Firma zamestnáva ľudí s pochybnou minulosťou, delikventi majú vraj veľký potenciál

  • Firma International Assets Advisory dáva druhú šancu ľuďom, ktorí sa dopustili zločinov či priestupkov
  • Záznamy majú totiž aj ľudia, ktorí robili hlúposti v pubertálnom veku
Pixabay
  • Firma International Assets Advisory dáva druhú šancu ľuďom, ktorí sa dopustili zločinov či priestupkov
  • Záznamy majú totiž aj ľudia, ktorí robili hlúposti v pubertálnom veku

Firma International Assets Advisory so sídlom na Floride, ktorá poskytuje majetkový manažment a dohliada na 2,5 miliárd dolárov svojcih klientov, zamestnáva delikventov. Ide o ľudí, ktorí majú problém sa zamestnať kvôli záznamom v trestnom registri. V mnohých prípadoch sa hriechu dopustili ešte ako tínedžeri, keď napríklad kradli v obchode alebo spáchali iné, menšie či väčšie zločiny aj v profesionálnom živote.

Stratégiou stredne veľkej firmy je týmto spôsobom nájsť mozgy a talenty v skupine ľudí, kde iné firmy nehľadajú. A celkom sa to vypláca. Z niektorých sa stali úspešní makléri.

„Verím, že každý si zaslúži druhú šancu. Na každý príbeh sa dá pozrieť z dvoch pohľadov. Dávať druhú šancu je súčasťou toho byť Američan a kresťan,“ povedal  pre Business Insider Ed Cofrancesco, prezident spoločnosti IAA, ktorá už prijala troch ľudí s nelichotivou minulosťou. Cofrancesco tiež tvrdí, že skupina delikventov je široká a považuje ju za „bazén talentov.“

Ed Cofrancesco

Danny Sarch, zakladateľ Leitner Sarch Consultants, náborovej firmy vo White Plains v New Yorku  uviedol, že niektoré firmy vďaka prekonaniu obáv a predsudkov „vyhrali“ kvalitných zamestnancov. „Je to veľmi nezvyčajné a je s tým spojené aj isté riziko,“ priznal Sarch. Mnohé firmy, najmä tie s veľkým menom, sa ľudí s pochybnou minulosťou stále stránia, pretože sa boja poškodenia reputácie, čo je pochopiteľné.

Výskum  University of Chicago a University of Minnesota z roku 2016 zistil, že asi 7 percent amerických poradcov malo záznam za zlé správanie, pričom mali svojim klientom úmyselne zle radiť. Vo veľkých firmách ako Goldman Sachs či Morgan Stanley sa podieľ delikventov ukázal nižší ako 1 percento.

IAA sa na pohovoroch vždy snaží zistiť okolnosti skutkov spáchaných v minulosti. V prípade, že delikvent robil nejaké podvody v bývalej firme, je šanca, že to bude opakovať aj v novej.

Cofrancesco vysvetlil, že ľudia, ktorým dala firma druhú šancu, tretiu už nedostanú. Ak spáchajú niečo zlé alebo poškodia firmu, platí pre nich nulová tolerancia a majú okamžite výpoveď. Napriek riziku ale zastáva názor, že každý by mal dostať príležitosť začať odznova.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá