Google už dávno nie je samostatnou jednotkou a je doplnený o ďalšie spoločnosti

  • Spoločnosť Google už dávno nie je len o samotnom vyhľadávači, ale má množstvo divízií, ktoré pracujú samostatne
  • Google vrátane ďalších spoločností v súčasnosti spadajú pod materskú spoločnosť Alphabet
google
flickr
  • Spoločnosť Google už dávno nie je len o samotnom vyhľadávači, ale má množstvo divízií, ktoré pracujú samostatne
  • Google vrátane ďalších spoločností v súčasnosti spadajú pod materskú spoločnosť Alphabet

Spoločnosť Google bola založená v roku 1998. Jej prvým a dlhú dobu ťažiskovým produktom bol vyhľadávač, ktorý sa stal v priebehu rokov absolútnym monopolom. Po tomto kroku sa zakladatelia pustili do budovania ďalších projektov a spoločností. V roku 2015 vznikla materská spoločnosť Alphabet, ktorej šéfom je jeden zo spoluzakladateľov Googlu, Larry Page. Alphabet pozostáva z dvoch častí. Tou prvou z nich je samozrejme Google a druhou Other Bets. Pod Other Bets spadajú viaceré menšie spoločnosti, na ktoré sa teraz pozrieme.

Google Fiber

Google Fiber bola založená v roku 2012. Táto spoločnosť poskytuje extrémne rýchly internet a televízne programy. Je alternatívou k typickým poskytovateľom káblového internetu a televízie. V súčasnosti má 200 000 predplatiteľov. Túto službu má na starosti ďalšia divízia s názvom Google Access, ktorá však pozastavila expanziu na ďalšie trhy. Dokonca sa šepká, že by mohla Fiber predať.

Verily

Ďalšou spoločnosťou je Verily. Jej hlavnou úlohou sú výskumy v oblasti zdravotnej starostlivosti a prevencie.

Sidewalk Labs

Sidewalk Labs, ktorá vznikla v roku 2015, sa zameriava na inováciu miest. Cieľom je nájsť riešenia, ako za pomoci technológie zlepšiť život v mestách.

Calico

Vývoj liekov, ktoré by predĺžili ľudský život, má na starosti spoločnosť Calico, ktorá vznikla v roku 2013. Cieľom je vyliečenie vážnych chorôb ako napríklad Alzheimerovej choroby alebo rakoviny.

Google Ventures

Google Ventures spravuje kapitál vo výške 2,4 miliardy dolárov. Je to totiž investičná spoločnosť, ktorá investovala do viac ako 300 spoločností.

Google Capital

Google Capital je ďalšou investičnou spoločnosťou. Predstavuje akciový investičný fond. Cieľom spoločnosti je priniesť finančné zisky. Je tu nižšie riziko, keďže predmetom investícií sú zabehnuté startupy, ktoré sú na trhu stabilizované.

Jigsaw

V roku 2016 vznikla spoločnosť Jigsaw, ktorá poskytuje technológie na boj s online cenzúrou, extrémizmom a obťažovaním.

Google DeepMind

Zameriava sa na vývoj v oblasti umelej inteligencie. Túto umelú inteligenciu nájdeš v mnohých produktoch Google. Umelá inteligencia sa dokonca dokáže naučiť hrať arkádové a stolné hry proti ľudským protivníkom.

Waymo

Je projektom autonómneho vozidla. Cieľom je bezpečná a jednoduchá preprava ľudí. Testovacie automobily už najazdili viac ako tri milióny kilometrov. Zatiaľ sa však neplánuje ich komerčné nasadenie.

Projekt Loon

Má smelý cieľ. Je ním internetové pokrytie 2/3 sveta. Vysielače signálu majú podobu teplovzdušných balónov vznášajúcich sa vysoko vo vzduchu.

Projekt Wing

Je netypickou donáškovou službou. Tá sa realizuje za pomoci dronov. Projekt je však ohrozený. V roku 2016 zo spoločnosti odstúpila hlavná postava– Dave Vos.

ATAP

Je tajomná divízia, ktorá pracuje na viacerých projektoch. Je ním napríklad Jacquard, za ktorým sa skrýva smart tkanina alebo projekt Spotlight Stories, ktorý je určený na tvorbu krátkych VR filmov.

Google Cloud

Prináša konkurenciu pre cloudové platformy Amazon Web Services a Microsoft Azure.

YouTube

Tento video portál netreba vôbec nikomu predstavovať. Je totiž číslom jeden vo svojej oblasti a zároveň aj druhou najnavštevovanejšou stránkou na internete. Spoločnosť Google ho kúpila v roku 2006.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech