Fotografie odhaľujúce, aké je to byť dieťaťom v Severnej Kórei

Miroslav Lukáč / 17. mája 2017 / Zaujímavosti

zdroj: Damir Sagolj

Detstvo je ten najdrahocennejší čas v živote človeka, preto je znepokojujúce vidieť deti pracujúce na poliach alebo vidieť ich nedobrovoľne a zaslepene podporovať krutého diktátora v krajine. Takáto je realita 5,3 milióna detí vo veku do 14 rokov v Severnej Kórei.

Deti sa učia milovať svoju krajinu na základe štúdia histórie krajiny od zakladateľa Kim II Sunga až po súčasného vládcu Kim Jong Una. Môžu sa učiť rôznym umeleckým smerom, hudbe alebo ilustrovaniu, ale častokrát sú všetky činnosti ovplyvnené politickou vôľou krajiny. Pozri sa bližšie na to, aké je to vyrastať v najviac uzavretej a diktátorskej krajine na Zemi.

Od útleho veku sú deti žijúce mimo hlavného mesta Pyongyang pripravované na prácu na farmách. Nútená práca predstavuje veľkú časť ekonomickej produkcie krajiny.

zdroj foto: Damir Sagolj

Niektoré zdroje uvádzajú, že pracovníci, ktorí nedodržiavajú podmienky sú za trest poslaný do „koncentračných táborov“.

zdroj foto: Damir Sagolj

V menej rozvinutých regiónoch môže cesta do školy viesť cez staveniská a nebezpečný terén. Školské autobusy, ak ich dediny majú, tak sú to často upravené nákladné autá.

zdroj foto: Damir Sagolj

Pre deti, ktoré nemajú rodičov, je život v severokórejských detských domovoch obzvlášť krutý. Adoptívni rodičia sa dokonca môžu zriecť osvojených detí v prípade, ak sa o seba nedokážu postarať.

zdroj foto: Damir Sagolj

Zatiaľ čo rodiny, ktoré majú dostatok peňazí, si môžu dovoliť luxus, akým je napríklad tradičné severokórejské oblečenie.

zdroj foto: Damir Sagolj

Ale peniaze rodinu nezbavia politických povinností. Mnohí obyvatelia dodnes uctievajú vodcu krajiny a pravidelne cestujú k národným pamiatkam a nútia k tomu aj svoje deti.

zdroj foto: Damir Sagolj

V júni minulého roka Kim Jong Un organizoval predstavenie s názvom Najšťastnejší na svet, čo bola slávnosť 70. výročia Kórejskej únie detí.

zdroj foto: Damir Sagolj

Indoktrinácia začína ešte skôr – niekedy v materskej škole. Malé deti sa učia protiamerické posolstvá a používajú hračkárske pušky a granáty na útoky na kreslených vojakov.

zdroj foto: Damir Sagolj

Na MDD sa koná falošná vojenská prehliadka v hlavnom meste, ktorá je typická tým, že deti sa obliekajú do uniforiem ako členovia severokórejskej armády.

zdroj foto: Damir Sagolj

Podmienky v školách sú častokrát nehygienické. Jedna z materských škôl sa nachádza uprostred textilnej továrne.

zdroj foto: Damir Sagolj

V Severnej Kórei je veľkým problémom sociálna a finančný nerovnosť. Rodiny, ktoré majú viac peňazí si môžu dovoliť dopriať svojim deťom viac zábavy, vzdelanie a lepšiu výchovu.

zdroj foto: Jacky Chen

Napríklad deti z najbohatších rodín trénujú v hlavnom meste v tzv. Detskom paláci, ktorý poskytuje lekcie cudzích jazykov, počítačové kurzy a rôzne športové kurzy.

zdroj foto: Damir Sagolj

Niektorí tento palác opisujú ako niečo mimoriadne zvláštne. Jeden návštevník umeleckej triedy nikdy nevidel deti pracovať s perom a papierom aj napriek tomu, že sa prezentujú naozaj excelentné ilustrácie.

zdroj foto: Damir Sagolj

Kórejským mládežnícky zbor navštevuje približne 5 400 detí.

zdroj foto: Damir Sagolj

Ich vystúpenia a participácia v zbore je považovaná za rozšírenie severokórejského kultu osobnosti. Témy cti a sily sú všadeprítomné.

zdroj foto: Damir Sagolj

Počas vystúpenia pre zahraničných novinárov v máji minulého roka mnohé zbory, tanečné a akrobatické čísla mali silný politický podtón.

zdroj foto: Damir Sagolj

Nátlak a strach sa stupňuje priamo úmerne so stúpajúcim vekom detí. Detské časy sú častokrát jedinou príležitosťou, ako žiť aspoň trocha bezstarostne.

zdroj foto: Damir Sagolj

Deti nie sú dostatočné staré a vyspelé na to, aby dokázali pochopiť propagandu, ktorú im tlačia do hláv alebo uvedomiť si, aké žalostné sú ich životné podmienky.

zdroj foto: Damir Sagolj

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)