Golfský prúd môže urýchliť negatívne klimatické zmeny na Zemi. Varovania sú vážne

  • Golfský prúd je jedným z najdôležitejších kontrolných mechanizmov klímy na Zemi
  • Ak sa tento obrovský tok teplej vody naruší, môžeme mať veľký problém
gulf_stream_modis_lrg
NASA Earth Observatory
  • Golfský prúd je jedným z najdôležitejších kontrolných mechanizmov klímy na Zemi
  • Ak sa tento obrovský tok teplej vody naruší, môžeme mať veľký problém

Naša Zem je fantastickým dielom prírody. Všetko funguje akosi automaticky, a tak nie je potrebný žiadny externý zásah do tohto dokonalého systému. Ľudia však svojou činnosťou začali ovplyvňovať mnohé mechanizmy, ktoré fungovali ako hodinky po mnohé milióny rokov. Dnes sa nám tak prejavujú rôzne problémy, s ktorými sa budeme musieť v blízkej alebo vzdialenejšej budúcnosti popasovať. Tým najvýraznejším je problém globálneho otepľovania, ktorý nám môže spôsobiť poriadne vrásky na čele.


Snaha o zastavenie tohto negatívneho javu je zatiaľ márna. Múdre hlavičky sveta hovoria, že vývoj tohto problému je možné jedine spomaliť, ale nie zastaviť.Globálne otepľovanie súvisí prevažne s narúšaním vrstiev v našej atmosfére,“ hovorí sa všade navôkol. Nie to však úplne tak. Systém, ktorý vplýva na klímu na Zemi, máme priamo vo vodách, ktoré tvoria väčšinu plochy našej planéty.

Klimatický termostat Zeme

Najdôležitejším prúdom ovplyvňujúcim klímu Zeme je Golfský prúd. Obrovská masa teplej vody, ktorá môže dosahovať šírku až 60 kilometrov, sa presúva Atlantickým oceánom okolo brehov Severnej Ameriky a pokračuje až k pobrežiu Kanady, kde narazí na chladné vody Labradorského prúdu, ktorý mu odoberie časť z jeho teploty. To spôsobí jeho spomalenie, ale stále pokračuje vo svojej púti. Zaniká až pri Barentsovom mori, kde nezvládne ďalší odpor v podobe ľadovej vody.

Pohyb tejto obrovskej masy vody ovplyvňuje podnebie na západnom pobreží USA a okrem toho vplýva aj na pobrežné oblasti Európy, ktoré vďaka zahriatiu jeho teplou vodou prekvitajú a umožňujú pestovanie mnohých teplomilných plodín. Zabraňuje aj zamŕzaniu vody v prístavných častiach Európy.

Vplyv Golfského prúdu na klímu Zeme je teda obrovský. Nie je preto prekvapením, že ak by tento prúd rapídne zoslabol alebo, nedajbože, zanikol, mali by sme veľký problém. Situácia pritom nevyzerá vôbec ružovo. Golfský prúd totiž naozaj pomaličky slabne a stráca svoju pôvodnú silu. Problém spôsobuje roztápanie sa ľadovej pokrývky Grónska, čo ma priamy vplyv na postupné ochladzovanie tejto obrovskej masy teplej vody. Grónsko stráca ľad najrýchlejšie za posledných 450 rokov.

Ak by Golfský prúd zanikol úplne, nielen Európu, ale aj Ameriku by mohli čakať šialené zmeny klímy. Aj napriek globálnemu otepľovaniu by sa výrazne ochladilo. Počasie by bolo jednoducho nepredvídateľné. Vedci pred týmto varujú a apelujú na ľudstvo, aby sme tejto najhoršej verzii zabránili. Niektorí pesimisti tvrdia, že k zániku Golfského prúdu by mohlo dôjsť už v tomto storočí. Zabrániť tejto situácii však nie je úplne v našich silách. Je totiž pravdepodobne neskoro.

zdroj: theguardian.com , thedartmouth.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech