Facebook a aplikácie ako Instagram alebo WhatsApp, ktoré spoločnosť vlastní naďalej, prispievali k šíreniu dezinformácií a politickému boju.

V septembri 2018 opustili Facebook spoluzakladatelia Instagramu Kevin Systrom a Mike Kriege, pretože mali s Zuckerbergom napäté vzťahy. Chceli totiž zachovať, aby bol Instagram nezávislý. Tesne po odchode dvojice sa porúčal aj spoluzakladateľ WhatsApp Brian Acton. Ten mal s vedením konflikty ohľadom ochrany súkromia. Aby toho nebolo málo, unikli aj ďalšie súkromné informácie o používateľoch. Jednalo sa o 30 miliónov poškodených. Aj napriek týmto problémom je však Facebook stále tu a vyzerá, že tu bude minimálne ďalších 15 rokov.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech