Francúzom sa nechce pracovať na podradných pozíciách. Problém sa týka aj Slovenska

  • Vo Francúzku je v súčasnosti viac ako 3,5 milióna nezamestnaných ľudí
  • Aj napriek tomuto obrovskému číslu majú firmy veľký problém obsadiť výrobné a robotnícke pozície
  • Nepomáhajú žiadne lákadlá, reklamy, inzeráty a sľuby - problém je totiž omnoho širší
práca
pexels.com
  • Vo Francúzku je v súčasnosti viac ako 3,5 milióna nezamestnaných ľudí
  • Aj napriek tomuto obrovskému číslu majú firmy veľký problém obsadiť výrobné a robotnícke pozície
  • Nepomáhajú žiadne lákadlá, reklamy, inzeráty a sľuby - problém je totiž omnoho širší

Nároky ľudí sa pomaly, ale isto menia a firmy sa budú musieť pravdepodobne skôr či neskôr prispôsobovať. Výrobné pozície začínajú byť na okraji záujmu pracovníkov. Tento fenomén cítiť v posledných pár rokoch, kedy nastupuje nová generácia mladých ľudí, ktorá má úplne iné predstavy o pracovnom živote. Čiastočne toto rebelstvo prechádza aj na staršie ročníky. Firmy sa na rozdiel od minulosti priam bijú o každého potencionálneho pracovníka.

Málokedy bolo potrebné lákať ľudí reklamou v rádiách či dokonca televízii. Ani táto reklama však nebýva účinná. Zlá situácia nie je len vo Francúzku, ale dokonca aj na Slovensku. Aj napriek tomu, že Francúzko má obrovskú armádu nezamestnaných, firmy majú problém získať zamestnancov. Nedostatok cíti aj výrobný závod Figeac-Aero, ktorý je dodávateľom pre výrobcu lietadiel Airbus. Firma sa snaží zo všetkých síl, ale s malým úspechom.

Nepomáhajú sľuby, reklama a dokonca ani školenia zdarma. Nové stroje tak ostávajú nevyužité. Konverzia je úplne minimálna. Len málo záujemcov prejaví nefalšovaný záujem a ešte menej odvážlivcov príde priamo do firmy. Zamestnávatelia očakávajú pomoc priamo od vlády. Namiesto drahých pracovných školení by mala viac investovať do stimulov, ktoré by motivovali ľudí pracovať.

Prezident Macron má plán a chce dokonca zasiahnuť do sociálneho systému. Na jednej strane chystá určité výhody pre nezamestnaných. Na druhej strane chce zvýšiť kontrolu a pravdepodobne znížiť výšku niektorých príspevkov. Pravdepodobne preto, aby systém ľudia nezneužívali v takom veľkom meradle.

Macron chce okrem toho zmodernizovať učňovský odbor. Guvernér francúzkej banky, Francois Villeroy de Galhau, prirovnal ekonomiku krajiny k nízkovýkonnému motoru automobilu. Nech sa vláda snaží akokoľvek, motor jednoducho nenaberie tú správnu rýchlosť. Firmy sa sťažujú na prístup 3/4 potencionálnych pracovníkov. Vraj ich kvalitne odvedená práca a ani práca samotná moc nezaujíma. Neexistuje u nich dokonca ani chuť pracovať. Potvrdil to prieskum zamestnávateľov na západe Francúzka.

Kto bude pracovať?

„Ľudia prispôsobujú kariéru osobným požiadavkám a nie naopak,“ posťažoval sa 54-ročný majiteľ firmy na sťahovanie nábytku Jean-Francois Raud, ktorý v súčasnosti zúfalo hľadá 70 zamestnancov. Najväčší problém majú samozrejme menšie podniky. Tie totiž nedokážu konkurovať veľkým hráčom na trhu, ktorí nedostatok ľudí ako tak vykryjú. Firmy sa sťažujú na nízke množstvo kvalitných ľudí. Každá minca má však dve strany.

Práca je čoraz náročnejšia, stresujúcejšia a platové podmienky sú nedostatočné. Preto vývoj na trhu práce nie je vôbec prekvapením. Okrem toho mnohí začínajú uprednostňovať vyváženosť práce a súkromného života. Budú musieť firmy v budúcnosti meniť celý pracovný systém ako ho poznáme? To je otázka, na ktorú budeme poznať odpoveď v najbližších rokoch.

zdroj: bloomberg.com , bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech