Google Home s umelou inteligenciou nepozná Ježiša. Vie ale, kto je Satan či Mohamed

  • Múdry reproduktor od Googlu nie je až taký inteligentný
  • Ak nedokáže rozpoznať slovo Ježiš, tak sa má ešte čo učiť
  • Nemá však problém s identifikáciou Satana, Buddhu a Mohameda
google home
facebook.com
  • Múdry reproduktor od Googlu nie je až taký inteligentný
  • Ak nedokáže rozpoznať slovo Ježiš, tak sa má ešte čo učiť
  • Nemá však problém s identifikáciou Satana, Buddhu a Mohameda

Na chyby v inteligencii prišli používatelia tohto pokročilého reproduktoru úplne sami. Ježiš bol jedna z najznámejších postáv v histórii. Po otázke: Kto je Ježiš?, by mal reproduktor logicky zareagovať a priniesť správnu odpoveď. Nestalo sa. Pri podobných otázkach na menej populárne a neobľúbené postavy ale poskytne okamžitú odpoveď.

Všetko sa dostalo tak ďaleko, že ľudia podozrievajú firmu Google z určitého zásahu do výsledkov vyhľadávania obsahu. Práve tu je priepastný rozdiel medzi asistentom od Google a virtuálnym asistentom od Amazonu s názvom Alexa. Tá narozdiel od konkurencie nájde všetko tak ako sa patrí.

Algoritmus má svoje muchy

Samozrejme, ľudia milujú záhady, a tak začali pátrať po príčine tohto javu. Na povrch totiž vyplávali informácie, že k Ježišovi sa dá predsa len dostať, ale okľukou. Stačí sa spýtať na poslednú večeru a tam je predsa len spomenutý. Príčina však pravdepodobne nebude vo firme Google a jej odfiltrovaní tohto mena, ako si konšpirátori môžu myslieť, ale v samotnom vyhľadávaní. Pri zadaní frázy „Kto je Ježiš“ zaberú prvé tri miesta vo výsledkoch vyhľadávania rôzne kresťanské stránky. Wikipedia je až štvrtá v poradí.


Virtuálny asistent v Google Home funguje na báze autonómnych algoritmov. Odpovede sú vyberané na základe toho, čo systém uzná za vhodné. Systém sa okrem toho dokáže aj učiť podľa toho, čo používateľ najviac vyhľadával, prípadne podľa toho, aké sú jeho záujmy. Niekedy je vybraná okamžitá rýchla odpoveď na základe popisov zo stránok. Algoritmus pracuje podľa nepredvídateľných vzorcov, takže nikdy nevieš, čo všetko sa môže stať.

Systém však obsahuje pomerne veľa mušiek. V prípade otázky: Kto bol Steve Jobs?, sa tak dočkáš neúplnej odpovede. Dozvieš sa, že bol vynálezcom, podnikateľom a dizajnérom. O Apple však nepadne ani zmienka. Systém totiž ako odpoveď vybral prvú vetu zo životopisnej stránky na Wikipedii.

Ozvali sa však aj iní používatelia, ktorí tvrdia, že vyhľadávanie funguje správne a na svoju otázku o Ježišovi dostali presnú odpoveď. Ak je to naozaj tak, virtuálny asistent poskytuje pravdepodobne rôzne odpovede v rámci odlišných skupín používateľov.

zdroj: dailymail.co.uk , fortune.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech