Gašparovič z neho chcel vyčarovať domov prezidenta. Takto vyzerá interiér uzamknutého Kaštieľa v Rusovciach dnes

  • Plány s pamiatkou v Rusovciach boli veľkolepé, no k ich realizácii zatiaľ nedošlo
  • Ivan Gašparovič chcel v kaštieli ubytovávať svetové návštevy
  • Takto vyzerá chátrajúci kaštieľ zvnútra dnes
pjimage – 2022-01-08T153409.243
Patrik Kopčan photography
  • Plány s pamiatkou v Rusovciach boli veľkolepé, no k ich realizácii zatiaľ nedošlo
  • Ivan Gašparovič chcel v kaštieli ubytovávať svetové návštevy
  • Takto vyzerá chátrajúci kaštieľ zvnútra dnes

Na Slovensku sa nachádza množstvo budov, ktoré okoloidúcich donútia zastaviť sa a kochať sa ich krásou. Na prvý pohľad vyzerajú luxusne, no málokto vie, že ich interiér zíva prázdnotou už niekoľko rokov.

To platí aj v prípade neogotického kaštieľa nachádzajúceho sa v Rusovciach. Stavba má za sebou bohatú históriu a plány s ňou boli veľkolepé, no, žiaľ, nepodarilo sa ich zrealizovať. V dôsledku toho je budova opustená a neprístupná.

Takto vyzerá interiér unikátnej budovy dnes.

zdroj: Patrik Kopčan photography

Budova, ktorá dýcha históriou

Pamiatka leží v bratislavskej mestskej časti Rusovce v okrese Bratislava V. Ako uvádza portál Bratislava – Rusovce, kaštieľ stojí v severnej časti areálu anglického parku, ktorý sa tiahne medzi Balkánskou cestou a dunajským ramenom.

Kaštieľ prešiel viacerými podobami, a tá dnešná sa spája s výstavbou kaštieľa grófom Emanuelom Zichym Ferrari, ktorá sa datuje do polovice 19. storočia. Práve tomuto rodu slúžil kaštieľ od roku 1646 ako rodové sídlo. História samotnej stavby je však omnoho dlhšia a zaujímavejšia.

zdroj: Patrik Kopčan photography

Ako uvádzajú historické pramene, v Rusovciach stál hrad už v 13. storočí. Od tohto obdobia až do začiatku 16. storočia sa hrad spájal s viacerými menami, no najväčší rozmach rusovského panstva prišiel až s príchodom rodu Zichyovcov.

Podľa Sorger sa hrad začal meniť na neskororenesančný kaštieľ v roku 1656. Viacerí odborníci sa domnievajú, že kaštieľ nadviazal na už existujúcu stavbu, ktorá bola situovaná približne uprostred súčasného severného krídla.

zdroj: Patrik Kopčan photography

Najdôležitejšou rekonštrukciou prešla budova v rokoch 1840 – 1850. Tá sa odrážala od vzoru anglických panstiev v tudorovskom štýle a jej cieľom bolo preukázať pozornosť manželke Emanuela Zichyho Ferrari, ktorá pochádzala práve z Anglicka.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Bratislava-Rusovce, Sorger, Bratislava region, SME, TASR, SME, YIMBA, Bratislava-Rusovce

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá