Fyzická a psychická únava idú ruka v ruke: Týchto sedem rád ti pomôže zmeniť život

  • Každý z nás má v živote nejaké zvyky
  • Úspešní ľudia sa nimi riadia taktiež
  • Prinášame ti pár rád, ktoré ti dokážu zlepšiť život
  • Každý z nás má v živote nejaké zvyky
  • Úspešní ľudia sa nimi riadia taktiež
  • Prinášame ti pár rád, ktoré ti dokážu zlepšiť život

Poznáš tie chvíle, keď máš pocit, že sa ti nedarí. Zvyky vykonávame akosi automaticky a väčšinou si ich ani neuvedomujeme, a tak sa stali súčasťou nášho každodenného bytia. Majú tendenciu vytvárať poriadok a stabilitu v našich životoch a spoločnosti.

Čo ak svoje zvyky nemáš nastavené správne a potrebuješ ich naštartovať dobrým smerom? Prinášame ti teda niekoľko rád a už je len na tebe, ako ich využiješ.

1. Pravidelný a dostatočný spánok

Dostatočný a kvalitný spánok je veľmi dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, informuje web namaximum.sk.

Nášmu telu dopomáha k správnemu fungovaniu. Pomáha nám zlepšiť si pamäť, učenie a rozhodovanie. Znižuje riziku obezity, srdcových chorôb či cukrovky a môžeme ním docieliť aj zvýšenú produktivitu. 

Zdravý spánok taktiež posilňuje imunitný systém, vďaka čomu je naše telo schopné bojovať proti infekciám a chorobám. Preto sa snaž chodiť spať vždy v rovnaký čas a dopraj svojmu telu dostatok spánku.

2. Odlož pred spaním všetky technické zariadenia

Žijeme v modernej dobe, kde sú moderné zariadenia súčasťou nášho každodenného života. Máme vo zvyku si pred spaním pozrieť dobrý film, prezerať sociálne siete či vybaviť maily na druhý deň do roboty. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ si čas strávený na týchto zariadeniach dokážeme ustrážiť, uvádza web Jamieson.

Minimálne hodinu pred spaním si tieto zariadenia odlož a vezmi si do rúk nejakú dobrú knihu. Dôvodom je to, že takéto zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré môže narúšať prirodzenú produkciu melatonínu v tele, čo nám môže sťažiť zaspávanie.

Neustále upozornenia a preťaženie nášho mozgu informáciami môžu viesť k zbytočnému stresu, úzkosti a k problémom so spánkom. Odložením telefónu či počítača si tak môžeš zlepšiť kvalitu a trvanie spánku, a tým aj celkové zdravie a duševnú pohodu.

Zariadenia ako zabíjáci spánku
zdroj: Pexels/Miriam Alonso

3. Fyzická aktivita a športy 

Podľa webu Eduworld patrí nadmerná váha medzi časté strašiaky dnešnej doby. Ľudia si však pod fyzickou aktivitou hneď predstavia vykonávanie vrcholového športu alebo dvíhanie enormne ťažkých váh.

Prečo nezačať s príjemnou prechádzkou v neďalekom parku? Už len 30 minút prechádzania sa denne, ti môže za krátky čas priniesť lepší pocit. V prípade športov toho máme na výber naozaj veľa.

Či už sa rozhodneš navštíviť fitnescentrum alebo si zahrať s kamarátmi basketbal, tvoje telo sa ti jednoznačne poďakuje. Tieto aktivity ti dokážu zlepšiť fyzické aj psychické zdravie. A čo je najviac – kto by sa nechcel vyhnúť obezite, srdcovým ochoreniam či cukrovke? 

Šport je akom balzam pre naše telo
zdroj: Pexels/Ketut Subiyanto

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Jamieson, Interez, Eduword, Namaximum, Gymbeam

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá