Funkčné zbrane je možné vytlačiť na 3D tlačiarni. Predstavujú obrovské nebezpečenstvo pre národnú bezpečnosť

  • Na vlastnenie strelnej zbrane už nepotrebuješ zbrojný preukaz.
  • Vlastnú zbraň si môžeš vyrobiť aj v pohodlí domova
  • Na internete boli totiž zverejnené plány na tlač zbraní rôznych druhov, tie si stiahli už tisícky ľudí
  • Autority majú obavy. Zbrane totiž naozaj fungujú a mohli by sa dostať do nesprávnych rúk
zbrane
youtube
  • Na vlastnenie strelnej zbrane už nepotrebuješ zbrojný preukaz.
  • Vlastnú zbraň si môžeš vyrobiť aj v pohodlí domova
  • Na internete boli totiž zverejnené plány na tlač zbraní rôznych druhov, tie si stiahli už tisícky ľudí
  • Autority majú obavy. Zbrane totiž naozaj fungujú a mohli by sa dostať do nesprávnych rúk

Generálny prokurátor Pensylvánie Josh Shapiro má vážne obavy. Cez víkend sa totiž objavili na internete plány na výrobu moderných zbraní priamo v pohodlí domova. Veľmi obľúbená je útočná zbraň AR-15, ktorej plány si stiahlo viac ako tisíc ľudí. Josh Shapiro sa snaží zabrániť rozšíreniu plánov na územie Pensylvánie, preto požiadal sudcu o vydanie súdneho zákazu. Ten by mal umožniť trvalé zablokovanie webstránok zoskupenia Defense Distributed, ktoré plány na výrobu zbraní zverejnilo.

Počas pojednávania zoskupenie súhlasilo s blokovaním IP adries Pensylvánie na niekoľko dní, kým neprebehne ďalšie pojednávanie. „Toto je prípad týkajúci sa slobody prejavu. Netýka sa zbraní,“ povedal advokát skupiny Josh Blackman. Pensylvánia však nie je jediný štát, ktorý sa stavia proti zverejneniu plánov. Generálny prokurátor štátu Washington má podobný názor. Jeho cieľom je napadnúť rozhodnutie súdu, ktoré by ľuďom umožnilo sťahovanie plánov na tlač zbraní.

Podarí sa prokurátorom nemožné?

Odpor voči skupine Defense Distributed odštartovala dohoda medzi skupinou a vládou. Tá povolila zverejnenie plánov na internete a možnosť ich stiahnutia. Podľa rozhodnutia mali byť plány zverejnené túto stredu, avšak skupina dohodu nedodržala a zverejnila ich v priebehu víkendu. Dohoda ukončila mnohoročný boj skupiny Defense Distributed s vládou, ktorý začal potom, čo člen skupiny Cody Wilson vypustil na svetlo sveta plán na tlač strelnej zbrane s názvom The Liberator.

Po tomto kroku sa rozbehol boj medzi vládou a skupinou. Tá obvinila Wilsona z porušovania pravidiel o obchodovaní so zbraňami a požadovala stiahnutie kontroverzného dokumentu. Wilson súhlasil. Povedal však, že plány si medzitým stiahli milióny ľudí. V roku 2015 na oplátku zažaloval vládu on. Obrovským úspechom bolo dosiahnutie dohody, ktorá skupine umožňuje zverejňovať plány na tlač zbraní. Táto dohoda prebudila generálnych prokurátorov v 21 štátoch Ameriky. Tí požadujú okamžité odstúpenie od dohody.

Prečo je však okolo plastových zbraní toľko ruchu? Jednoducho preto, lebo nemajú sériové číslo, a tak ich nemožno vypátrať. Výroba takejto zbrane však nie je jednoduchá. Je potrebná tlačiareň v hodnote tisícov dolárov a väčšina ľudí si ju nemôže dovoliť. Neregistrované zbrane sa môžu dostať do nesprávnych rúk. Treba si však uvedomiť, že plastové zbrane majú od spoľahlivosti poriadne ďaleko a ich životnosť je pomerne nízka. Spoľahlivosti a odolnosti môže napomôcť zabudovanie kovových častí. Aj napriek tomu predstavujú riziko.

zdroj: cnn.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech