Harvardskí vedci strašia. Hrozí nám druhý Veľký tresk a zánik celého vesmíru

  • Fyzici z Harvardu tvrdia, že presne tak ako vesmír vznikol, môže aj zaniknúť.
  • Zničenie vesmíru môže podľa vedcov spôsobiť destabilizácia takzvanej Higgsovej častice
vesmír
pixabay.com
  • Fyzici z Harvardu tvrdia, že presne tak ako vesmír vznikol, môže aj zaniknúť.
  • Zničenie vesmíru môže podľa vedcov spôsobiť destabilizácia takzvanej Higgsovej častice

Higgsova častica je malá čiastočka, ktorá má však podľa vedy veľkú moc. Dáva totiž všetkému okolo nás objem, tvar a veľkosť a drží to celé pohromade. Práve táto naoko neškodná častica, ktorá za zvykne nazývať aj „božskou“ dokáže podľa vedcov zničiť vesmír v priebehu lusknutia prstom. Stačí jej destabilizácia, ktorá spôsobí jav podobný Veľkému tresku, ktorý okamžite zlikviduje celý vesmír.

Nestane sa to však hneď, takže nie sú žiadne dôvody na paniku. Máme ešte obrovské množstvo času, a tak si môžme radostne užívať život. Vedci totiž zverejnili časť svojej štúdie v žurnáli Physical Review D. Vďaka nej prišli na to, že odhadovaný koniec vesmíru príde až o rekordných 10 miliónov biliónov biliónov biliónov biliónov biliónov biliónov biliónov biliónov biliónov biliónov biliónov rokov v budúcnosti. Ako k takémuto presnému číslu vedci prišli nie je vôbec jasné. Vedia však, že vesmír tu s nami pobudne ešte veľmi dlhú dobu.

Tajomstvo božskej častice

Vyššie spomínaná Higgsova častica je pomerne mladým objavom. Vedci sa k nej dostali v roku 2012. O tom, že táto teória deštrukcie nie je postavená na vode svedčí aj názor nedávno zosnulého Stephena Hawkinga, ktorý sa o nej zmienil v predslove knihy Starmus od Briana Maya a Garika Israeliana. Vedec vyjadril rovnaké obavy ako vedci z Harvardu. Higgsova častica sa podľa neho môže stať nestabilnou vďaka pôsobeniu energie o sile prekračujúcej 100 miliárd gigaelektrónvoltov.

Vystavenie energii s takouto silou by narušilo tieto základné stavebné častice všetkého a vesmír by sa zrútil ako domček z kariet. Netrvalo by to ani dlho. Bolo by to obrovsky rýchle, podobne ako Veľký tresk. Podľa štúdie môže byť príčinou spustenia takéhoto javu extrémne zakrivenie časopriestoru okolo obrovskej čiernej diery niekde v hlbokom vesmíre. Ak sa totiž časopriestor zakriví okolo super hustých objektov, spôsobí to totálne prekrútenie zákonov fyziky.

Toto spôsobí destabilizáciu „božskej častice“ a vesmír prestane existovať. Podla vedcov je hranica medzi existenciou a neexistenciou vesmíru veľmi tenká a vôbec nevieme či proces, ktorý ju môže spustiť práve teraz neprebieha na vzdialenom mieste vo vesmíre.

zdroj: sciencealert.com , livescience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech