Fascinujúci životný príbeh Jeffa Bezoza, zakladateľa internetového obchodu Amazon

  • Amazon rozširuje svoje podnikanie a plánuje pobočku aj na Slovensku. Na samotný internetový obchod v slovenskej verzii si však budeme musieť nejaký ten čas počkať. Kto stojí v pozadí celého tohto kolosu? Kto je šedá eminencia, ktorá vládne tvrdou rukou? Na to sa pozrieme práve teraz.
73038558_amazoncom_3407171b
elegraph.co.uk
  • Amazon rozširuje svoje podnikanie a plánuje pobočku aj na Slovensku. Na samotný internetový obchod v slovenskej verzii si však budeme musieť nejaký ten čas počkať. Kto stojí v pozadí celého tohto kolosu? Kto je šedá eminencia, ktorá vládne tvrdou rukou? Na to sa pozrieme práve teraz.

Jeff Bezos – meno, ktoré laikom nič nepovie, ale čitatelia tohto portálu určite vedia, o koho ide. Človeku s riedkym vlasovým porastom, ktorý vytvoril kultový internetový obchod, patrí druhá priečka v zozname najbohatších ľudí sveta. Jeho virtuálny obchodný dom ročne vybaví objednávky v hodnote 136 miliárd dolárov. Aký je životný príbeh človeka, ktorý vytvoril niečo, čo slúži ľudom celého sveta?

Detstvo s nevlastným otcom

Jeff sa narodil 12. januára 1964. Jeho mama bola v tom čase tínedžerka. Samozrejme ostala s dieťaťom sama, ako to už býva. Neskôr sa vydala za kubánskeho imigranta Mika Bezosa, ktorý si nevlastného syna adoptoval. Jeff tak dlhú dobu netušil nič o svojom pravom biologickom otcovi. Keď dovŕšil 10 rokov, pravda vyplávala na povrch. Veľmi ho to však nešokovalo. Väčší šok mu spôsobila správa, že bude musieť nosiť okuliare.

amazon

zdroj foto­gra­fie: wikimedia.org

Biologickým otcom Jeffa bol cirkusant, ktorý dlhú dobu vôbec netušil, kam to jeho syn dotiahol. Dozvedel sa to však pri rozhovore, ktorý poskytol spisovateľovi Bradovi Stonovi pri písaní životopisnej knihy o jeho synovi.

Určitá výnimočnosť Jeffa sa prejavila, keď bol ešte batoľa a chcel spať v reálnej veľkej posteli. Z detskej postieľky sa dostal tak, že ju rozobral skrutkovačom. Medzi jeho obľúbené činnosti patrilo trávenie času na ranči svojich starých rodičov, kde sa venoval oprave veterných mlynov a kastrácii býkov. O svojom starom otcovi sa vyjadroval ako o veľkej inšpirácii. „Je ťažšie byť priateľský než múdry,“ aj to sa naučil od starého otca.

Povahovo sa odlišoval od svojich rovesníkov. Už v škole poučoval vyučujúcich o tom, že „budúcnosť ľudstva nie je na tejto Zemi.“ Vždy sníval o vesmíre a v tejto oblasti chcel pôvodne podnikať. To sa mu aj vďaka Amazonu splnilo a dnes vlastní spoločnosť s názvom Blue Origin.

amazon

zdroj foto­gra­fie: pixabay.com

Po tom, čo strávil najhoršie leto svojho života prácou pre Burger King, si uvedomil, že to takto ďalej nejde. So svojou priateľkou spustil Inštitút Snov, čo bol pokus o 10-dňový letný tábor pre deti. Aj napriek vyššej cene, 600 dolárov, sa prihlásilo šesť osôb.

Vyštudoval Princetonskú univerzitu v oblasti počítačových vied. Následne odmietol ponuky na prácu od firiem ako Intel a Bell a pridal sa k startupu s názvom Fitel. Potom prešiel do firmy D.E Shaw. Medzitým však rozvíjal aj iné svoje záujmy a navštevoval tanečné kurzy preto, aby bol príťažlivejší pre opačné pohlavie.

Zlomový rok 1994. Vznik obchodu Amazon

V roku 1994, keď bol internet ešte v plienkach, sa dočítal o jeho obrovskom raste: 2 300 % za rok. Bol z toho úplne mimo a rozmýšľal, ako by sa dal takýto rast využiť. Spísal dvadsať možných produktov, ktoré by sa dali predávať. Usúdil, že knihy budú najlepším predajným artiklom. Napriek tomu, že išiel do neznámeho, rozhodol sa opustiť dobre platenú prácu, kde mal rozbehnutú úspešnú kariéru.

amazon

zdroj foto­gra­fie: flickr.com

Vcítil sa do kože 80-ročného a premýšľal štýlom: „Ľutoval by som, že som v mladosti opustil svoju prácu a dobrú kariéru kvôli neistej, ale takej revolučnej veci akou je internet?“ To, že by nebol súčasťou revolúcie, by ľutoval omnoho viac než obyčajnú prácu. A tak rozhodovanie bolo jednoduché. Jeho šéf sa ho snažil silou-mocou presvedčiť, aby zostal, ale Jeff bol pevne rozhodnutý vytvoriť svoju vlastnú spoločnosť. Radšej vyskúšať a zlyhať, ako nevyskúšať.

A tak vznikol Amazon, ktorý bol spočiatku riadený z miesta, ktoré v mnohých ľuďoch vzbudzuje nedôveru – z garáže. Porady sa konali v susedstve, v kníhkupectve Barnes & Noble. Mesiac od štartu spoločnosť predala knihy vo všetkých päťdesiatich štátoch USA. A rast pokračoval. V roku 1997 vstúpila firma na burzu. Prežila aj spľasnutie internetovej bubliny, počas ktorej zaniklo množstvo startupov. Odvtedy obchod Amazon rastie veselým tempom a okrem množstva tovaru ponúka aj cloudové služby.

Bezos je známy ako šéf-časovaná bomba, ktorý si sem-tam svoj hnev vyvŕši na nevinných zamestnancoch. Hovorí sa, že kvôli tomu si mal najať aj kouča v oblasti líderstva. Zamestnanci majú zakázané používať PowerPoint pri prezentáciách. Trvá výsostne na používaní pera a papiera, čo podľa neho podporuje kritické myslenie. Z mnohých strán počuť aj sťažnosti zamestnancov Amazonu na nevhodné pracovné podmienky. Nech je to akokoľvek, nič to nemení na fakte, že Amazon je top predajca na internete.

Súkromný život

Na spoločnej ceste životom Jeffa sprevádza manželka s krkolomným menom MacKenzie Tuttle. Zoznámili sa, keď Jeff pracoval vo firme D.E. Shaw. Zarobené peniaze investuje na rôzne účely. Medzi najzaujímavejšie patrí určite investícia 2,5 milióna dolárov na podporu zákona o svadbách gayov vo Washingtone. V roku 2013 kúpil známy web The Washington Post za 250 miliónov dolárov. Miluje lietanie aj napriek havárii v roku 2003, pri ktorej jeho život visel na vlásku. V roku 2007 si kúpil vilu so 7 spálňami v Beverly Hills v cene 24,5 milióna dolárov.

V marci 2017 sa stal druhým najbohatším človekom po Billovi Gatesovi. Ostáva len držať mu palce, aby sa raz zo striebornej pozície prebojoval na zlatú.

Zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech