Fantastický životný príbeh tajomného kráľa elektriny Nikolu Teslu

  • Meno Nikola Tesla bude navždy spojené s vynálezmi v oblasti elektriny a magnetizmu
  • V časoch jeho života sa mu podarilo niekoľko geniálnych objavov, ktoré priam predbehli dobu
  • Nahliadni do života človeka, ktorého fascinácia elektrickou energiou bola omnoho silnejšia ako zástupy jeho ctiteliek
tesla
wikimedia.org
  • Meno Nikola Tesla bude navždy spojené s vynálezmi v oblasti elektriny a magnetizmu
  • V časoch jeho života sa mu podarilo niekoľko geniálnych objavov, ktoré priam predbehli dobu
  • Nahliadni do života človeka, ktorého fascinácia elektrickou energiou bola omnoho silnejšia ako zástupy jeho ctiteliek

Nikola sa narodil v roku 1856 v Chorvátsku. V deň jeho narodenia oblohu bičovali blesky. Blýskalo sa tak intenzívne, že pôrodná asistentka mu dala prívlastok dieťa búrky. Jeho mama ho však nazvala dieťaťom svetla. Zaujímavá zhoda náhod alebo osud? Elektrická energia sa totiž vinula ako niť celým životom úžasného, nepochopeného génia. Jeho fascinácia elektrickou energiou dosiahla obludné rozmery. Nikdy sa neoženil aj napriek tomu, že bol medzi ženami pomerne obľúbený.

Ako keby tušil, že jeho poslaním je niečo úplne iné. Výsledky jeho práce hovoria za seba. Ovládal osem jazykov a bol držiteľom 300 patentov. Vytvoril prvý motor na striedavý prúd. Testoval technológie bezdrôtového prenosu elektriny na veľké vzdialenosti. Prekvapujúcim vyhlásením bol vynález najpokročilejšej zbrane schopnej ukončiť akýkoľvek vojenský konflikt.

Geniálne dieťa

Tesla bol iný ako bežné deti. Svojim umom fascinoval už na základnej základnej škole. Jeho schopnosti riešiť matematické úlohy boli na takej vysokej úrovni, že jeho vyučujúci ho podozrievali z podvádzania. Jeho otec bol kňazom a podobný osud predpovedal aj svojmu synovi. Ten sa však vnútorne od otcovho želania dištancoval.

Videl sa ako študent inžinierskej školy. Jeho vnútorný boj proti otcovi spôsobil, že Nikola začal mať vážne zdravotné problémy. Jeho otec sa následne nad svojím synom zľutoval a povedal nech si vyberie vlastnú cestu životom. Tesla sa uzdravil ako šibnutím zázračného prútika.

Aj napriek tomu, že bol dobrým študentom, rozhodol sa štúdium na polytechnickej škole opustiť a miesto toho sa v roku 1882 pustil s nadšením do práce pre Continental Edison Company. Tu sa zaoberal zlepšovaním elektrického osvetlenia a elektrických motorov. V týchto časoch prišiel na prvé objavy – rotujúce magnetické pole a asynchrónny motor na striedavý prúd.

Ťažký život génia

Aj napriek snom pracovať pre Edisona, nebol Tesla spokojný ani s platom, ani s nezáujmom vedenia spoločnosti o jeho vynálezy. Sklamaný sa rozhodol odísť do Spojených štátov amerických. Tu sa mu otvorili nové obzory. Cestu mu skrížila dvojica podnikateľov, za pomoci ktorých sa mu podarilo založiť firmu Tesla Electric Light and Manufacturing. Firma sa sústredila na vylepšovanie oblúkových lámp. Počas tohto obdobia prišiel s mnohými patentmi. Urobil však chybu, že ich pripísal firme.

Majitelia sa neskôr rozhodli sústrediť na dodávanie elektrického prúdu a založili si novú spoločnosť. Tesla tak prišiel aj o patenty, aj o prácu. Jeden čas musel dokonca pracovať ako robotník a jeho vyhliadky nevyzerali vôbec ružovo. Osud však znovu zasiahol v roku 1887,  keď mu do cesty vstúpili dvaja investori, ktorí sa rozhodli podporiť Teslovu víziu a pomohli mu s vybudovaním firmy Tesla Electric Company. Tesla si vytvoril vlastné laboratórium na Manhattane a prišiel s finálnou verziou indukčného motora na striedavý prúd. Bol podporovaný Georgom Westinghouseom, ktorý bol zástancom striedavého prúdu podobne ako Tesla.

Dostali sa tak do konfliktu s Thomasom Edisonom, ktorý bol zástancom jednosmerného prúdu. Vojna elektrických prúdov sa mohla začať. Edison tvrdil, že jednosmerný prúd je bezpečnejším riešením. Naopak Westinghouse vychvaľoval výhodu striedavého prúdu pri prenose na veľké vzdialenosti. Boj sa skončil porazením Edisona, keď sa po zavedení Teslových transformátorov v prvej elektrárni na Niagarských vodopádoch toto riešenie masívne rozšírilo po celom svete.

Skončil na mizine

V roku 1895 prišiel Tesla o všetky poznámky s novými nápadmi, lebo jeho štúdio na Manhattane zachvátil požiar. Jeho nadšenie však neopadlo. V roku 1898 predviedol v Manhattane diaľkovú bezdrôtovú kontrolu lode. Mnoho ľudí bolo presvedčených, že ide o podvod. Následne sa začal sústrediť na bezdrôtový prenos elektrickej energie. Veril, že tento systém by dokázal nielen bezdrôtovo prenášať elektrickú energiu, ale umožnil by aj bezdrôtovú komunikáciu. Na testy v praxi si vybudoval nové laboratórium v meste Colorado Springs. Obyvatelia neboli nadšení, keď pri jednom pokuse spôsobil výpadok elektrického prúdu v celom regióne. Práve na tomto mieste zachytil signály, ktoré mali podľa neho pôvod vo vzdialenom vesmíre.

Bol vysoký, štíhly, so sexy fúzikom. Jednoducho ideál žien. Aj napriek tomu sa nikdy neoženil. Podľa neho jeho celibát bol hnacou energiou v jeho kreativite. Mal schopnosť vidieť vo svojej mysli vynálezy v akcii ešte predtým, než ich reálne zostrojil. Vďaka prekonaniu nebezpečnej choroby v mladosti bol priam posadnutý čistotou.

Pravdepodobne to bola jedna z príčin jeho stránenia sa medziľudských vzťahov. Neznášal perly, a ak ich nejaká žena nosila na sebe, odmietol s ňou komunikovať. Jeseň svojho života prežil s minimom peňazí na účte, čo je pri jeho zásluhách prekvapivé. Usadil sa v hoteli v New Yorku, kde mu bývanie platil priateľ George Westinghouse. Zomrel 7. januára 1943, keď ho našla chyžná v hotelovej izbe.

zdroj: thenextweb.com , wikipedia.org

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech