Falošné kryptomeny zažívajú boom. Teraz šokovala miroskii coin, na ktorej mal pracovať aj Ryan Gosling

  • Kryptomeny spôsobili po celom svete hotový ošiaľ, ktorý sa dá prirovnať k davovej psychóze
  • Ľudia nakupovali vo veľkom. Mnohí na tom získali, ale ešte väčšie množstvo investorov stratilo
  • Kúsok z koláča si chcú odhryznúť aj podvodníci, ktorí sa chcú zviesť na tejto módnej vlne
wewed
pexels.com, nme.com
  • Kryptomeny spôsobili po celom svete hotový ošiaľ, ktorý sa dá prirovnať k davovej psychóze
  • Ľudia nakupovali vo veľkom. Mnohí na tom získali, ale ešte väčšie množstvo investorov stratilo
  • Kúsok z koláča si chcú odhryznúť aj podvodníci, ktorí sa chcú zviesť na tejto módnej vlne

Aj napriek rapídnemu poklesu hodnôt každej jednej kryptomeny, ktorá vo svete niečo znamená, ešte zďaleka nenastal koniec, ktorý už dlhšiu dobu predpovedajú mnohí skeptici. Je takmer isté, že tie najobľúbenejšie s nami ešte nejakú tú dobu zostanú. Ako dlho? To je otázne. Nepriateľské nálady stúpajú. V čele tohto hnutia stojí Čína, ktorá sa stala kryptomenovou veľmocou. Tá chce z krajiny vyhnať aj majiteľov firiem na ťažbu kryptomien, ktoré sa tu rozrástli ako huby po daždi.

Ako to býva bežným zvykom, na každej módnej vlne sa zvezie armáda ľudí, ktorí ju vidia ako možnosť rýchleho zárobku. A kryptomeny sú priam zlatou baňou. Ľudia sa neboja investovať do niečoho, čo reálne neexistuje, a tak to treba využiť. Od vzniku bitcoinu začali vo svete pribúdať ďalšie a ďalšie kryptomeny. Dnes ich je už toľko, že neznalý človek sa ľahko stratí. A práve takí sú ľahkou korisťou podvodníkov. Je preto bezpečnejšie investovať do overených mien, ako sú bitcoin, ethereum, bitcoin cash, litecoin či ripple.

Odvaha podvodníkov nepozná hraníc

Poslednou objavenou podvodnou kryptomenou je miroskii coin. Táto kryptomena vzbudila okamžité podozrenie v diskusii na Reddite hlavne preto, lebo jej tvorcovia sú totálni amatéri. Podvod odhalila ich webová stránka. Web je po prevalení podozrení nedostupný. Je pravdepodobné, že tvorcovia sa vyľakali, znefunkčnili stránku a vzali nohy na plecia aj s 680 tisíc eurami v batôžku, ktoré do tejto kryptomeny naliali investori. To najlepšie ešte len príde.

Nielenže sa tvorcovia rozhodli použiť namiesto svojich tvárí stiahnuté obrázky ľudí z fotobánk, ale ako správni amatéri zašli ešte ďalej. Hlavný grafický dizajnér, ktorého na stránke pyšne predstavovali podľa fotografie, akoby z oka vypadol známemu hercovi Ryanovi Goslingovi. Umelec známy z televíznych obrazoviek sa však určite nevenuje grafickému dizajnu pochybných webov.

Investorom bolo sľubované modré z neba. Nič netypické pre pyramídové schémy. Podvodníci mali v pláne vytvoriť decentralizovanú banku, ktorá by na výber peňazí využívala karty od najväčších hráčov v tejto oblasti, čo dávalo podvodníkom punc dôveryhodnosti. Ľudia, ktorí sa však v tejto oblasti pohybujú, vedia, že karta od firmy Visa či Mastercard nezaručuje vôbec nič. Pyramídové schémy ich totiž používajú pomerne často.

Podobných pokusov bolo omnoho viac. Existujú aj také, ktorým sa darí prežívať dlhú dobu. Jedným z príkladov je aj kryptomena onecoin, ktorá sa prezentovala ako „bitcoin killer“ pričom nie je vôbec obchodovateľná. Figuruje v nej mnoho známych mien z pyramídových schém. Jednoducho tím snov. Aj napriek kritike funguje veselo ďalej, akoby sa nechumelilo.

zdroj: thenextweb.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK