Finanční žraloci, ktorí večne hrali tretie husle: Vzostup a pád skupiny Arca

  • Arca Capital sa snažila dostať medzi finančnícku elitu, no vždy zakopla na kríze
  • Skupina nikdy nedosiahla veľkosti ani slávy skupín Penta či J&T
  • Hrozba krachu už nad Arcou visela už počas krízy v roku 2008
  • Článok bol pôvodne uverejnený 25. septembra 2020
Arca Capital, Pavol Krúpa, Rastislav Velič
FB/Arca Capital
  • Arca Capital sa snažila dostať medzi finančnícku elitu, no vždy zakopla na kríze
  • Skupina nikdy nedosiahla veľkosti ani slávy skupín Penta či J&T
  • Hrozba krachu už nad Arcou visela už počas krízy v roku 2008
  • Článok bol pôvodne uverejnený 25. septembra 2020

Prirovnávali ich k oligarchom, Pente, J&T, a nakoniec k nebankovkám BMG a Horizont. Finančná skupina Arca sa celý čas chcela dostať medzi finančnícku elitu, no nakoniec môže skončiť ako skrachovaná nebankovka. A nakoniec ju môže zjesť oveľa väčšia ryba. O kúpu Arcy už totiž podľa Hospodárskych novín prejavil záujem hráč zo zahraničia a zuby si na ňu brúsi aj J&T.

Dnes je jasné, že so spoločnosťou Arca Investments bude čoskoro koniec. Jeden z jej zakladateľov a bývalý spolumajiteľ Pavol Krúpa podal na spoločnosť návrh na konkurz. 

Arca Investments mieri do konkurzu. Návrh podal jej zakladateľ Pavol Krúpa

Skupina Arca nikdy nebola prvoligovou finančnou skupinou, nespájala sa so žiadnymi oligarchami, ani škandálmi prepojenými na slovenskú politiku. Najväčší škandál prišiel až tento rok, kedy Arca požiadala súdy o ochranu a v bulvárnych médiách sa objavila informácia o investicíí premiérovej manželky. 

To však neznamená, že Arca celé roky iba prekvitala. Aj ona má za sebou pochybné kšefty, súdne spory, klinickú smrť počas prvej krízy a prinajmenšom podivný je aj jej samotný biznis model. V lete využila Lex korona a požiadala o ochranu pred veriteľmi. 

Pribeh skupiny Arca

Arcu založil Pavol Krúpa, ktorý s Petrom Krištofovičom v 90. rokoch úspešne podnikal vo finančnom poradenstve. V tom čase po Slovensku nebehali stovky poradcov, ktorí si ešte nestihli ani vyzliecť svoj maturitný oblek, takže postupne vybudovali úspešnú poradenskú a investičnú firmu.

Krúpa bol kšeftár a špekulant najmä na škole. Pluska uvádza, že ešte ako študent nakupoval v Rakúsku bundy, ktoré potom so ziskom stoviek vtedajších korún predával na Slovensku. Predchodcom skupiny Arca bola firma All Finance Investment, v roku 2003 založil Krúpa svoju vlajkovú loď, Arca Capital.

Dnes sú akcionármi skupiny Arca Rastislav Velič, Peter Krištofovič Henrich Kiš. Pavol Krúpa v roku 2018 z firmy odišiel. Dôvodom bola požiadavka rakúskeho regulátora. Arca chcela prevziať finančný dom Privatbank, regulačný úrad však vyhodnotil Pavla Krúpu ako závadovú osobu a tak musel odísť z firmy, ktorú sám založil. Biznis napokon aj tak nevyšiel.

Dnešní vydání týdeníku Ekonom prezentuje nejvlivnější slovenské podnikatele, kteří úspěšně dobývají Prahu. Byznysmen Pavol Krúpa, zakladatel Arca Capital, je součástí :)

Posted by Arca Capital on Thursday, April 30, 2015

Škandály v Česku

Prečo však bol Krúpa závadový? V roku 2007 kúpil od vtedajšieho českého premiéra Stanislava Grossa akcie spoločnosti Moravia Energo, ktoré takmer ihneď predal inému finančníkovi, Tomášovi Chrenkovi. Problémom bolo, že už samotný Gross nadobudol tieto akcie za čudesných podmienok, prípad vyšetrovala aj polícia.

Krúpa si vyslúžil povesť nájazdníka, ktorý vyhľadáva polomŕtve firmy, v ktorých vidí potenciál zisku. Zapojil sa do hry o ovládnutie skrachovanej oceliarne Slovakia Steel Mills v Strážskom, snažil sa ovládnuť Bohemia Energy, alebo s miliardárom Zdeňkom Bakalom bojoval o časť telekomunikačnej firmy O2, ktorú ďalší český boháč, Petr Kellner, rozdeľoval na dve časti.

Články o nás sa týkajú najmä nájazdníckych aktivít, ktorým sa venuje Paľo Krúpa. Tie však pokrývajú 10 až 15 percent aktivít skupiny Arca Capital. Arca nikdy nemala stratégiu byť výsostne spoločnosťou venujúcou sa oportunistickému biznisu,“ povedal serveru iDNES.cz najväčší akcionár Rastislav Velič.

