Fínsko chce obmedziť počet automobilov. Vláda „daruje“ ľudom peniaze na bicykle

  • Fínska vláda sa snaží poctivo plniť body národného klimatického programu
  • Jedným z nich je aj zvýšenie využívania bicyklov v krajine
  • K tomu má dopomôcť štedrý príspevok vlády, vďaka ktorému sa môžu záujemcovia dostať k elektrobicyklu úplne zadarmo
bicykle
pixabay.com
  • Fínska vláda sa snaží poctivo plniť body národného klimatického programu
  • Jedným z nich je aj zvýšenie využívania bicyklov v krajine
  • K tomu má dopomôcť štedrý príspevok vlády, vďaka ktorému sa môžu záujemcovia dostať k elektrobicyklu úplne zadarmo

Elektrické bicykle sa pomaly, ale isto dostávajú do popredia záujmu mnohých ľudí. Príčinou je pomerne nízka cena za niektoré základné modely. Lacné elektrické bicykle za pár stoviek eur síce nemajú taký extrémny výkon a dojazd ako ich drahší kolegovia za tisíce eur, ale na mestské vozenie stačia. A o to ide. Fínska vláda totiž postupne plní národný klimatický program. Jedným z dôležitých bodov je aj zvýšenie cyklistickej dopravy o rovných 30%.

Je to pomerne smelé číslo, ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že väčšina ľudí na presuny určite uprednostní automobil. Predsa len je to pohodlnejšie a rýchlejšie. Presvedčiť ľudí, aby vymenili pohodlné sedadlá vozidla za nepohodlný bicykel, kde treba poriadne šliapnuť do pedálov, vyžaduje vlastníctvo poriadneho esa v rukáve. Fínska vláda si však myslí, že práve také eso má. Na projekt elektrobicykle vyčlenila sumu 16,3 milióna eur.

Pozitívne opatrenie má svojich kritikov

Z týchto peňazí sa bude vyplácať príspevok na elektrobicykel vo výške 400 € pre každého záujemcu, ktorý vyplní online prihlášku do tohto programu. Celkovo by malo príspevok dostať viac ako 40 000 žiadateľov. O tom, že záujem bude pomerne veľký, niet pochýb, keďže k bicyklu sa vďaka štedrej sume môže záujemca dostať úplne zadarmo. Tie najlacnejšie totiž začínajú na úrovni, ktorá je ešte o niečo nižšia ako výška samotného príspevku. Samozrejme, nie každý sa uspokojí s tým najlacnejším. V tom prípade si bude musieť doplatiť.

Fínske ministerstvo dopravy tvrdí, že elektrické bicykle môžu nahradiť autá, pretože ľudia na nich budú tráviť omnoho viac času a prejdú väčšiu vzdialenosť. Projekt bude prebiehať do roku 2021. Aj napriek tomu, že toto opatrenie vzbudzuje prevažne pozitívne ohlasy, nájdu sa aj kritici.

Jedným z nich je aj Juhana Brotherus, hlavný ekonóm banky Mortgage Society. Ten tvrdí, že toto opatrenie nedáva logický zmysel, pretože ľudia vlastne dostanú bicykle úplne zadarmo vďaka výške príspevku. Podľa neho dotácie tiež spomalia predaje klasických bicyklov a sú prehnané vzhľadom na plánované obrovské šetrenie fínskej vlády v oblasti školstva. Opatrenie by malo vstúpiť do platnosti od 1. júla.

zdroj: helsinkitimes.fi , metropolitan.fi

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech