Gastronomický raj nie je v Bratislave. Kde sa v Trnave najlepšie naješ a kde posedíš pri káve

  • Nasadni na vlak z Bratislavy a za pol hodinu zažiješ atmosféru malého mesta so svetovou kvalitou podnikov
  • Trnava nie je iba o kostoloch, nachádza sa tu tiež široká ponuka reštaurácii, kaviarní či barov
  • Po návšteve niektorého z podnikov budeš mať bezpochyby gastronomický zážitok
Trnava
Unsplash/Martin Katler,Thalmeiner/Patrik Gubi
  • Nasadni na vlak z Bratislavy a za pol hodinu zažiješ atmosféru malého mesta so svetovou kvalitou podnikov
  • Trnava nie je iba o kostoloch, nachádza sa tu tiež široká ponuka reštaurácii, kaviarní či barov
  • Po návšteve niektorého z podnikov budeš mať bezpochyby gastronomický zážitok

Kvalita sa nenachádza iba v Bratislave. Na Slovensku máme veľa miest a mestečiek, ktoré jej svojou ponukou podnikov, kultúry či architektúry dokážu jednoznačne konkurovať. Preto, ak ťa už potulky po hlavnom meste už nebavia a máš pocit, že si už všetko videl a všade bol, nasadni na vlak a za 30 minút zažiješ jej presný opak.

Toto mesto by sa dalo s určitosťou označiť ako raj hipsterov. V Trnave si však každý nájde to „svoje“. Historické centrum ukrýva obrovské množstvo sakrálnych stavieb. Práve preto si nesie pomenovanie Malý Rím.

Ľudia v hodnoteniach rozhodli: Najlepšie hovädzie burgre na Slovensku ti pripravia v týchto podnikoch

Ak sa zaujímaš o históriu alebo architektúru, určite neváhaj a vyber si niektorú z komentovaných prehliadok mesta. Okrem kostolov totiž Trnava ponúka aj množstvo industriálnych stavieb, o ktorých chceš určite vedieť viac.

Výhodou toho, že Trnava je najmenšie krajské mesto je, že jej centrum bez problémov prejdeš pešo. Ak ale chceš vidieť viac, odporúčame bikesharing – Aboria bike. Na ich využívanie sa musíš registrovať v Klientskom centre na Mestskom úrade za poplatok 20 eur.

Následne ich môžeš využívať celý rok, takže pri tvojich opätovných návštevách to určite oceníš. Plus, Trnava má vybudovanú sieť cyklotrás naozaj kvalitne, aj sám primátor Peter Bročka bicykel využíva ako svoj hlavný dopravný prostriedok.

kostol
zdroj: Unsplash/Martin Katler

Ak na potulkách Trnavou vyhladneš alebo si budeš chcieť oddýchnuť na kávičke, nezúfaj. Toto mesto ponúka kvalitu, ktorá by sa nestratila nie len v Bratislave, ale v akomkoľvek hlavnom meste.

Prinášame ti zoznam tých najlepších. Nemyslíme si to však iba my, všetky vybrané podniky majú totiž na Tripadvisore minimálne 4,5 hviezdičky. 

ENAK Bistro

Ak si milovníkom ázijskej kuchyne, v štýlovom ENAK Bistre si určite prídeš na svoje. V malej prevádzke na Halenárskej ulici môžeš vyskúšať chuť Indonézie a Thajska. Okrem klasík ako Thajské curry, Pad Thai rezancov či smaženej ryže Nasi Goreng sa môžeš tešiť na každodenný špeciál.

Ich nové ponuky môžeš sledovať na Facebooku či Instagrame. Zároveň odporúčame vybaviť rezerváciu stola, obzvlášť v čase obeda, keďže v Trnave určite nebudeš jediný, kto si chutí na obed v ENAK Bistre.

Wasabi Sushi Bar

Pri Ázii ešte ostaneme. Tou správnou voľbou na sushi v Trnave je Wasabi Sushi Bar. Svoju kvalitu si vybudoval dlhoročnou tradíciou, keďže v meste pripravujú sushi najdlhšie.  V centre starého mesta na Františkánskej ulici tak môžeš spojiť historickú Trnavu s chuťami exotického Japonska.

Ak máš ale chuť na teplú kuchyňu, táto prevádzka môže byť aj naďalej tvojou správnou voľbou, keďže ponúkajú aj široký výber polievok a iných hlavných jedál.

Burger Club

Keď si naozaj veľký hladoš, určite zamier do Burger clubu. Svojou kvalitou si získal zákazníkov aj zo širokého okolia, a tak za ním pravidelne jazdia ľudia z celého západného Slovenska.

Na Radlinského ulici totiž na teba čaká šťavnaté mäso, výborná žemľa a prílohy podľa chuti. Za nás určite odporúčame vyskúšať aj batatové hranolky, ktoré tvoj burger posunú na úplne inú úroveň. Opäť pripomíname rezerváciu alebo objednávku kvôli obmedzeným počtom stolov v prevádzke.

Akadémia

V štýlovom prostredí trnavského Nádvoria na teba čaká gastronomický zážitok. V beer & bistro Akademia môžeš ochutnať našu tradičnú kuchyňu v netradičnom šate. O menu sa postaral slovenský šéfkuchár roka 2017 Lukáš Hesko, ktorý stál aj pri zrode bratislavského Fachu.

K domácemu kváskovému chlebu si tak môžeš dať kačacie „prosciutto“, hovädzí tatarák či paprikovo-vínovú klobásu s kremžskou horčicou. Ak si milovník piva, určite ťa poteší tanková Plzeň či aktuálna ponuka remeselných pív.

Thalmeiner

Hneď vedľa Akadémie v komplexe Nádvorie sa nachádza kaviareň Thalmeiner, ktorá ťa okamžite zaujme. Jej prvorepublikový dizajn je odkazom na jej predchodcu Othon. Kaviareň v predvojnových rokoch prevádzkoval pán Thalmeiner, ktorého po nástupe komunistov z mesta vyhnali.

V roku 2011 sa jej prevádzku opäť podarilo otvoriť a okrem výberovej kávy si v nej môžeš pochutnať na širokej ponuke koláčov či raňajkách s výhľadom na Trojičné námestie.

zdroj: Thalmeiner

Synagóga café

Osobitnú atmosféru a príbeh si tiež nesie kaviareň Synagóga café. Ortodoxná synagóga je z 19. storočia a postavil ju architekt Jakub Gartner. Po druhej svetovej vojne, kedy bola židovská komunita z mesta vyhnaná a synagóga odsvätená. V roku 2010 bola vyhlásená za najkrajšiu zrekonštruovanú sakrálnu stavbu na Slovensku.

Rovnako si v nej okrem kávy, drinkov a koláčov môžeš dať aj dobré raňajky. Krásu interiéru si vieš vychutnávať aj počas rôznych akcií, ktoré sa tu konajú, ako napríklad čítačky, diskusie, výstavy ale aj párty.

Tower Lounge Bar

Typickým znakom pre Trnavu jej jej stredoveké opevnenie, ktoré sa radí medzi tie najrozsiahlejšie a najzachovalejšie na Slovensku.

V súčasnosti sa v ich vežiach už neskrývajú mestskí strážcovia, ale zato si v jednej z nich môžeš vychutnať drink alebo kávu s výhľadom na celé mesto. V severnej veži sa totiž nachádza Tower Lounge Bar. V bare sa tiež organizujú rôzne tematické večierky a cez víkend si sem môžeš skočiť na brunch.

Zdroje: ENAK Bistro, Wasabi Sushi Bar, Burger Club, Trnka Gastronomy, Synagoga cafe, Tripadvisor, Instagram, Severná veža

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá