Facebook vyvíja vzdelávací softvér, ktorý bude školám ponúkať zadarmo

  • Mark Zuckerberg sa vôbec netají tým, ako rád investuje do sľubných vzdelávacích projektov. Keď ho jeho žena Priscilla upozornila na zaujímavý spôsob výučby jednej americkej školy, neváhal a nadviazal s ňou spoluprácu. Jej výsledkom je softvér online výučby, ktorý je Mark odhodlaný venovať verejným školám zadarmo.
image_1441712774.jpeg
  • Mark Zuckerberg sa vôbec netají tým, ako rád investuje do sľubných vzdelávacích projektov. Keď ho jeho žena Priscilla upozornila na zaujímavý spôsob výučby jednej americkej školy, neváhal a nadviazal s ňou spoluprácu. Jej výsledkom je softvér online výučby, ktorý je Mark odhodlaný venovať verejným školám zadarmo.

 

Spolupráca vznikla, keď sa Markova manželka vydala na prehliadku Summit Public School, verejnej školy, ktorá ponúka netradičnú formu vzdelávania a posiela svojich absolventov na prestížne vysoké školy. Práve úspech ich metód Priscillu oslovil a rozhodla sa spolu s Markom nadviazať spoluprácu. Lenže Summit Public School nechceli dotáciu – ich CEO Dianne Tavenner ho radšej požiadala o spoluprácu na vývoji výučbového softvéru. A Mark súhlasil.

 

V čom spočíva výnimočnosť tejto školy?

Napríklad v širokom využití vymožeností internetu a vštepovanej samostatnosti, keďže učivo a zadania úloh riešia žiaci často sami cez internet. Žiaci sú vedení k tomu, aby si vedeli prácu zorganizovať sami a vedeli ju aj sami načas odovzdať, poprípade si ju sami naštudovať. Na internete majú vďaka online sylabom o celom učive prehľad a keď prídu do školy, namiesto únavného opakovania sa venujú učivu prakticky. Využívajú ho pri riešení problémov z reálneho života, ktoré sú pre žiakov a ich učivo relevantne upravené. Učiteľ im predstaví problém, príklad, kauzu, či projekt, a žiaci ju v spoločných tímoch riešia. V škole poznajú lektori žiakov osobne, a tak ich popri samostatnosti a manažovaniu svojich povinností učia aj efektívnej tímovej práci a vedia presne odhadnúť, na čo sa pri individuálnych študentoch sústrediť.

 

 

Takíto študenti sa väčšinou úspešne hlásia na vysoké školy a univerzity, na ktorých dosahujú výsledky až dva krát také dobré ako žiaci z bežných škôl. Nečudo, že sa Markovi táto myšlienka pozdávala. Koľko šikovných zamestnancov by mohol z podobnej spolupráce získať! Rozhodol sa teda s tímom svojich internetových inžinierov zapracovať na celkom novom online softvéri výučby, ktorým by sa študenti mohli riadiť. Ten predošlý od Summitu mal svoje nedostatky, no dnes je vylepšený a pripravený aj na to, aby ho odskúšali ostatné verejné školy. Cieľom je, aby sa podobný systém stal dostupným pre žiakov všetkých škôl v USA a práve preto ju Facebook ponúka zadarmo.

 

Takto nejako by softvér pre študentov mal vyzerať 

 

Ďalším dôvodom tejto jednoduchej dostupnosti je, že nie všetky školy sa do podobného experimentu budú hrnúť, a preto je fajn ich od začiatku motivovať nízkymi nákladmi. Predsa len, systém si vyžaduje nielen kompetenciu učiteľov so žiakmi kreatívne a úzko spolupracovať, ale aj vôľu a ochotu študentov, pracovať na veciach individuálne a snažiť sa učiť sám pre seba. To je, bohužiaľ, niečo, čo tínedžeri preukazujú len zriedka, keďže školu často považujú za útrapu a „stratu času“. Uvidíme, možno nás výsledky projektu prekvapia a možno práve podobný systém vzbudí v násťročných deťoch chuť učiť sa a vzdelávať.      

 

Zdroj: Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá