Fajčiarom marihuany starne mozog rýchlejšie ako nefajčiarom

  • Marihuana sa dostáva čoraz viac do popredia pre svoje pozitívne účinky na zdravie človeka
  • Aj ten najlepší liek však škodí.
  • V prípade marihuany bol najnovšie objavený jej negatívny vplyv na mozog
  • Ten v prípade jej dlhodobého užívania starne naozaj rýchlejšie
marihuana
flickr
  • Marihuana sa dostáva čoraz viac do popredia pre svoje pozitívne účinky na zdravie človeka
  • Aj ten najlepší liek však škodí.
  • V prípade marihuany bol najnovšie objavený jej negatívny vplyv na mozog
  • Ten v prípade jej dlhodobého užívania starne naozaj rýchlejšie

Marihuana už nie je tým, čím bývala. Ešte v nedávnej minulosti by si ako jej užívateľ mohol skončiť vo väzení. Časy sa však menia a dnes je všetko úplne inak. Zo zatracovanej tvrdej drogy sa stal v priebehu rokov liek, ktorý povoľujú v mnohých krajinách sveta. Slovensko je v tomto zatiaľ pozadu, avšak raz sa to možno zmení. Najviac v tejto oblasti pokročila Amerika. Už takmer polovica z päťdesiatich štátov štátov povolila užívanie medicínskej marihuany pre vlastnú potrebu.

joint

Medicínska marihuana má jednu výhodu. Je kvalitná a má znížený obsah látky THC, ktorá spôsobuje závislosť. Medzi najviac preskúmané účinky marihuany platí hlavne jej pôsobenie proti bolesti, rakovine a proti mnohým psychickým chorobám, ako napríklad skleróze alebo dokonca Alzheimerovej chorobe. Toto je iba malý zlomok toho, čo marihuana dokáže.

Žiaden liek však nie je dokonalý. Každý jeden má nejaký ten negatívny účinok a marihuana nie je výnimkou. Vždy je však dobré zvážiť pre a proti. Ak teda nájdeš viac pozitív ako negatív, choď do toho. V prípade marihuany však všetky vedľajšie účinky nepoznáme. Sústavne totiž prebieha jej výskum a mnoho sa odhalí v priebehu ďalších rokov. Najnovším prírastkom do zoznamu negatívnych účinkov je vplyv marihuany na mozog človeka.

vedec

Podľa všetkého totiž marihuana vplýva na jeho rýchlejšie starnutie. K tomuto záveru dospeli autori štúdie v čele s doktorom Danielom Amenom. Ten tvrdí, že dnes je marihuana pretláčaná takmer všade a nazerá sa na ňu ako na neškodnú substanciu. Mozog starne vtedy, keď sa v ňom sa znižuje prietok krvi. Pri týchto zmenách sa zvyšuje riziko demencie a infarktu. Autori štúdie analyzovali celkovo 62 454 snímok mozgu od 31 227 ľudí vo veku od 9 mesiacov po 105 rokov.

Na základe týchto snímok zmerali prietok krvi v 128 regiónoch mozgu. Podľa výsledkov týchto meraní sa snažili odhadnúť vek daného človeka. Následne sa dozvedeli skutočný vek a podľa toho odhadli rýchlosť starnutia. Následne porovnávali výsledky medzi fajčiarmi marihuany a normálnymi ľuďmi a zistili, že fajčiari marihuany mali mozog  v priemere o 2,8 roka starší ako ich rovesníci, ktorí marihuanu nekonzumovali.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech