Fantastická životná púť Elona Muska. Od šikanovaného mladíka k technologickému priekopníkovi

  • S menom Elon Musk sa na tomto webe stretávaš pomerne často. Prečo to tak je? Elon je priekopníkom v oblasti využívania zelenej energie a tak isto si razí svoju cestičku aj v oblasti vesmírnej dopravy. Jeho smelé plány mu takmer vždy vychádzajú a nebojí sa riskovať. O tom, že jeho život je veľmi inšpiratívny, niet pochýb.
elon musk
youtube.com
  • S menom Elon Musk sa na tomto webe stretávaš pomerne často. Prečo to tak je? Elon je priekopníkom v oblasti využívania zelenej energie a tak isto si razí svoju cestičku aj v oblasti vesmírnej dopravy. Jeho smelé plány mu takmer vždy vychádzajú a nebojí sa riskovať. O tom, že jeho život je veľmi inšpiratívny, niet pochýb.

Elon je multifunkčný človek. Nielenže má pod palcom viaceré firmy, ktoré môžu zmeniť budúcnosť celého ľudstva, ale je aj nesmierne cieľavedomý. Keď si niečo zaumieni, ide si za tým ,až kým to nedosiahne. Jeho posadnutosť kolonizáciu Marsu je priam fanatická. Vyjadril sa asi v tom slova zmysle, že nebude spokojný dovtedy, kým neopustíme Zem a ten Mars naozaj nekolonizujeme. Uvidíme, či mu tieto dlhodobé ciele naozaj vyjdú.

Maye a ElonZobraziť celú galériu (7)
zdroj: marketwatch.com

Elonove začiatky neboli vôbec ružové. Narodiť sa v krajine, akou je Afrika, totiž nie je med lízať. Miesto narodenia si však nevyberieš, a tak Elon prvýkrát uzrel svetlo sveta v Pretórii v roku 1971. Elonov otec Errol na neho spomína ako na hlbokého introverta. Teraz sa na neho vôbec nepodobá, ale kedysi taký naozaj bol. Miesto zábavy s kamarátmi sa radšej uchýlil do knižnice, kde študoval zaujímavé knihy. Jeho matka Maye bola profesionálnou modelkou a diétnou poradkyňou.

Ako to už často býva, ani manželstvo Muskovcov nevydržalo až za hrob, ale v roku 1979 sa ich životné cesty rozišli. Elon a jeho brat Kimbal sa však rozhodli ostať so svojim otcom. Keď mal Elon dvanásť naprogramoval svoju prvú hru, ktorú následne predal za viac ako 400 eur. Na školské časy určite nespomína v dobrom, keďže bol často terčom šikany a bitiek. Po ukončení strednej školy sa rozhodol zmeniť prostredie a odišiel na univerzitu do Kanady. Tu vydržal dva roky.

kimbal muskZobraziť celú galériu (7)
zdroj: speakerpedia.com

Doštudoval až na univerzite v Pensylvánii v odbore fyzika a ekonómia. Počas štúdia si so svojím spolužiakom prenajali dom s desiatimi spálňami a pretvorili ho na nočný klub. Bol to jeho prvý podnikateľský experiment. Následne sa rozhodol presunúť na prestížny Stanford a získať titul PhD. Ešte však poriadne ani nezačal a rozhodol sa skončiť.

Odvážnym šťastie praje

V jeho hlave sa totiž rodilo prvé seriózne podnikanie, do ktorého sa pustil so svojim bratom Kimbalom vďaka finančnej injekcii ich otca. Dali mu meno Zip2. Začiatky boli ťažké a Elon musel prespávať v kancelárii a sprchovať sa v lokálnej kresťanskej organizácii YMCA. Vydržať nepohodlie sa nakoniec vyplatilo a nakoniec firmu predal spoločnosti Compaq za 285 miliónov eur. Elonovi však z toho „kvaplo“ iba 18,4 milióna.

elon a obamaZobraziť celú galériu (7)
zdroj: bluebird-electric.net

Polovicu z tejto sumy následne použil na štart nového projektu X.com. Nasledovalo zlúčenie so startupom Confinity a vznikol populárny PayPal, kde sa stal šéfom. Tam sa dlho neohrial a po niekoľkých opatreniach, ktoré sa nepáčili spoluzakladateľom, ho ladne zvrhli z jeho stoličky, keď bol na dovolenke v Austrálii.

spoluzakladatelia paypaluZobraziť celú galériu (7)
zdroj: businessinsider.com

Byť spoluzakladateľom sa mu však vyplatilo, a keď PayPal odkúpil Ebaypripadlo mu pekných 138 milónov eur. O vesmíre premýšľal už dávno predtým, než získal obrovský kapitál. Spočiatku chcel na Mars posielať myši. Bol v kontakte s Rusmi, lebo chcel získať vyradené ruské rakety. Cena sa mu však zdala privysoká. Tak sa rozhodol vyrábať si vlastné. V roku 2002 uzrela svetlo sveta firma SpaceX. Mená rakiet Falcon boli inšpirované názvom vesmírnej lode z filmu Star Wars.

spacex elona muskaZobraziť celú galériu (7)
zdroj: theverge.com

Cieľom SpaceX je dopraviť ľudí na Mars, a to za pomerne ľudovú cenu. V roku 2004 investoval obrovskú sumu do stagnujúceho startupu s názvom Tesla. Dnes je jej šéfom, ale v začiatkoch pilne spolupracoval na vývoji vôbec prvého automobilu firmy  – Tesla Roadster.

elonova priateľkaZobraziť celú galériu (7)
zdroj: gettyimages.com

Tretia cesta, ktorou sa vybral bola solárna energia. Spoločnosť SolarCity založili na jeho popud jeho bratranci, ktorým dodal potrebný kapitál na jej rozbeh. V roku 2008 zasiahla svet obrovská kríza a Elon mal väčšinu svojho kapitálu naliatého v troch firmách. Padol takmer na úplné dno. Do roku 2009 žil iba zo svojich úspor. Aby toho nebolo málo, prechádzal aj rozchodom so svojou ženou Justine Musk, s ktorou mali šesť synov.

Po mrakoch však vyšlo slnko. SpaceX podpísala kontrakt s NASA na spolupráci ohľadom dopravy nákladu do vesmíru. Tesla začala naberať druhý dych a Elon sa postupne stával známou postavou na verejnosti. Aj napriek úspechom v biznise sa mu v súkromnom živote vôbec nedarilo. Jeho ďalšou priateľkou bola herečka Talulah Riley. Ich turbulentný vzťah sa samozrejme rozpadol.

SpaceX sa momentálne darí a má za sebou desiatky úspešných štartov. Rakety Falcon vynášajú v pravidelných intervaloch potrebné vybavenie na stanicu ISS. V roku 2015 sa stal spoluzakladateľom neziskovej organizácie OpenAI. Jej cieľom je výskum umelej inteligencie. Najnovším podnikateľským počinom Elona je firma s názvom The Boring Company. Cieľom je raziť podzemné tunely pre budúcnosť rýchlo-cestovania s názvom HyperLoop. Isté je, že na čo ambiciózny Elon siahne, to je zvyčajne odsúdené na úspech, a on neprestáva prekvapovať.

zdroj: businessinsider.com , forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech