Fíni už rok testujú univerzálny príjem pre všetkých. Inšpirovať sa môže aj Slovensko

  • Fínsko sa v tomto roku stalo krajinou, kde sa ľuďom žije najlepšie a sú najšťastnejší
  • Vláda krajiny prišla s novinkou v sociálnej sfére, ktorá poteší aj nezamestnaných
  • Krajina už rok testuje systém univerzálneho základného príjmu a dvom tisíckam nezamestnaných pravidelne vypláca 560 eur
asdasd
unsplash.com
  • Fínsko sa v tomto roku stalo krajinou, kde sa ľuďom žije najlepšie a sú najšťastnejší
  • Vláda krajiny prišla s novinkou v sociálnej sfére, ktorá poteší aj nezamestnaných
  • Krajina už rok testuje systém univerzálneho základného príjmu a dvom tisíckam nezamestnaných pravidelne vypláca 560 eur

Už od januára 2017 fínska vláda podporuje niekoľko tisíc nezamestnaných Fínov v produktívnom veku univerzálnou dávkou 560 eur bez akýchkoľvek podmienok. Ide o sociálny experiment, ktorý má trvať dva roky.

V súčasnosti nezdanenú čiastku poberá dokopy 2 000 Fínov. Suma 560 eur má pokryť základné výdavky na stravu, oblečenie a hygienu poberajúceho. Vláda vyberala účastníkov dvojročnej skúšobnej doby spomedzi nezamestnaných občanov vo veku 25 – 58 rokov náhodne a vybraní občania si majú počas obdobia testovania nájsť prácu. Základným cieľom experimentu má byť stimulovanie nezamestnaných k aktívnejšiemu hľadaniu práce aj vďaka prísľubu, že dávku budú dostávať aj v tom prípade, keď si prácu nájdu. Fínsko tak chce znížiť mieru nezamestnanosti v krajine a zvýšiť záujem o nižšie ohodnocované pracovné pozície, ktoré obyvatelia nevyhľadávajú kvôli vysokým daňovým odvodom.

Téma univerzálneho príjmu je na stole fínskeho parlamentu už niekoľko rokov a vo svete ho podporujú také veľké mená ako Mark Zuckerberg, Elon Musk či v minulosti Stephen Hawking. Systém jednotnej sociálnej dávky by mal pomôcť zmierniť stres nezamestnaných a tiež preklenúť zložité obdobie nárastu nezamestnanosti z dôvodu automatizácie. Kritické hlasy však zdôrazňujú, že trvalý príjem bez zdanenia môže spôsobiť, že ľudia jednoducho zlenivejú a budú sa na pomoc štátu spoliehať natoľko, že si prácu hľadať v konečnom dôsledku nebudú. Mnohí kritizujú aj to, že vo Fínsku je príliš mnoho benefitov, z ktorých si obyvatelia nevedia vybrať, pretože im skrátka nerozumejú. Čo toto testovanie prinieslo, bude jasné až približne v polovici roka 2019.

Garantovaný príjem 2 200 eur bez ďalších sociálnych dávok v rámci referenda napríklad vo Švajčiarsku neprešiel. Najmladší štát Spojených štátov amerických, Aljaška, si však pravidelné, každoročné prilepšenie o takmer rovnakú čiastku pochvaľuje. V rámci testovaného obdobia v jednom kanadskom meste istota finančného príjmu spôsobila nielen pozitívnejšiu atmosféru, ale aj nárast záujmu o vzdelanie a zvýšenie pôrodnosti. Myšlienka univerzálneho príjmu sa vo svete diskutuje už od 50. rokov minulého storočia a mnohí analytici v ňom vidia budúcnosť sociálnych systémov.

Zdroj: theguardian.com, cbnc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK