Financovanie startupov zažilo najväčší pokles od čias dot-com éry

Dárius Polák / 18. apríla 2016 / Lifehacking

25%. Presne o toľko spadol prvý kvartál v roku 2016. Toto sa stalo prvýkrát od roku 2000.

Startupy v USA nazbierali $13,9 miliárd dolárov a uzavrelo sa 884 dohôd – najmenší počet za posledné štyri roky. To tvrdí správa od Dow Jones VentureSource, zameraná na tradičný VC trh. Zahŕňa startupy, ktoré majú aspoň jedno kolo venture financovania, nezahŕňa však early stage startupy, do ktorých investovali súkromné osoby, resp. angel investori a spoločnosti, ktorých majoritnú väčšinu vlastní iná spoločnosť alebo súkromná-equity firma.

Studený mráz sa rozfúkol cez startupy v Silicon Valley. Pretože tie, ktoré získajú menej peňazí, sa budú musieť dostať do zelených čísiel skôr. Toto postihlo už napr. taký, „Uber for kids“, zameraný na dopravu pre deti. Za svoju existenciu nazbieral sumu $22,8 milióna dolárov a podľa oficiálneho vyjadrenia sa snažil vyzbierať ďalších $10 až $15 miliónov, aby sa dostal do zelených čísiel.

IMG_1399-75

foto: twitter.com

Popravde, toto zrejme očakávali všetci. Investícií bolo tak veľa a v takých výškach, až uškodili ekosystému. Startup bublina existuje a o chvíľu praskne. Bez urážky, no nie nadarmo 9/10 startupov skrachuje, keďže 9/10 startupov nerieši skutočný problém a nie je teda pre zákazníka dôvod, kúpiť si daný produkt, či službu. Všetko zlé je na niečo dobré, a toto aspoň ukáže, koľko je medzi nami „pseudo“ startupistov, a koľko skutočných, ktorí svojmu nápadu veria, a sú ochotní ho dotiahnuť do úspešných vôd. Biznis je tvrdá hra.

titulna

fotka: entrepreneur.com

Zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotky: usahuawei.com

Pridať komentár (0)