Krúpa už v skupine nepôsobí a dnes si so zvyškom akcionárov vymieňajú akurát odkazy cez médiá. Krúpu podľa jeho vlastného vyjadrenia mrzí, že sa jeho meno spája s pochybnými obchodmi skupiny Arca. Skupine sa zase nepáči, ako sa jej zakladateľ o jej súčasnom biznise vyjadruje.

Kríza naznačila, čo je Arca zač

Ako uvádzajú Aktuality.sk, aj kríza v roku 2008 Arcou poriadne zamávala a skupina bojovala o prežitie. Arca predala niekoľko firiem, ktoré pôsobili najmä v Česku – Kasa.cz, Marila Balírny, Plzenské strojárne či VČE transformátory.

Po šoku z krízy však Arca chytila druhý dych a človek by čakal, že zmení biznis model alebo diverzifikuje svoje portfólio. No nestalo sa tak. Arca pokračovala vo svojej druholigovej víťaznej sérii. Dokonca chcela postaviť prvý mrakodrap v Bratislave. Tento projekt sa však kvôli rôznym príčinám zastavil.

Druhá veľká skúška prišla v lete 2020. Arca Investments požiadala súdy o ochranu a investori sa teraz právom boja o svoje peniaze. Jeden z veriteľov podal návrh na insolvenčné konanie aj v Českej republike, no súd ho zastavil. 

Zatiaľ však nie je nič rozhodnuté a skupina sľubuje, že ide len o dočasný stav, korý skončí spolu s rokom 2020. 

Rasťo Velič, partner Arca Capital, shrnuje v rozhovoru pro dnešní MF Dnes aktivity naší společnosti a popisuje další…

Posted by Arca Capital on Tuesday, July 25, 2017

Škandál pani Matovičovej

Paulína Matovičová investovala 200 000 eur do projektov Arca Investments. Keď v lete Arca využila Lex korona, objavili sa informácie, že premiérova manželka dostala „protekčne“ svoje peniaze naspäť. Obe strany to však popreli. Napokon možno pani Matovičová o peniaze príde.

Ide vlastne o korporátne dlhopisy, ktoré Arca predávala drobným retailovým investorom. Háčik je však v tom, že takúto investíciu zákazník často nevie posúdiť a navyše nie sú štátom nijako regulované (ako napríklad podielové fondy). 

Keď Matovič prirovnal Arcu k nebankovkám BMG a Horizont, nebol úplne ďaleko od pravdy. Ani Arca nie je finančným ústavom a investorom sľubovala výborný, ale najmä garantovaný výnos. Jej firmy neboli ani zďaleka také ziskové, aby pokryli výplaty investorom. Tieto peniaze si mohla Arca dovoliť vyplácať z nových vkladov. Takto fungujú aj rôzne pyramídové hry.

Zvláštny biznis model

Deklarovaný biznis investičnej skupiny Arca Capital spočíval v tom, že za peniaze investorov skupovali podhodnotené firmy alebo podniky v problémoch, aby s nimi následne dosiahli väčší výnos. Verejne dostupné zdroje, napríklad Finstat, však jasne ukazujú, že väčšina spoločnosti v portfóliu Arca Capital mala podstatne menšie obraty ako reálne straty, ktoré vykazovali,“ vysvetľuje Radoslav Valko, krajský riaditeľ a spoluzakladateľ poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.

Dodáva, že Arca sľubovala výnos na úrovni 7 až 8 percent ročne. To znamená, že firmy v portfóliu museli generovať taký zisk, ktorý by nielen vyplatil výnosy investorom, ale aj splácal dlh Arca Investments voči veriteľom. Aj keď vezmeme do úvahy, že nie každá firma v portfóliu je úspešná, tie rentabilné by museli dosahovať naozaj nadpriemerné zisky, čo sa v dnešnej dobe darí len hŕstke startupov a technologických firiem.

To sa však nedialo, na čo sme aj my – SOPHISTIC Pro finance a. s. – dlhodobo upozorňovali. Dodnes nechápem, prečo situácia s Arca Capital zašla až tak ďaleko, lebo tieto dáta sú verejne dostupné a každý investor si ich vie poľahky preveriť,“ dodáva Valko s tým, že on sám by si takéto korporátne dlhopisy nikdy nekúpil.

V aktuálním rozhovoru se partner skupiny Arca Capital, Rastislav Velič, podělil o naše úspěchy, současné aktivity i budoucí plány. Celý rozhovor můžete přečíst na http://bit.ly/rastislav-velic-e15.

Posted by Arca Capital on Tuesday, October 31, 2017

Pyramídová hra?

Pozrime sa však ešte na jednu zaujímavosť o skupine Arca. Napriek obrovskému portfóliu a miliónovým obchodom sa skupina nikdy nedostala medzi najväčších finančných žralokov. Hoci, ako sa Pavol Krúpa dávnejšie vyjadril v rozhovore pre Aktuality.sk, rád by videl svoje biznis dieťa medzi veľkými rybami ako Penta či J&T. „Štandardne s nimi spolupracujem. A keďže ich považujem za sofistikovaných a veľmi schopných investorov, ktorí prispievajú českej a slovenskej ekonomike, toto prirovnanie mi lichotí,“ povedal vtedy Krúpa.

Odborník na investovanie však podotýka, že aby ste sa stali veľkou a vplyvnou finančnou skupinou, potrebujete mať nielen kontakty, ale aj vedomosti, či dobre fungujúce procesy. „Na to, aby ste vybudovali skupinu ako je Penta či J&T, potrebujete mať taktiež systém a dôveru. Arca Capital, bohužiaľ, systém nemá a stratila už aj dôveru.

Na trhu sa totiž nahlas šepká aj o tom, že neevidujú súpis všetkých dlhov voči veriteľom, v skupine vládne chaos a keby nebolo krízy spojenej s ochorením COVID-19, tak by trvalo ešte veľmi dlho, kým by sa ukázala problémovosť ich biznismodelu,“ hovorí Radoslav Valko, zo SOPHISTIC Pro finance.

Na rozdiel od žralokov si Arca dovolila financovať výplaty pre investorov z nových vkladov. Doba tomu priala- Podľa Valka platí, že v časoch, keď majú ľudia prebytok kapitálu a bažia po výnosoch, tak potenciálne riziká nevnímajú tak ostražito ako v čase ekonomickej krízy. „Aj preto boli investori ochotní dávať Arce Capital neustále ďalšie a ďalšie zdroje a ona tak výnosy nemusela vyplácať zo zisku firiem ale len z prijatých financií od investorov,“ dodáva.

Väčšina spoločnosti z portfólia skupín Penta či J&T sú v čiernych číslach a generujú zisky. Pokiaľ sa aj niektorý z ich podnikov dostane do problémov, manažéri situáciu okamžite riešia a realizujú ozdravné opatrenia.

V Arce Capital sú firmy podľa verejne dostupných dát v problémoch už dlhodobo, no nikoho – a dokonca ani štát – to nezaujímalo. Faktom je, že veľká časť firiem z portfólia Arcy Capital mala byť už dávno v likvidácii,“ dodáva Valko.

Posted by Arca Capital on Thursday, December 3, 2015

Zakladateľ Arca Capital Pavol Krúpa (vľavo)

Krúpa verzus Arca

Spolu s kauzou„Paulínkine zmenky“ vyplával na povrch ďalší spor, ktorý mohol bublať pod povrchom už dlho, no nikde sa o ňom nehovorilo. Rastislav Velič, ako hlavný akcionár Arca Capital sa „obul“ do zakladateľa skupiny Pavla Krúpu. Ten sa ozval, že Arca mu dlhuje peniaze.

Velič zase uviedol, že to Krúpa je významným dlžníkom Arcy a  snaží sa ju ako ohrdnutý milenec potopiť. „Časť veriteľov skupiny Arca Capital bude možné uspokojiť práve z pohľadávok voči Ing. Pavlovi Krúpovi, pokiaľ svoje finančné záväzky riadne a včas uhradí,“ uvádza firma.

„Skupina Arca Capital vníma, že Ing. Pavol Krúpa sa svojím konaním okrem iného snaží motivovať konkurenčné finančné subjekty, pričom o ich skutočnej motivácii v celej veci je možné len špekulovať. Je však možné sa domnievať, že ich cieľom rozhodne nie je ochrana záujmov všetkých veriteľov, ale predovšetkým výhodné skupovanie pohľadávok voči skupine Arca Capital, pričom ponúkaná cena nemusí zodpovedať hodnote majetku skupiny Arca Capital, nakoľko z rozpredaja či správy môžu byť následne pohľadávky jednotlivých veriteľov uhradené, a to či už v plnej výške či sčasti,“ uviedla Arca vo vyhlásení.

Krúpa nezostal Veličovi nič dlžný a napísal aj svoje stanovisko.

„Mojím zámerom rozhodne nie je skupovať pohľadávky skupiny Arca. Mám záujem pomôcť iným veriteľom, ktorí sa na mňa obracajú so žiadosťou o zastupovanie ich nárokov voči skupine Arca,“ píše Krúpa na svojej stránke.

Za relevantného potenciálneho investora považujem silnú skupinu J & T, a preto vítam aktivitu spoločnosti J & T Banka, ktorá v minulých dňoch vyjadrila svoj zámer urobiť kroky s cieľom pomôcť nezabezpečeným veriteľom skupiny Arca. V prípade, ak by sa podarilo vedenie skupiny Arca získať iného investora, ktorý má záujem vstúpiť do skupiny a vyriešiť jej finančné problémy, potom by ho mala svojim veriteľom prezentovať, a zároveň predložiť jednoznačný plán na stabilizáciu skupiny a jej firiem,“ dodal.

Zdroje: HospodárskeNoviny, SITA/Webnoviny, iDNES.cz, Aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech