Fantastický životný príbeh Evana Spiegela, zakladateľa Snapchatu

  • Ak máš smartfón, tak určite poznáš rôzne viac či menej vydarené aplikácie. Medzi tie najznámejšie určite patrí aj Snapchat, ktorý urobil zo svojho tvorcu miliardára. Zábavná aplikácia si našla milióny užívateľov. Aká cesta však viedla k tomuto výsledku? Bola kľukatá alebo priama? Aj to sa dozvieš, ak si prečítaš životný príbeh zakladateľa Snapchatu.
the-new-microsoft-ceos-vision-for-the-company-was-inspired-by-this-blog-post-from-the-ceo-of-snapchat
progonline.com
  • Ak máš smartfón, tak určite poznáš rôzne viac či menej vydarené aplikácie. Medzi tie najznámejšie určite patrí aj Snapchat, ktorý urobil zo svojho tvorcu miliardára. Zábavná aplikácia si našla milióny užívateľov. Aká cesta však viedla k tomuto výsledku? Bola kľukatá alebo priama? Aj to sa dozvieš, ak si prečítaš životný príbeh zakladateľa Snapchatu.

Evan Spiegel patrí medzi najmladších miliardárov sveta. Hodnota jeho aktív síce poklesla, ale aj tak sa drží na pekných štyroch miliardách dolárov. „Som mladý vzdelaný biely muž,“ povedal tvorca Snapchatu. „Mal som vážne mnoho šťastia, ale život nie je vždy fér.“

Detstvo v slnečnej Kalifornii

Na rozdiel od iných podnikateľov, ktorí pochádzali s chudobnejších pomerov, Evan patrí medzi tých s dobrým základom. Vyrastal v meste anjelov – Los Angeles, v časti Pacific Palisades, čo je veľmi pekná časť mesta. Obaja jeho rodičia boli úspešní právnici. Milovali cestovanie po Európe a o dom sa im starala vlastná služobná. Keď Evan dovŕšil šestnásť rokov a urobil si vodičský preukaz, dostal darom novučičký Cadillac Escalade. Aby rodičom zo syna vyrástol vzdelaný a úspešný človek, bola nevyhnutná investícia do vzdelania.

snapchat

zdroj foto­gra­fie: wikimedia.org

Preto navštevoval špičkovú školu Crossroads priamo v Santa Monike. Školné v tom čase predstavovalo sumu niekoľko desiatok tisíc dolárov ročne. Pikoškou je, že medzi úspešných absolventov patrila napríklad Kate Hudson a Gwyneth Paltrow. V tomto čase získal stáž vo firme Red Bull. Miloval rýchle autá a svoju lásku k nim potvrdzuje aj jeho list rodičom z roku 2008, v ktorom ich prosí o prenajatie BMW 550i.

Zmena na vysokej škole. Zrod firmy Snapchat

Vysoká škola v Stanforde je známa tým, že vychovala úspešných podnikateľov. A zmenila život aj samotnému Evanovi. Práve tu stretol budúcich spoluzakladateľov Snapchatu, Reggieho Browna a Bobbyho Murphyho. S nimi síce v súkromí veľmi nevychádzal, ale všetci traja mali spoločný cieľ: chceli dokonalý produkt. Prvým investorom do produktu troch študentov bol spoluzakladateľ spoločnosti Intuit Scott Cook, ktorý prednášal na univerzite a Evan sa s ním zoznámil.

snapchat

zdroj foto­gra­fie: flickr.com

Hoci Scott produktu neveril, predsa len investoval. A história firmy začala. Evan Spiegel sa následne rozhodol vykašľať na štúdium a venovať sa iba Snapchatu, a tak školu opustil tesne pred ukončením štúdia. V tomto čase býval v dome rodičov. V roku 2014 si však kúpil vlastný dom v hodnote 3,3 milióna dolárov. Firma sa stala takou úspešnou, že záujem o jej kúpu prejavil aj Facebook. Dostal verejne košom. Následne sa snažil neúspešne okopírovať Snapchat.

Vďaka svojej otvorenej povahe a vystupovaniu na verejnosti sa Evan stal priam celebritou v oblasti technológií a médií. V roku 2015 nadviazal vzťah s modelkou Mirandou Kerr. V roku 2016 si párik kúpil obrovský dom za 12 miliónov dolárov. Okrem toho sa venuje aj lietaniu a je pilotom helikoptéry.

Jeho poznávacím znamením je biele krátke tričko s výstrihom v tvare písmena V za 60 dolárov. V biznise je tajnostkársky. Došlo to až tak ďaleko, že o produktoch firmy nevedia ani vlastní zamestnanci až do ich predstavenia verejnosti. Posledným plánom Snapchatu je poslilniť využívanie kamier a to zaradením nových zaujímavých filtrov a rozšírenej reality. V septembri sa Snapchat premenoval na Snap Inc. Staronová spoločnosť je poziciovaná ako anti-facebook a bude zameraná na komunikáciu medzi úzkym okruhom priateľov práve prostredníctvom kamier.

Zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech