Google si najal 18 ročného chalana, ktorého startup zarába milióny dolárov

Tomáš Kahn / 25. júna 2015 / Lifehacking

Na svete nie je veľa ľudí, ktorí majú tú šancu pracovať pre Google a oveľa menej je ešte tých, ktorí dostanú takúto príležitosť ešte pred tým, ako nastúpia na vysokú školu.

 

Larry Gadea, zázračný 18 ročný chalan sa ako jeden z mála mohol v tom čase pochváliť tým, že o jeho služby má záujem veľký Google. Keďže už mal za sebou nejaké tie úspechy, prišlo to viacmenej tak prirodzene vo veku 18 rokov:). Larry začal programovať, keď mal 8 a svoju lásku k počítačom začal prejavovať už skorom veku. Dokonca už počas strednej školy nakódil prvý soft. Jednalo sa o síce iba o plug-in pre Google Desktop Search, avšak už týmto počinom sa dostal Larry na hľadáčik Googlu. Jeho plug-in umožňoval používateľom nájsť potrebné súbory v pc rýchlejšie ako samotný Google Desktop Search, čím sa stal okamžite veľmi populárny. Larry prezradil, že Google Desktop Search neumožňoval v tej dobe použitie žiadnych plug-inov, avšak jemu sa podarilo systém hacknúť a implementovať do neho svoje vylepšenie.

Jedného dňa dostal Larry od Googlu email. Z počiatku bol vydesený, že urobil niečo nelegálne, avšak po otvorení zostal úplne zaskočený. V emaily sa písalo: „Prečo to robíte na vlastnú päsť? Nechcete to robiť radšej s nami?“

 

 

Po prečítaní emailu bol Larry nadšený, avšak bol tu jeden veľký problém. Google netušil, že Larry je taký mladý. A keďže bol Kanaďan, na prácu v USA by potreboval pracovné víza, ktoré by mu ale bez dokončenej strednej školy iba ťažko udelili. Google sa však vynašiel a namiesto toho, aby zamestnal Larryho na plný úväzok, ho zobral na internship počas leta. Po jej skončení Larry nastúpil na vysokú školu a Googlu mu ponúkol prácu na polovičný úväzok počas školy. Larry sa ta k stal jedným z prvých inžinierov, ktorý pracovali pre Googlu v Kanade.

 

 

Po vysokej škole chcel ale Larry vyskúšať niečo nové. Bolo to práve vtedy, keď začal vznikať Twitter a tak sa Larry spýtal šéfa v Google, či by sa mohol k ním pripojiť. Google na túto ponuku pristúpil a Larry tak začal pracovať ako back-end programátor pre Twitter, kde pracoval ďalšie 3 roky. Počas svojho pôsobenia vytvoril optimalizačnú technológiu dátového centra nazvanú „Murder“, ktorá zohrala veľkú úlohu pri veľkých výpadkoch v počiatkoch Twittru.

V roku 2012 prišiel čas, kedy Larry dostal chuť skúsiť opäť niečo nové. Tento krát si chcel založiť vlastnú spoločnosť a trvalo mu to takmer rok. Nápad prišiel počas jeho stretnutia s priateľmi z Googlu a Applu.

„Bolo divné, že veľké spoločnosti ako Google a Apple mali svoj vlastný check-in softvér, vďaka ktorému mali detailný prehľad o návštevách, čo si samozrejme menšie firmy nemohli dovoliť. Takže v menších spoločnostiach musela recepčná vždy opustiť svoj stôl a ísť pohľadať dotyčnú osobu.“

 

 

Tento nápad vyústil a až do produktu, ktorým bol softvér Envoy. Tento softvér slúžil na check-in zamestnancov a sledovanie návštev v spoločnostiach. Hlavným plusom Envoy-a bolo to, že návštevníkom zjednodušil návštevy u spoločností, keďže sa teraz sami mohli v danej spoločnosti pomocou iPadu prihlásiť a vytlačiť si menovku s fotografiou. Najnovšia aktualizácia tohto softvéru dokonca umožňuje poslať fotku návštevníka do Apple Watch dotyčnému zamestnancovi, ku ktorému prišli na návštevu.

Už krátko po spustení softvéru Envoy jeho popularita začala rásť a v dnešnej dobe ho používajú spoločnosti ako Airbnb, Pandora, GoPro alebo Tesla Motors.

Spoločnosť Envoy navyše oznámila pred pár dňami nový investíciu vo výške 15 miliónov dolárov v Series A. Hlavným investorom sa stal známy Andreessen Horowitz, ktorý má prsty v spoločnostiach ako Facebook, Zynga, Groupon či Airbnb.

 

 

zdroj: Business Insider

Pridať komentár (0)