Fajčenie marihuany v útlom veku môže spôsobiť nenávratné poškodenie mozgu a vyvolať vážne ochorenie

  • Milovníkov fajčenia trávy každodenne pribúda, hlavné centrum je USA
  • Podľa mnohých zástancov fajčenia má marihuana mnohé prospešné účinky na naše zdravie
  • Na druhej strane štúdie potvrdili, že spôsobuje takmer isté poškodenie mozgu u teenagerov
  • Milovníkov fajčenia trávy každodenne pribúda, hlavné centrum je USA
  • Podľa mnohých zástancov fajčenia má marihuana mnohé prospešné účinky na naše zdravie
  • Na druhej strane štúdie potvrdili, že spôsobuje takmer isté poškodenie mozgu u teenagerov

Marihuana má za sebou dlhú cestu. Z démonizovanej drogy sa pomaly, ale isto stáva komerčný hit. Amerika je v tejto oblasti veľmi liberálna a fajčenie trávy podporujú mnohé štáty. Samozrejme ide o užívanie upravenej medicínskej marihuany s minimálnym obsahom psychotropnej látky THC, ktorá spôsobuje závislosť. Medicínska marihuana má zvýšený obsah kanabidiolu, ktorý má mnohé benefity. Z Ameriky sa tento nový trend šíri do ostatných krajín sveta a ľudia chcú fajčiť trávu bez postihov zo strany vlády.

Pri marihuane vzniká závislosť len v určitých výnimočných prípadoch. Zo všetkých užívateľov sa stane závislými iba 9-10 % ľudí. Pre porovnanie, až 30 % fajčiarov sa stane závislých na tabaku. Musí sa však užívať s mierou, ak chceme využiť blahodárne účinky na maximum a minimalizovať negatívne vplyvy. Najlepšie zdokumentované sú účinky konope na znižovanie bolesti. Práve kanabidiolu sa pripisujú tieto zázračné vlastnosti.

Riziká sa týkajú hlavne mladých

Nie je však všetko zlato, čo sa blyští. Na povrch totiž vyplávali nove riziká, ktoré užívanie drogy spôsobuje. To, či zdravotné benefity vyvážia tieto nebezpečenstvá, je otázne. Treba si uvedomiť, že to, čo je prírodné, nemusí byť vždy zdravé. O negatívnych vplyvoch trávy na mozog boli napísané mnohé strany textu. Americká štúdia zverejnená v žurnáli Neuropsychofarmakológia preto priniesla tak trochu očakávané výsledky.

Štúdia prebiehala na mladých myšiach, ktoré boli vystavené pôsobeniu marihuany v malých dávkach po dobu 20 dní. Následne ich vrátili medzi „nenafajčené jedince“ a nechali ich vyvíjať sa. Už toto malé množstvo však stačilo na vyvolanie poškodení v mozgu zvierat. Nielenže bola funkcia mozgu znížená, ale toto poškodenie bolo badateľné aj v dospelosti. Marihuana totiž vplýva na kortikálne oscilácie neurónov v mozgu. Tie sú nevyhnutné pre správny priebeh kognitívnych procesov.

Ľudia trpiaci schizofréniou či inými psychickými odchýlkami mali tieto oscilácie na podobnej úrovni ako myši vystavené pôsobeniu marihuany. Ich zmyslové vnímanie bolo obmedzené. Predchádzajúca štúdia priniesla ešte prekvapivejšie výsledky. Ľudia, ktorí začali s marihuanou pred dovŕšením šestnásteho roku života, majú zvýšené riziko trvalého poškodenia mozgu a nábeh na psychické problémy.

Pri myšiach to bolo rovnaké. Zistilo sa nasledovné: dospelé jedince boli voči zmenám imúnne a neboli badané žiadne odchýlky v ich kognitívnych funkciách. Najväčšie nebezpečenstvo teda číha na ľudí vo vývoji. Práve u tejto skupiny vznikajú nezvratné poškodenia mozgu. Situácia je alarmujúca. Mnoho mladých ľudí dnes začína s marihuanou práve v tomto veku, a tak si môžu vďaka slepému nasledovaniu trendov privodiť mnohé zdravotné ťažkosti.

zdroj: dailymail.co.uk, vitalia.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech